Веселин Димитров 12.09.2011, 15:05 (обновена 13.09.2011, 16:23)

1 от 2 снимки Назад Напред

Налдо, Вердер

Налдо е един от най-големите пичове в Бундеслигата

Любима традиция от пълните европейски стадиони е ентусиазираното обявяване на началните 11 на домакинския отбор. Шпикерът вика първото име на играча, публиката - фамилията. (Нелепите опити това да се наложи в България среща публичен отпор - тук на стадионите просто няма хора!)

Но какво прави шпикерът, когато даден играч е известен само с кратко име? Става креативен и, както в случая с бразилския централен защитник на Вердер Налдо, вика "На-на" и чака публиката да продължи с "Налдо".

Феновете на Вердер обаче бяха позабравили името на един от най-големите им любимци. Налдо - модел за професионалист, години наред един от най-стабилните защитници в Бундеслигата и често опасен голмайстор (завърши сезон 2009/2010 с 11 гола!) беше дълго контузен.

Ако трябва да сме прецизни - последният официален мач на Налдо беше преди 15 месеца - финалът за Купата на Германия през 2010 г. (Вердер го загуби с 0:4 от Байерн). След този мач бразилецът трябваше да влезе в уж кратка почивка заради възпаление на хрущяла в лявото му коляно. Почивката обаче се превърна в кошмар.

По препоръка на лекарите на отбора, контузията не беше третирана с операция и до януари тази година се разчиташе възпалението просто да си отмине. Далеч от терена, Налдо влезе в депресия и най-накрая измоли ръководството на отбора да му позволи операция в Бразилия.

Още по това време пресата в Германия започна да спекулира с израза "спортен инвалид". Налдо се прибра в Бремен след операцията, през седмица-две даваше интервю, че започва тренировки "съвсем скоро", но този момент така и не идваше.

Най-накрая, в средата на юли, бразилецът се върна на игрището. В събота, при победата на Вердер в северното дерби в Хамбургер (2:0) Налдо дори записа и първите си официални 5 минути игра (при това, за да е историята още по-сладникава - навръх 29-тия си рожден ден!).

Пресата в Бремен винаги говори за защитника като за "човекът с огромната усмивка" и най-накрая той успя да я върне на лицето си. Но не само това: Налдо просто е един от големите пичове в суровия футболен свят. Доказва го следната случка.

Преди две седмици Вердер направи контрола с култовите Санкт Паули именно, за да тества фитнеса на Налдо. Към края на първото полувреме, при 4:1 за Вердер, съдията свири дузпа за зелено-белите. Феновете и на Вердер и на Санкт Паули започнаха да скандират името на защитника. Той обаче се направи на разсеян и остави Сандро Вагнер да бие дузпата.

"Сандро не е вкарал гол от началото на сезона, а е нападател", обясни Налдо след мача, "Важно беше той да вкара дузпата за самочувствие, аз нямам нужда от голове".

В събота Вердер успя убедително да бие Хамбургер и окончателно да завре вечния си враг в една от най-дълбоките кризи в историята на отбора (1 точка от 5 мача, 16 получени гола). Още преди мача беше ясно, че ако домакините водят безпроблемно, Налдо ще получи своите игрови минути. И 5 минути преди края "Везерщадион" избухна.

"Пуснах Налдо не защото има рожден ден, нито защото мачът беше решен. Той заслужи това със здрави тренировки", каза треньорът на Вердер Томас Шааф с типичния сух стил на стрелочник на малка гара.

Когато репортерите продължиха да човъркат с въпроса "Все пак не беше ли тази смяна по-специална?", той отговори: "Важно е, че във футбола има такива моменти. Понякога се случва един играч да отсъства повече време. Историята на Налдо показва, че ако вярваш в себе си и работиш здраво, можеш да постигнеш всичко".

Поне самият футболист беше по-изразен и емоционален. "Много съм щастлив, че феновете ме приеха така, изпитвам неописуема радост. Победата беше най-големият подарък за мен", каза Налдо.

Освен неговото завръщане, другата история от мача е, че с победата си Вердер излезе на второ място след Байерн в класирането. След проваления последен сезон това е супер начало и за двата гранда от Бундеслигата.

"Още един повод за почерпка, г-н На-на Налдо?", попитаха журналистите след Вердер-Хамбургер.

"Да, разбира се, в съблекалнята ще се насладя на чаша вино със съотборниците ми"...

Oще: байерн  бундеслига  вердер  волфсбург  германия  кьолн  марио гомес  марио манджукич  налдо  педро жеромел