Нечовешка вечер в ШЛ

Светлин Стратев
08.11.2012, 14:55 (обновена 10.11.2012, 13:04)

1 от 2 снимки Назад Напред

Невероятният гол на Саломон Калу срещу Байерн. Оскар от Челси вкара сходно попадение, но вратата срещу него бе почти празна.

От много време не се бяхме наслаждавали на такава епична вечер в Шампионската лига. Снощи паднаха общо 35 гола (средно по 4,375 на мач!), Челси спечели инфарктно в продължението, Селтик развенча Барса, а още само два гола останаха на Меси да задмине Краля на футбола Пеле.

Байерн също се позабавлява и попиля Лил с 6:1. Още преди началото на срещата се усети, че французите май са я отписали, след като на резервната скамейка личаха имената на твърдите титуляри Рио Мавуба и Марвин Мартен. Баварците водеха с 5:0 още до 35-та минута, след хеттрик на Клаудио Писаро...

За Лил поне остава утешението, че техен играч отбеляза най-красивия гол за вечерта. В 57-та минута Саломон Калу пое една топка на петнайсетина метра пред наказателното поле на Байерн, напредна малко и с бомбен шут, който се отби в напречната греда, препарира Мануел Нойер.

Манчестър Юнайтед пък стана първият отбор в тазгодишното издание на ШЛ, който си осигури първото място в своята група още два кръга преди да са се изиграли всички мачове. „Червените дяволи" успяха да сломят съпротивата на Брага, въпреки че португалците поведоха с гол от дузпа на Алан.

Ван Перси даде тон за обрата в 80-та минута, когато умело използва едно безумно излизане напред на вратаря Бето. След това дойдоха абонатните голове на Рууни и Ернандес. Мачът ще бъде запомнен и с изгасването на прожекторите на „Ещадио АКСА" - за десетина минути през втората част, съоръжението бе потънало в мрак.

Украшенията на вечерта обаче бяха две.

На стадион „Селтик Парк" в Глазгоу станахме свидетели на развенчаването на доминантния футбол, който изповядва Барселона. Още от първия съдийски сигнал домакините се окопаха здраво около наказателното си поле, търпеливо чакайки своя звезден миг.

Селтик разчиташе на контраатаки, като много често изсипваше топката в наказателното поле, знаейки че защитниците на Барса са лабилни във въздуха. С центрирания много отчетливо се търсеха зоните на крайните бранители Дани Алвеш и Жорди Алба, които почти не успяха да спечелят въздушно единоборство. Много необмислен ход беше и пускането на младия Марк Бартра, който оформи твърде несигурна двойка в центъра на защитата, заедно с Хавиер Машчерано, който по презумпция е опорен халф.

Кениецът Виктор Ваняма вкара именно с глава в 21-та минута, прегазвайки бранител на Барса, а младокът Антъни Уат (набор 93) подпечата знаменития успех в 83-та. В самия край на мачa Лионел Меси вкара почетно попадение, което обаче бе със специално значение за него. След попадението Меси се прекръсти и захапа палеца си, в чест на новородения си син Тиаго.

Все пак трябва да се отбележи, че в игрово отношение каталунците смазаха своя съперник - 74% владение на топката и 24 удара, срещу едва 5. Вратарят на Селтик Фрейзър Фостър направи чудеса под рамката, за да извади своя отбор.

В крайна сметка обаче за пореден път се потвърди брадатата максима, че футболът е игра на голове. Интересното е, че последната загуба на Барселона от шотландски отбор е отново от Селтик - на 11.03.2004 г., те падат с 0:1 в Глазгоу, в осминафинален мач от турнира за Купата на УЕФА. На реванша в Испания положението бе идентично като това снощи - канонада от удари с нулев резултат. В герой за Селтик тогава се превърна вратарят Робърт Дъглас, който успя да опази вратата си суха, а Барса бе елиминирана от турнира.

Челси затвърди превъзходството на британските отбори снощи и в един луд мач надви Шахтьор с 3:2. В тотален антигерой за украинците се превърна вратарят им Андрий Пятов. В 6-та минута той изрита нескопосано една топка, която се отби в тялото на Фернандо Торес и влетя в мрежата. В края на първото полувреме пък, при резултат 1:1, Пятов с глава подари кълбото на Оскар, който го прехвърли от около 35 метра.

Победата на Челси дава глътка въздух на тима, докато на Шахтьор му предстои епохален мач с Ювентус на „Донбас Арена", в последния кръг. Преди това тимът на Мирча Луческу ще трябва да се справи с Нордселанд като гост.

Oще: андрий пятов  антъни уат  байерн  барселона  брага  виктор ваняма  глазгоу  лео меси  лил  манчестър юнайтед  пеле  рекорди  селтик  челси  шампионска лига  шахтьор

Регистриран на: 05.10.2010, 14:04

6 Ivan Philipov | 13.11.201214:36

АХАХАХАХА случайно се сетих да видя днес дали автора си е взел бележка.

Какво виждам. Отговорил е на някой, където може да се защити, но не на мен, който му показвам очевидна грешка. Няма мерси, няма нищо.

Статията сега е поправена на РОБЪРТ ДЪГЛАС, който също не пази в тоя мач. Пробвай пак. И упорито няма да споменеш Стилиян, който тогава играеше като ЛЪВ?

и този линк ли е грешен?

Или думата сбърках отсъства?

оценка

+0 -0

Регистриран на: 03.11.2012, 13:06

5 Svetlin Stratev | 10.11.201218:02

Грийн, стига си говорил глупости, просто загубих 5 минути, докато му прочета целия материал. Прояви малко чувство за хумор Усмивка

оценка

+0 -0

Регистриран на: 09.11.2012, 00:18

4 Green Power | 10.11.201217:49

Доста ми е интересен авторът, който явно не търпи критика...малко смешно изглежда отсрани. Хората му дават линкове и му поправят грешките, а той ги съветва да не се хабят да пишат. Ми тогава и да не влизаме, а?! Редакторите ти, Светлине, как мислят?

оценка

+0 -0

3 Svetlin Stratev | 10.11.201213:00

И в този линк головете не са актуални, защото след попадението срещу Селтик, те стават общо 73, а не 74. И все пак благодаря за корекцията, само другият път не се хаби да пишеш толкова много Усмивка

оценка

+0 -0

Регистриран на: 10.11.2012, 02:40

2 Кино-клуб Парадизо | 10.11.201202:40

До Дидро (автор а статията)
"...В самия край на мачa Лионел Меси вкара почетно попадение, което обаче бе със специално значение за него. С този гол аржентинецът задмина постижението на Пеле от 75 гола в официални мачове за една календарна година. ..."
За повече яснота вижте тук:

с големи цифри са указани головете на тримата рекордьори към момента!
С пожелание за по-професионална работа и обръщане вниамние на цифрите, още повече, че това в днешно време се прави за секунди с Чичо Гу.
Нищо лично.
Поздрави за хубавите статии досега.

оценка

+0 -0

1 Ivan Philipov | 08.11.201217:35

Джим Лейтън вероятно е гледал внуците си през 2004 година. И май не е играл никога за Селтик.

Можеше белким 1 дума да обелите за Ст. Петров, твърд титуляр на Селтик в този период, играл в самия мач.