Ще успее ли Байерн да спре испанското проклятие?

Диего Симеоне и Пеп Гуардиола са се срещали само веднъж като треньори – Барселона победи Атлетико с 2:1 на „Висенте Калдерон“ на 26 февруари 2012 г. в последния сезон на Пеп на „Камп Ноу“.
Диего Годин и Хосе Хименес имаха проблеми с контузии, заради които пропуснаха двубоя срещу Малага през уикенда. Тиаго също страдаше от травма, но игра при успеха над Малага.
Антоан Гризман има 29 гола във всички състезания този сезон.
Ян Облак вече има 22 чисти мрежи този сезон – рекорд в историята на Атлетико, подобрявайки рекорда на Тибо Куртоа от 20, поставен през сезон 2012/13 и изравнен през 2013/14.
Томас Мюлер отбеляза и двата гола при победата с 2:0 над Вердер Бремен, а попадението, с което откри резултата, бе негов гол №150 за Байерн.
Роберт Левандовски и Томас Мюлер имат общо 16 отбелязани попадения в Шампионската лига досега.
Роберт Левандовски има 46 гола в 53 мача на клубно и национално ниво през сезона.

Байерн Мюнхен гостува на Атлетико Мадрид в първи полуфинал в Шампионската лига.

Баварците бяха отстранени точно от испански отбори точно на тази фаза в предишните две издания на турнира.

Загубите от Реал и Барселона обаче могат да се отдадат и на кадровите проблеми, с които Пеп Гуардиола трябваше да се справя тогава, а и гладът за трофея на испанските грандове бе очевидно по-голям.

„Няма значение какво се е случило в миналото. Във футбола трябва да се концентрираш единствено върху бъдещето. Знам колко специален отбор е Атлетико и с каква отдаденост играе“, каза Гуардиола преди мача.

Баварците ще разчитат на решителните голове на Артуро Видал, който се разписа и в двата четвъртфинала срещу Бенфика, както и головата мощ на Роберт Левандовски и Томас Мюлер, които имат общо 16 отбелязани попадения в надпреварата досега.

Фернандо Торес пък се завръща за „дюшекчиите“, след като изтърпя наказанието си от един мач за двата жълти картона, които получи в първия четвъртфинал срещу Барселона.

В реванша срещу каталунците Антоан Гризман поведе Атлетико за победа с 2:0 и класира отбора сред последните четири.

Байерн и Атлетико са се срещали само два пъти досега – на финала за КЕШ през 1974 г. „Дюшекчиите“ са на секунди от трофея. След 0:0 в редовното време на „Хейзел“, Луис Арагонес дава авнас на Атлетико в 114-ата минута, но в заключителните секунди Хас-Гьорг Шварценбек изравнява.

Два дни по-късно двата отбора се завръщат на „Хейзел“ в единствения финал на КЕШ, който е решен в преиграване. Тогава баварците разбиват Атлетико с 4:0 с по два гола от Ули Хьонес и Герд Мюлер. Това е първия от три последователни трофея за Байерн.

Сега, германският гранд се изправя срещу испанското проклятие от последните два сезона, като спечели само две от последните си 12 гостувания в Испания и загуби цели осем.

Диего Симеоне и Атлетико са царете на бетонната защита и със сигурност ще разчитат на този си стил и в сряда вечер. „Дюшекчиите“ нямат допуснат гол в последните си четири мача във всички състезания, включително и реваншът от четвъртфиналите срещу Барселона.

Ще успее ли Байерн да спре испанското проклятие, което гони тима на полуфиналите, или отново ще отпадне на крачка от финала?

В галерията може да видите още статистики преди двубоя на „Висенте Калдерон“.