Григор осъществи страхотен обрат и е на осминафинал

Българинът шокиращо загуби първия сет на нула, но това не му попречи да запише победа №20 в Големия шлем

Григор Димитров си уреди среща с приятеля си Гаел Монфис на осминафиналите на US Open след драматична, но сладка победа над Давид Гофен, преминала през обрат за крайното 0-6 6-3 6-4 6-1. Българинът шокиращо загуби първия сет на нула, но това не му попречи да запише победа №20 в Големия шлем.

Григор сякаш проспа първите 30 минути, но след това показа превъзходство над белгиеца, който записа 27 победи в последните 28 срещи. Спечели поред три чалълджъра и дебютна ATP титла в Кицбюел преди да загуби от Йежи Янович на четвъртфинала в Уинстън Салем.

Димитров обаче го улесни максимално като направи цели 11 непредизвикани грешки, загуби първия си сервис гейм от 40-15, втория предаде с двойна грешка, а агресивна комбинация на Гофен и форхенд в опразнената част от корта донесе развръзката и в третия. Белгиецът затвори първия сет за едва 26 минути и тъжната истина е, че с доминацията си в тези моменти не даде абсолютно никакъв шанс на Григор дори да си помечтае за по-различен изход. А сякаш за да разкаже накратко историята на сета, Димитров го предаде с непредизвикана грешка от бекхенд.

На старта на втория, Гофен продължи да ниже удари с изключителна точност и мощ. Бекхендът му стряскаше и още в първия гейм, той си подсигури нови две точки за пробив. Този път обаче българинът показа непримиримост и въпреки че играта му още видимо куцаше, се измъкна от тежката ситуация. А за да поведе с 2-1 записа първо подаване в мача, в което не му се наложи да спасява брейкпойнти. В следващия гейм мощно "Come on!" извести двойната грешка на белгиеца и пробивът за 3-1. Бърз гейм за 4-1 и ситуацията на корта вече изглеждаше далеч по поносима за феновете на Димитров. Колко ключови само се оказаха спасените точки за пробив в началото на сета, когато Григор показа спокойствие и воля за победа с марката Топ 10, за да спре вдъхновения си съперник.

Нататък се усети как българинът стъпваше все по-уверено по корта, докато Гофен изнемогваше при вдигане на интензивността на разиграванията. Григор вкара няколко изящни бекхенда по правата, отново даде заявка за "хот-шот" класацията на ATP със зрелищна размяна на мрежата и най-важното - материализира два брейкпойнта за аванс от 3-0. А последвалият маратонски гейм беше сякаш идеалното средство да покаже още по-ясно на Гофен, че той отдавна не диктува развието на мача. Защото макар в следващите минути да стигна до две точки за пробив, белгиецът за пореден път хвърли куп усилия, само за да види как на таблото вече свети резултат 4-0. Ново отпускане на Димитров обаче възнагради упоритостта на съперника му, който все пак проби за 2-4 след двойна грешка. Световният №8 потанцува още малко по нервите му като още един път се спаси от 15-40 преди да затвори сета с 6-4.

При следващите две огледални ситуации на сервиса на Гофен в четвъртия сет обаче спасение за белгиеца нямаше и Григор отново поведе с 4-0. След още няколко точки Димитров вече имаше три мачпойнта и на втория вдигна победоносно ръце. На осминафиналите го чака Гаел Монфис, който не даде сет на сънародника си Ришар Гаске за 6-4 6-2 6-2. Именно Монфис спря българина в първи кръг в Ню Йорк през 2011-а, но му се наложи да се откаже при 1-5 в първия сет във втория им мач тази година в Букурещ. А нататък Григор взе титлата.