Пол Макдоналд , Goal.com 23.03.2012, 15:47 (обновена 24.03.2012, 21:05)

1 от 4 снимки Назад Напред

В неделя следобед даже в областта Каталуния бяха малцина мечтателите, които смееха да си представят, че спорът за титлата между любимия им Барселона и Реал (Мадрид) може да бъде възобновен, тъй като внушителната преднина на отбора на Моуриньо изглеждаше невъзможна за наваксване.

Но, ако използваме клишето, една седмица се оказа много дълго време, когато става дума за футбол.

Равенството 1:1 на столичани във Виляреал, последвало същия резултат у дома срещу Малага в неделя вечер, показа, че шампионската купа още не е във витрината на "Сантяго Бернабеу". В игровия хаос на "Ел Мадригал" си проличаха тънките пукнатини в лъскавата фасада на Реал.

Двете ремита дойдоха по коренно различен начин. Ако Карим Бензема не бе толкова разточителен в пропускането на голови положения, победата срещу Малага щеше да е обезпечена много преди да се стигне до гола на Санти Касорла от пряк свободен удар в добавеното време, който се оказа изравнителен.

Не така стояха нещата при гостуването на Виляреал обаче. Там играта на мадридчани не вървеше, а домакините, вдъхновени от треньорската смяна, показаха признаци на съживяване и вдъхнаха оптимизъм на феновете си, че ще отърват изпадането. Защитата на "Жълтата подводница" бе много по-добре подредена и прецизна в дебюта на Мигел Лотина, отколкото при предшественика му Хосе Молина.

Така Виляреал оказа необичайна за повечето от отборите в Примера дивисион съпротива на лидера, а футболистите в бяло напразно се мъчеха да достигнат нивото на игра, с което с малки изключения осъществиха смазващо превъзходство в Примера дивисион досега през сезона.

Мачът бе решен от два ключови фактора. Първият бе решението на Моуриньо да започне с триото Ласана Диара, Чаби Алонсо и Сами Кедира в халфовата линия. Брутално влизане на Диара му донесе жълт картон още в 5-ата минута, а треньорът го замени в 29-ата, за да избегне опасността отборът му да завърши мача в намален състав. Докато французинът бе на терена, Виляреал доминираше в средата на терена, а и след това гостите не можаха да намерят синхрона си, дори и в своите периоди на превъзходство през второто полувреме. Като изключим гола на Кристиано Роналдо след великолепна комбинация, като цяло представянето на Реал бе под обичайното ниво.

В 62-ата минута, когато португалецът се разписа, изглеждаше, че Кралският клуб просто прави това, което отборите-шампиони обикновено вършат -  взима си задължителните три точки в тежко гостуване.

Но само докато вторият ключов фактор се прояви - съдията Хосе Парадас Ромеро реши, че не трябва да остава незабелязан в мача и адът се отвори за столичани.

Моуриньо и Ромеро си имат закачка отдавна - същият рефер го бе пратил на трибуните през ноември 2010 по време на мач за Купата срещу Мурсия, а в сряда жестикулациите на Специалния край тъчлинията отново привлякоха вниманието на правораздавателните органи.

Конфликтът започна бавно и леко, преди да експлодира като вулкан. Първо, свръхтемпераментният кондиционен треньор на Реал Руи Фария бе изпратен на трибуните за четвърти път този сезон.

След това в 85-ата минута Ромеро отсъди фаул на около 25 метра от вратата на мадридчани за нарушение на Хамит Алтънтоп срещу Жоан Ориол, който бе перфектно оползотворен от Маркос Сена. Тогава Моуриньо изпадна в амок и му се наложи да се присъедини към сънародника си Фария на трибуните, а след мача бе толкова бесен, че дори отказа да говори с медиите.

Играчите, в своята невъзможност да възстановят предимството си в резултата, последваха примера на своя ментор. Вместо да се успокоят от дисциплинарната мярка срещу Моуриньо, те въстанаха на терена.

Така Серхио Рамос си изпроси втори жълт картон за безрасъдно влизане срещу Нилмар, а Месут Йозил изригна срещу рефера за това решение.

Тогава Ромеро, който бе пропуснал да даде дузпа на Виляреал за безочливо дърпане на Нилмар през първото полувреме, напълно изпусна мача и започна да раздава картоните като рожденик бонбони.

След мача белите футболисти пропаднаха в бездната на самосъжалението. Роналдо може да мрънка за грубата игра, а Пепе да сипе ругатни по тези, които смята, че са против него и отбора му, но трябва да се признае, че съдията съвсем не бе пристрастен, ами просто слаб. Той ощети и двата отбора със свои решения, но просто в Реал го приеха твърде лично.

Те сами се прецакаха, защото допуснаха емоциите и свръхочакванията да застанат на пътя им към една рутинна и задължителна победа. Имаха предимство в резултата и държаха точките в джоба си. Ако бяха играли както обикновено, Виляреал - един отбор, който го е закъсал здраво още от началото на кампанията, щеше лесно да се предаде.

А сега разочароващото равенство може да донесе и още проблеми, включително усложнения в мача с Реал Сосиедад в събота, тъй като Рамос и Йозил са наказани заради червените си картони, Диара също, защото получи пети жълт, а Моуриньо ще е низвергнат в ложата - все отсъствия, които могат да се отразят на представянето.

С шест точки преднина Реал все още е господар на съдбата си, но преследвачът Барселона получи глътка въздух, лъч светлина в битката за защита на титлата. С предстоящото "Ел Класико" след около месец, въглените в огнището на надпреварата пламнаха наново и столичани трябва да си възвърнат самочувствието, ако искат първенството да приключи така, както би им харесало.

Oще: барселона  виляреал  жозе моуриньо  испания  кристиано роналдо  ласана диара  лионел меси  маркос сена  месут йозил  примера дивисион  реал (мадрид)  серхио рамос  съдия  хосе парадас ромеро  червен картон

Регистриран на: 23.08.2010, 20:13