Среща с историята: Сампдория и Торино отново един срещу друг в елита | sportcafe.bg

Денис Джамбазов 25.09.2012, 08:29 (обновена 26.09.2012, 10:41)

1 от 2 снимки Назад Напред

Сампдория - Торино 1:1

Завърналите се в елита някогашни страшилища Сампдория и Торино предложиха мъжки сблъсък

Изминалият четвърти кръг от Серия „А" бе белязан от две неща - доминацията на шампиона Ювентус и издънките на всички претенденти за титлата.

„Бианконерите" не срещнаха затруднения при домакинството си на Киево и победиха с два гола на възродения Фабио Куалиарела.  Наполи, Милан, Лацио и Интер обаче записаха разочароващи резултати, които направиха Ювентус едноличен лидер в класирането с аванс от 2 точки пред втория Наполи.

Може би малко далеч от обективите, насочени към „хегемоните" в последните години, друг двубой предизвика нашия интерес - сблъсъкът между Сампдория и Торино.

Отбори със славно минало, позабравени в последните години, се изправиха един срещу друг на „Луиджи Ферарис" - мач, който трябваше да напомни за историята и да даде някои отговори за бъдещето на два от тимовете, записали златни страници в италианския футбол.

Клубът от Генуа е основан в средата на миналия век, но най-значимите успехи са от началото на 80-те години, когато на президентския пост застава петролният магнат Паоло Мантовани. За няколко години от средняк в Серия „Б" Сампдория се превръща в страшилище за грандовете на Апенините и тим, с който трябва да се съобразяват всички европейски клубове.

През 1990 година „моряците" печелят КНК след успех с 2:0 над белгийския Андерлехт. По това време се оформя и любимият на тифозите нападателен тандем между Виали и Манчини. На следващата година отборът от родния град на Христофор Колумб печели и единствената си титла на Италия след оспорвана борба с Интер.

Пикът в европейските клубни турнири е достигнатият финал в Шампионската лига през 1992, загубен от Барселона с 1:0. След този мач тимът е напуснат от голяма част от звездите си, както и от легендарния треньор Вуядин Бошков. Европейската слава е към своя край, започва и „затъване" в местното първенство. Няколко години след финала на „Уембли" Сампдория изпада в Серия „Б", с което се слага началото на посредствеността и забвението.

След няколко безславни години, мимолетни победи над именити съперници, възкачване отново до елитната дивизия и последвали кризи, Сампдория има възможност да защитава честта и славата си сред най-добрите клубове в Италия.

Далеч по-именит от своя съперник, седемкратният италиански първенец Торино също е далеч от славните си години. „Биковете" играха три сезона в Серия „Б", но тази година отново са сред най-добрите на Апенините.

Най-паметните години за клуба са в средата на 40-те на миналия век, когато получава прозвището „Гранде Торино". Причината е, че в периода 1943-1949 „виненочервените" стават пет пъти шампион на Италия, а веднъж печелят и купата на страната.

На 4 май 1949 година самолет с играчите на Торино се разбива в областта Пиемонт, което бележи и края на хегемонията на един от най-великите тимове в историята на играта. Трагедията е повратен момент за клуба, който след това никога не може да повтори успехите на славния тим от средата на XX век.

Тези два отбора, богати на славно минало, се изправиха един срещу друг в неделния следобед на „Луиджи Ферарис".

Двубоят бе белязан от надъхана и дори на моменти груба игра, но и от атрактивен и приятен за гледане футбол. Последните две срещи между двата клуба бяха изиграни през миналия сезон в Серия „Б", като и в двете Торино се поздрави с победата.  Сампдория обаче е много по-агресивен и балансиран през тази кампания, записвайки три победи в първите три кръга на първенството.

В Генуа домакините започнаха по-добре срещата, като имаха възможност да открият резултата на няколко пъти през първото полувреме. Все пак гостите от Торино реализираха първи в средата на второто полувреме (голмайстор бе капитанът Бианки от дузпа).

Последвалият натиск от страна на Сампдория даде резултат - шест минути преди края на двубоя Поци се разписа отново след изпълнение на 11-метров наказателен удар и донесе точката на „моряците". До края на срещата и двата отбора можеха да се поздравят с успеха след редица създали се голови положения, но до победен гол не се стигна.

С най-високи оценки се отличиха Енцо Мареска от Сампдория и вратарят Жан-Франсоа Жиле от състава на гостите. След изиграването на мачовете от четвъртия кръг „моряците" са на четвърто място с актив от 9 точки, а Торино на единадесето с 4.

Възходът на генуанци се дължи най-вече на треньорския тандем в лицето на бившите легенди на Ювентус Чиро Ферара и Анджело Перуци. Под тяхно ръководство Сампдория играе нападателен футбол, какъвто искат да виждат феновете на клуба. На този етап е важно тимът да запази постоянство. Класиране в евротурнирите е далечна илюзия, но с правилните треньорски решения и подкрепата на тифозите, скоро можем да видим „моряците" отново сред елита не само в Италия, но и на Стария континент.

Торино записа победа над новака Пескара, загуба от Интер и две равенства срещу Сиена и Сампдория. Клубът от Северна Италия със сигурност иска да се върне сред водачите на Апенините, но във време на финансова криза, каквато е налегнала цяла Европа, тази задача е почти невъзможна. В началото на сезона треньорът на тима Вентура бе запитан какви са амбициите на клуба, отговорът бе: „За нас класирането не е от значение, важното е да победим градския съперник Ювентус".

Наличието на отбори като Сампдория и Торино прави калчото още по-колоритно и интересно. Феновете тръпнат в очакване за дербитата с градските противници Дженоа и Ювентус. Независимо от моментната форма, това са исторически сблъсъци, носещи славното и безсмъртното в себе си.

Славно и безсмъртно, каквото е миналото на Сампдория и Торино...

Oще: дженоа  интер  сампдория  сиена  торино  фабио куалиарела  чиро ферара  ювентус