Пътеводител на Световното клубно първенство

Дали някой ще съумее да попречи на Европейския клубен шампион да стъпи на световния връх? Снимка: Getty Images
Ел Сетиф - класирал се като победител в Африканската шампионска лига за сезон 2013/2014
Сан Лоренсо - участва като носител на Копа Либертадорес
Могреб Тетуан - класира се по право като шампион на страната-домакин.
Уестърн Синди Уондърърс - изненадващият първенец в Азиатската Шампионска лига
Круз Азул - участва като победител в Шампионската лига на Зона КОНКАКАФ
Оуклънд Сити - участва като представител на турнира между шампионите на страните в Зона "Океания"
Реал Мадрид - клубът, спечелил турнира на УЕФА Шампионска лига през сезон 2013/2014

Тази вечер започва Световното клубно първенство - надпреварата, в която сили мерят победителите от турнирите на шестте континентални футболни конфедерации.

Турнирът в сегашния си вид бележи началото си през 2000-та година, като замисълът му е да замени провежданият дотогава турнир за Междуконтиненталната купа, за чиито трофей спорят клубните първенци на Европа и Южна Америка.

Тазгодишното издание се провежда в Мароко за втора поредна година, като предишното издание бе спечелено от Байерн Мюнхен. Баварците продължиха осем годишната традиция европейските представители да печелят надпреварата.

Като цяло преди началото на турнира представителят на УЕФА - победителят от турнира на Шампионската лига винаги се е считал за фаворит, като до 2012-та година това беше и основателна презумпция. Тогава обаче Коринтианс победи Челси.

Тази година в опит да спечели едно от най-престижните клубни отличия, носителят на десет титли от Шампионската лига Реал Мадрид ще премери сили с още шест клуба. Ето и кратко описание на клубовете, които ще премерят сили тази година

Могреб Тетуан, Мароко

Този клуб се класира по право като шампион на страната-домакин, като тимът ще се опита да повтори стъпките на миналогодишния представител - Раджа Казабланка, който се класира за финала и загуби достойно от Байерн.

За да стигнат до четвъртфиналите, играчите на Могреб ще трябва да изиграят плейоф с отбора на Оукланд Сити от Нова Зеландия.

Проблем за мароканския клуб би бил контузията на най-добрият нападател Мухсин Яжур, който взе участие и на миналото издание, но с екипа на Раджа.

"Това, което най-много искам, е да играем с Реал Мадрид, за да мога да сменя фланелката си с Кристиано Роналдо. Няма начин някой да ме спре да направя това, ако се паднем с тях, той е най-добрият футболист в света", споделя звездата на Могреб.

Оуклънд Сити, Нова Зеландия

Този отбор държи рекорда за най-много участия в турнира - общо шест. Оуклънд се класира като победител в Шампионската лига на Конфедерацията в зона "Океания", обхващаща отборите в района на Австралия и Нова Зеландия.

Ако тимът се класира за четвъртфиналите, то това ще е едва вторият път, в който съумява да направи това. Феновете на тима са обнадеждени, след като треньор е испанеца Рамон Трибулиет, а в състава е и бившият халф на Блекбърн Тим Пейн.

ЕС Сетиф, Алжир

Изчаквайки победителя от сблъсъка между Оуклънд и Могреб, Сетиф има тежката задача да покаже по време на надпреварата, че представянето на Алжир на Мондиала в Бразилия това лято не е било случайно, а алжирският футбол с право може да бъде считан за един от най-бързо развиващите се в Африка.

Сетиф си спечели правото да участва в турнира, след като завоюва втората си титла от турнира за Шампионската лига на Африка - 28 години след първия им триумф.

Проблем за тях по пътя към полуфиналите най-вероятно ще се окаже умората, след като в последните 28 дни отборът изигра осем мача от алжирското първенство.

Круз Азул, Мексико

През април тимът на Круз Азул отпразнува шестия си триумф в Шампионския турнир на зона КОНКАКАФ, но към момента клубът се представя доста разочароващо, заемайки 13-то място в мексиканското първенство.

Въпреки това клубът е воден от Луис Фернандо Тена - треньор, извел националния отбор на Мексико до златните медали на Олимпийските игри в Лондон през 2012-та година, дирижирайки състава, победил Бразилия на финала, игран на стадион "Уембли".

Тимът се надява да намери сили за подвиг, като участието на Круз Азул започва на 13-ти декември, на четвъртфиналите срещу Сидни Уондърс.

Вратарят на тима Хесус Корона, който бе част от състава, завоювал олимпийското злато преди две години, споделя, че речта на треньора по време на почивката на финала в Лондон е била причината, поради която отборът е стигнал до ценното отличие.

"Тогава Фернандо Тена ни каза, че имаме шанса поколения наред да се гордеят с това, което сме на път да направим. Каза ни, че трябва да се хвърлим с цялото си сърце и душа. Това ни изпълни с гордост и ни окрили", споделя Корона.

Уестърн Синди Уондърърс, Австралия

Подготовката на победителя в азиатската Шампионска лига за турнира в Мароко бе белязана от назряващ бойкот на играчите, които имаха възражения относно размера на премиите, които клубното ръководство им обеща.

Преди началото на участието на Уестърн Синди Уондърърс в Шампионската лига, босовете на клуба обещали 10% от приходите за играчите. Неочакваният триумф в надпреварата обаче накарал футболисти и треньори да настояват за по-голям дял.

Уондърърс стартират участието си директно на четвъртфинал срещу Круз Азул на 13 декември, като победа ще класира тима за полуфинал, където ще чака Реал Мадрид.

"Да излезем на един терен с Реал ще бъде повече от сбъдната мечта за целия ни отбор. Това е основната ни мотивация", заявява един от бранителите на тима Марко Спиранович.

Сан Лоренсо, Аржентина

Влизайки в надпреварата директно на полуфиналите, аржентинският клуб е считан за най-сериозната конкуренция на Реал Мадрид. Сан Лоренсо спечели първата си Копа Либертадорес по-рано тази година след успех над парагвайския Насионал, прекратявайки четири годишната доминация на бразилските клубове в най-престижния клубен турнир в Южна Америка.

В редиците на аржентинците е и колумбийския бранител Марио Йепес, който през това лято записа впечатляващи мачове с екипа на Колумбия по време на Мондиала в Бразилия.

"Това, което отличава нашият отбор, е борбеността. Ние сме бойци, които не се предават до последната минута. Така ще бъде и в Мароко, повярвайте ми", заяви ветеранът при заминаването на клуба за Африка.

Реал Мадрид, Испания

Кралския клуб се класира, след като спечели десетата си титла от Шампионската лига. Някои букмейкъри определят мадридчани като абсолютен фаворит за титлата с коефициент от 1.06.

Липсващ за мадридския гранд ще бъде само Хамес Родригес, но на линия в опит за спечелването на втори триумф от надпреварата са Тони Кроос и Кристиано Роналдо.

Португалската супер звезда на тима реализира 32 попадения през миналата кампания, а в момента Реал Мадрид се намира в серия от 19 поредни победи.

По всичко изглежда, че Реал е тоталният фаворит за титлата, но историята познава случаи, в които такива предварителни етикети са били разкъсвани.