Битката за заветното четвърто място в Примера дивисион | sportcafe.bg

Битката за заветното четвърто място

Сид Лоу , Guardian 07.02.2012, 14:49 (обновена 09.02.2012, 11:39)

1 от 4 снимки Назад Напред

Атлетико (Мадрид) - Валенсия 0:0 на 5 февруари 2012

Атлетико (Мадрид) - Валенсия трябваше да е зрелищен сблъсък за място в Шампионската лига, но вместо това предложи грозен и скучен футбол и завърши 0:0

Отборът, завършил миналата година на четвърто място, осигурявайки си последната квота за Шампионската лига - Виляреал, сега е седемнайсети, надвесен над зоната на изпадащите и само на точка от нея. Междувременно нещата в отбора в момента се ПОДОБРЯВАТ при новия треньор Хосе Молина.

Клубът, който завърши пети - Севиля, и бе смятан за фаворит за класиране в най-престижния и богат клубен турнир този сезон, пък се смъкна до единайсета позиция и вчера уволни своя треньор, чиято оставка бе гръмогласно поискана от публиката по време на загубата у дома с 1:2 именно от Виляреал.

Междувременно Малага - клубът, похарчил най-много пари този сезон - почти 60 милиона евро, е осми, като има толкова загуби, колкото и победи, а головата му разлика е минус 6.

Да, но осмият Малага все пак въобще не е далеч от зона Шампионска лига, въпреки поражението си от новака Гранада в понеделник вечерта. Да, те не са някакъв велик отбор, но докато тези, които ги превъзхождат, ще се разсейват с полуфинали за Купата на краля и евротурнири, единственият ангажимент на Малага е да се бори за това заветно четвърто място.

Отборът, намиращ се непосредствено след тях - Осасуна, който има еднакъв точков актив и също си позволява да мечтае за Шампионската лига, въпреки че допусна седем гола срещу Реал (Мадрид) и осем от Барселона.

Седмият в таблицата - Атлетико (Мадрид), уволни своя треньор Грегорио Мансано заради само трите му победи в дванайсет мача и сега при новия - Диего Симеоне, е без загуба вече в пет.

Шестият в момента - Атлетик (Билбао), започна първенството наесен без победа в пет мача. Петият - Еспаньол, пък бе загубил четири от първите си шест.

А тимът на четвърто място - да, това е Леванте! Знаете ги - "жабите", които са бедни, стари и грозни, дори според собственото си мнение, но водеха в класирането в Х кръг и все още са в четворката, макар че никой не ги очаква там! Вече петнайсет седмици поред Леванте заема място в зона Шампионска лига и го защитава на живот и смърт. И авансът им намаля, но все още го има!

Междувременно, отборът който е трети, е трети, както обикновено, и именно това е неговият голям проблем. Както треньорът Унай Емери призна през уикенда, Валенсия е в странно психологическо състояние, бидейки жертва на собствения си успех. "Прилепите" се установиха на това трето място и заключиха здраво вратата зад себе си - докато Реал (Мадрид) и Барселона заключиха тази пред тях. Валенсия завърши на трета позиция в миналото първенство, също както и в по-миналото и сега отново е там. Това е най-малкото, което привържениците им очакват от тях, но на практика и най-голямото. Дълбоко в себе си, всички в отбора май вярват, че не могат да се изкачат по-нагоре - така както знаят, че едва ли биха могли и да паднат надолу, а дори и да го направят, четвъртото място е практически със същата стойност като третото. Няма много емоция и мотивация в такова положение.

През последните два сезона Валенсия приключи съответно на 21 и 25 точки от втория и на 9 и 8 от четвъртия. Сега те са на 11 от Барселона и на 5 от Леванте. При това все още са в надпреварата за Купата на краля, което означава, че биха могли и да вземат трофей през настоящата кампания. В сряда "прилепите" имат полуфинал-реванш с Барса, след като първият мач завърши 1:1.

