Люис Хамилтън отново шампион

Хамилтън спечели Гран при на Абу Даби, а с това и втората си титла във Формула 1
Нико поздрави Люис малко преди новият световен шампион да излезе на подиума
Хамилтън беше начело пред по-голямата част от Гран при на Абу Даби
Люис много бързо получи британски флаг за почетната обиколка
Хамилтън на подиума
Люис в прегръдките на приятелката му Никол Шерцингер и брат му Никола
Пилотът на Mercedes установи контрол над хода на състезанието още в първите обиколки
Люис Хамилтън и Ники Лауда преди старта в Абу Даби

Люис Хамилтън спечели за втори път световната титла във Формула 1 след като взе победата в Гран при на Абу Даби като беше начело от старта до финала на състезанието, с изключение на обиколките, когато спираше за смяна на гумите и преди второто спиране в бокса на Фелипе Маса. Неговият съотборник в Mercedes Нико Розберг, който също имаше шанс за титлата получи повреда в 24 обиколка и започна да изостава, като се смъкна от 2-о на 14-о място за 31 обиколки. За Люис това беше 11-а победа този сезон.

Подиумът на „Яс Марина" допълниха двамата пилоти на Williams Фелипе Маса и Валтери Ботас, които бяха единствените, успели да поддържат темпото на победителя. Маса финишира на 2,5 секунди зад Хамилтън, който на няколко пъти връща газта през втората половина на състезанието, а Ботас остана на 28,8 секунди от победителя.

Хамилтън взе решителен аванс срещу Нико още на старта на състезанието, когато потегли перфектно и измести Розберг от първото място в спринта към първия завой. Оттам нататък Люис контролираше хода на състезанието, а от бокса на няколко пъти предупредиха Нико да не изостава и да поддържа разлика по-малка от 2,5 секунди, за да има шанс да се бори за първото място при спиранията в бокса. Хамилтън имаше нужда от първо или второ място, за да си гарантира титлата без значение как ще завърши Розберг и британецът демонстрира, че ще се бори за победата.

За Нико всичко свърши в 24 обиколка, когато той се оплака по радиото, че гуми мощност, а малко по-късно стана ясно, че проблемът е в една от системите за събиране и съхранение на енергия - ERS, който е спряла да работи. След това Нико се оплака, че колата не реагира на някои команди, има проблеми с педала на газта, както и със спирачките. Темпото му спадна драстично и той започна да пропада в класирането. Две обиколки преди края от бокса му казаха да спре в бокса, но той отказа с думите, че иска да стигне до финала.

Място в Топ 10 намериха и двама пилоти, които записаха последния си старт за сегашните си отбори: Себастиан Фетел с Red Bull остана осми, а Фернандо Алонсо с Ferrari завърши девети, точно пред съотборника си Кими Райконен.

Дениъл Рикардо отново завърши далеч пред Фетел, въпреки че двамата стартираха с 1 секунда разлика от бокса - австралиецът е 4-и, следван от Дженсън Бътън с McLaren и двамата пилоти на Force India Нико Хюлкенберг и Серхио Перес.

След края на състезанието Нико се качи в стаята, където първите трима изчакват да бъдат повикани на подиума, за да поздрави Хамилтън за победата и титлата. Нико трябваше обаче да изчака малко, тъй като Люис не успя да сдържи сълзите си, след като свали каската и му трябваха няколко секунди, скрил лицето си зад хавлията.

Германецът се държа като истински спортсмен при загубата и беше поздравен и от шефа на тима Тото Волф, който излезе на подиума, за да получи купата за първото място при конструкторите в Абу Даби.

„Съжалявам, днес не се получи, но ти цял сезон кара като световен шампион - каза техническият шеф на Mercedes Пади Лоу по радиото на Розберг на финала. - Догодина отново ще имаш шанс за титлата."

Хамилтън взе титлата с 384 точки след 11 победи този сезон, а Нико остана с 317.

"Нико напълно заслужено спечели победата днес, както и световната титла, моите поздравления - заяви след финала Розберг. - Той беше най-добрият във Формула 1 този сезон."

"Страхотен момент за мен - обясни новият световен шампион Люис Хамилтън. - Искам да благодаря на всички в екипа, на семейството ми, на Нико, беше страхотен сезон. С Нико сме сериозни съперници от две години насам, но този сезон той е много силен. Това е най-великият ден в живота ми.

"Когато се запознах с Рон Денис пред 19 години мечтата ми беше да стана световен шампион във Формула 1. Не съм мислил за нещо повече. В сравнение с 2008 днес бях много по-спокоен и по-позитивно настроен. Както ви казах и преди, заедно губим, заедно побеждаваме."