Ботев в атака, Гомес го няма!

Заедно те могат! Ботев и вярната жълто-черна агитка ще се изправят довечера срещу Щутгарт в Бургас. С тях сме и всички ние...

Ботев в атака!

Приказката на Ботев продължава. Тимът посреща Щутгарт в третия квалификационен кръг от Лига Европа и няма от какво да се страхува. Германците, разбира се, са фаворит за крайна победа, и с оглед на историята ни от сблъсъци с тях, не е изключено да си решат нещата още в Бургас в четвъртък вечер.

Но...

Ботев досега показва израстване във всеки мач.

През мъката срещу Астана в първия двубой и трудните първи 45 минути на реванша. До вихреното второ полувреме и феерия от голове и атаки по учебник.

От коравото първо полувреме с Левски, когато играта не вървеше. До убийствените голове на Тодор Неделев и заключителните минути на натиск, пропуски и атакуващ футбол.

Тръгна от гол пасив в Босна срещу Жрински, но се справи и изравни. Прие босненците, за да чака търпеливо на реванша тяхна грешка при окопната им тактика, и ги посече с 2:0.

Ботев е с пълен актив в първенството, а в Европа има 3 победи на нула и едно реми 1:1. Крачи навсякъде с армията си от шумни привърженици, а мечтите стават все по-смели. Има опитен треньор - Станимир Стоилов, който е вече №1 у нас по европейски двубои като наставник.

Финансово обезпечен, окрилен от позитивните новини за строеж на база, стадион, селекция... Ботев върви напред и нагоре.

Насреща са германци. Това винаги е кодово изречение, когато ти предстои европейски сблъсък.

Но всъщност този Щутгарт ли ще ни плаши? Преди 4 години далеч по-звезден състав на "швабите" едва се измъкна от елиминация срещу Черно море. Помните ли онези драматични дуели?

Пак в Бургас, в първия мач, Черно море надигра немците. Поведе с гол на Танко Дяков, но допусна обрат с два леки гола. И двата ги вкара Марио Гомес, станал по-късно голямата звезда на Байерн. Сега е във Фиорентина, а двата му трансфера след онези мачове са за общо 50 милиона евро (30 от Щутгарт в Байерн, 20 от Флоренция за мюнхенския клуб).

След 1:2 в Бургас, Черно море изглеждаше обречен срещу машината от Бундеслигата.

Но "морето" заля Щутгарт на реванша и с голове на Йордан Юруков и Георги Илиев поведе с 2:0 в 79-ата минута! Шок! Но късни попадения на Томас Хицшлпергер и пак този Гомес в петата минута на добавеното време, не допуснаха дори продължения. 2:2.

"Да помним Варна", е водещата статия от вчера на сайта на Щутгарт. Варна - това е Черно море, разбира се. Германците са леко притеснени и от кадрови проблеми, които тормозят треньора Бруно Лабадия.

Няма ги Мартин Харник, Серчан Сарарер, Кристиан Гендтнер, Александру Максим - всички те щяха да са титуляри. Отсъстват още Георг Нидермайер, Марко Рохас, Патрик Функ и Тунай Торун. Според спортния директор Фреди Бобич, това нямало да се отрази, тъй като Щутгарт е направил сериозна селекция и има дълъг състав.

Най-важно за Ботев е, че го няма Гомес!

Пред 12-13 хиляди френетични запалянковци, с уменията и знанията на Стоилов, с ентусиазма на Неделев и останалите, Ботев може. Доказа го вече. Сега е сериозният тест, но без вяра в сърцето и главата, шансовете намаляват още преди първия сигнал.

Затова - с вяра и смело напред, "канари"!