Трансферният удар на Лудогорец е треньорът: Пет извода след победата над Брага

Голямата радост в съблекалнята на Лудогорец след мача беше заслужена. Ето петте основни неща, които научихме от победата над Брага
1. Три мача, три различни схеми, три успеха

Преди Лудогорец играеше в една и съща схема и с един и същ стил, независимо от съперника. Беше атрактивен, смел, вълнуващ, но предвидим отбор. Този Лудогорец на Херо е предпазлив, пресметлив, но непредвидим и избира тактика и схема според противника. В трите мача от групите на Лига Европа Димитров използва три различни схеми и всички те проработиха. Лудогорец блокира силните страни и на трите си съперника, изкова 0:0 на чужд терен срещу Истанбул Башакшехир, обърна Хофенхайм до 2:1 в Разград и снощи остави Брага да атакува, изчака грешките им и ги наказа.

„Сменихме схемата заради Брага. Имат високи нападатели, които играят добре с глава, а техните външни халфове влизат навътре и отварят пространства за крайните защитници. Ние искахме да имаме предимство в центъра на терена”, обясни Херо тактиката си за вчерашния мач с трима централни защитници, наситена халфова линия и единствено Джоди Лукоки изнесен напред. Разбира се, не всичко мина гладко. Играчите нямаше как да са перфектни в новата схема и се забелязваха пробойни и в началото, и в последните 20 минути. Подходът на Херо обаче беше успешен, защото не позволи на Брага да покаже най-добрия си футбол.
2. Ренан изнесе голям мач, но и конкуренцията му е убийствена

Ренан дос Сантос направи най-големия си мач за Лудогорец дотук и беше безупречен на вратата. Особено през второто полувреме той не позволи на Брага да се върне в мача и с редица важни намеси компенсира всички грешки на защитата пред себе си. Дори такова постижение обаче не гарантира на Ренан титулярно място, защото Лудогорец изгради състава си така, че да има цели трима равностойни вратари.

В момента Ренан и Хорхе Броун си поделят минутите на вратата, но да не забравяме и за все още контузения Владислав Стоянов, който също ще се бори за място, щом се завърне. Изглежда в Разград скоро няма да имат проблеми под рамката, и то при положение, че дори някои от най-големите отбори в света не могат да се похвалят с двама, камо ли трима, равностойни вратари.
Снимка: Getty Images

3. Лудогорец привлече точните нови попълнения

В случай, че някой се е съмнявал - селекцията на Лудогорец отново е на топ ниво. Не само вече споменатите вратари вдигат нивото и конкуренцията в тима. Яцек Горалски се сработва все по-добре с останалите в средата на терена и изглежда ще се превърне в основна фигура при налагания от Херо стил, а бразилецът Рафаел Форстър все още не е в оптимално състояние, но е тази опция за защитата, която дълго липсваше в Разград.

Дори на техния фон, големият трансфер до момента е треньорският. Независимо дали сте подкрепяли смяната на Георги Дерменджиев или не, трябва да признаете, че ръководството намери следващ старши треньор, който бързо промени облика на отбора, заличи някои от основните му слабости и постига победа след победа. Шефовете не могат да искат повече от Херо в началото на престоя му в клуба.
4. Късметът се завръща на страната на "орлите"

При най-значимите си успехи в Европа досега, Лудогорец винаги е имал и необходимата доза шанс. Изглеждаше, че късметът е обърнал гръб на разградчани най-вече при отпадането от Апоел Беер Шева за Шампионската лига, но в Лига Европа той отново е на тяхна страна.

Така беше и във важните моменти срещу Хофенхайм, така беше и срещу Брага. Снощи Лудогорец можеше да получи дузпа в 4-ата минута, но после страничният съдия вдигна много тънка засада при гола, с който Брага щеше да поведе с 1:0. Очевидно мачът щеше да тръгне в съвсем различна посока, ако не беше това съдийско отсъждане. Другият голям момент, в който шансът се усмихна на Лудогорец, беше при гола за 2:0. Лукоки открадна топката при елементарната грешка на Марсело Гояно, но не отправи особено добър удар в опразнената врата, топката срещна гредата и щеше да излезе извън вратата. Притичалият Раул Силва обаче сам си я довкара и така осигури комфортната преднина, която се запази до края.
Снимка: Ludogorets.com

5. Лудогорец още не се е класирал

След изиграването на половината мачове Лудогорец е на първо място в групата, но това не бива да успокоява никого в отбора. Както взеха 7 т. от първите три мача, така зелените могат да рухнат в следващите три, защото лесен двубой няма и никоя точка няма да дойде лесно. Групата е непредвидима, съперниците са много равностойни и всеки мач може да завърши по всякакъв начин.

Ако трябва да се правят някакви сметки, те са свързани със следващия мач. Лудогорец може да повтори успеха срещу Брага и в Разград, а тогава вече трудно ще бъде изместен от едно от първите две места.

Лудогорец продължава да се доказва като големия евробоец на българския футбол в последните години.

Вчера шампионите удариха с 2:0 Брага като гости, взеха първа победа на български отбор при визита в Португалия и оглавиха своята група „C" в Лига Европа.

Талисманът Козмин Моци откри резултата през първото полувреме, а малко след почивката Раул Силва си вкара автогол, предизвикан от Джоди Лукоки, за да дойдат тежките последни минути, когато вратарят Ренан Дос Сантос спасяваше всичко възможно при натиска на португалците.

Какво научихме от поредната паметна победа на „орлите" в Европа? С какво Херо изненада съперника този път и може ли вече отборът да мисли за класиране във фазата на елиминациите?

В галерията ще видите пет извода след Брага - Лудогорец 0:2.