Валенсия игра всяка сряда през януари мачове от турнира, като през това време не успя да спечели нито един път в Примера дивисион. Но тези победи не им и трябваха де факто.

В неделя на "Висенте Калдерон" Валенсия гостуваше на Атлетико в мач, който трябваше да е здрав сблъсък за място в Шампионската лига. Очакваше се да е вълнуващ и драматичен. Даже легендата на мадридчани Пауло Футре отиде на стадиона с шалче около врата и пееше песни с агитката. Само че накрая се оказа, че "мачът бе роден грозен и умря грозен", както написа един от испанските вестници. Нулевото равенство остави Атлетико извън четворката, но същевременно запази позициите на Валенсия.

Вместо това се оказа, че брилянтният двубой за Шампионската лига бе не този, а между Атлетик (Билбао) и Еспаньол - динамичен, интензивен, мъжки и завършил 3:3. Но и там имаше нещо, което липсваше - ремито по никакъв начин не размести пластовете в тази зона на класирането. Ако Валенсия не печели, то тя може да си го позволи. Но е странно, че към момента това изглежда вярно и за останалите - едните, които започнаха добре и продължиха слабо, и другите, които стартираха зле и коригираха курса впоследствие.

В неделя се срещнаха и Севиля и Виляреал - в друг мач, който трябваше да е с висок залог. Но не беше, тъй като домакините са единайсети, а "жълтите" - седемнайсети.

Интересно е, че нито един отбор от четвърто до десето място не е спечелил повече от половината си мачове. При това положение тазгодишното класиране в Шампионската лига изглежда на промоция на половин цена, като четвъртият Леванте е само на шест точици от единайсетия Севиля.

В тази "позиционна война" не се очертава фаворит. Севиля и Леванте вероятно няма да се възстановят, за да имат реални претенции, а от Леванте и Осасуна не може да се очаква прекалено много.

Но останалите четири конкурента са разположени само в рамките на четири точки и всички те имат втори шанс пред себе си до края на кампанията. Забравете челната тройка - истинското състезание е за четвъртото място.

Ако Атлетико (Мадрид) успее да се върне в Шампионската лига, то клубът ще бъде в естествената си среда според неговите привърженици. За Малага това би било дебют и възвръщаемост на колосалната инвестиция. За Еспаньол - първо участие в евротурнирите от финала за Купата на УЕФА през 2007 г. насам. За Атлетик (Билбао) - най-високо класиране от 1998 година!

Но преди всичко, участието в Лигата на шампионите ще бъде реализираният връх на амбициите на всеки от тези клубове.

Доскоро това изглеждаше като нещо невъзможно, но сега би било напълно в реда на нещата - при Диего Симеоне Атлетико няма загуба в пет мача и още не е допускал гол!

Еспаньол на Маурисио Почетино също надскочи себе си без поражение в последните си шест срещи. Клубът също така се подсили на трансферния пазар в разрез с традицията предимно да продава играчи.

Малага още не е била близо до четворката в класирането, но с играчи като Тулалан, Касорла и Иско, отборът трябва да се приема напълно сериозно. А когато и Жулио Баптища се завърне, това сериозно ще стане още по-сериозно.

И стигаме до Атлетик (Билбао) - баските, които играят динамичен и интелигентен, открит атакуващ футбол. С общо 19 гола, отбелязани в последните им 4 мача, отборът на "Лудия" Марсело Биелса преодоля съмненията и с налагания от него стил в момента е вероятно най-атрактивен за гледане в Испания.

Лошата новина е, че всичко казано дотук всъщност не казва много за крайния изход от надпреварата. Добрата новина е, че финалният спринт тепърва започва!

Oще: атлетик (билбао)  атлетико (мадрид)  барселона  валенсия  виляреал  еспаньол  испания  кристиан тейо  леванте  малага  примера дивисион  севиля