Борусия: възраждането | sportcafe.bg

Свинска борба

Веселин Димитров 17.10.2011, 16:11 (обновена 19.10.2011, 15:31)

1 от 4 снимки Назад Напред

Мачът, в който по думите на Невен Суботич футболистите на Борусия (Дортмунд) се "бориха като прасета", но накрая спечелиха

Невен Суботич - добър приятел на Митко Рангелов и национал на Сърбия, намери отлични думи, за да опише победата на Борусия (Дортмунд) като гост на Вердер (Бремен) в петък.

"Като се съберем след години, ще си спомняме за тази победа, каза той. През второто полувреме се борихме като прасета". "Боря се като прасе" е немски идиом, който всъщност го има и в българския език - само че с едно "с тиква" накрая.

Историята на победата на Борусия е кратка. В 42-ата минута хърватинът Иван Перишич вкара уникален гол за 1:0. В 47-ата минута хърватинът Иван Перишич направи уникално влизане с бутоните в краката на Сократис Папастатопулос и бе изгонен. След това Вердер нападаше ударно, но хаотично, Борусия се бореше, вкара втори гол и си взе мача.

Така миналогодишният убедителен шампион стигна дотам, където е мястото на отбора. А именно на второ място след вездесъщите Байерн , които през този сезон могат да бъдат спряни само от банда наемни убийци с автомати Калашников. (Впоследствие „жълто-черните" бяха изпреварени и от своите съименници от Мьонхенгладбах и се настаниха на трета позиция).

Дортмундци започнаха сезона тегаво и мудно, липсата на отишлия към Реал (Мадрид) Нури Шахин беше очевидна. Младият турчин носеше родния си клуб на гръб, беше решаващ фактор за спечелването на титлата в Бундеслигата и трансферът му дойде очаквано. Това, че в Мадрид Шахин се контузи и още не е изиграл и една минута, е друг въпрос.

Но първоначално без него Борусия издъхваше. Привлеченият като заместник Илкай Гюндоган така и не се справя с наследството. Гюндоган, апропо, е с две години по-малък от Шахин, също турчин, но подобно на Месут Йозил, избрал да играе за Германия. Той започна титуляр във всички девет мача от началото на сезона, но все още е без гол или асистенция.

И въобще иначе брилянтните халфове на „жълто-черните" все още не са в оптимална форма. Летящият японец Шинджи Кагава има само един гол от началото на сезона, „малкият Меси" Марио Гьотце е непостоянен, а Кевин Гроскройц напоследък - откровено слаб.

Единственият полузащитник, запазил формата си от миналата година, остава Свен Бендер - 21-годишен леко ботушест близнак на Ларс, който рита за Байер. И срещу Вердер Бендер Свен успя да отнеме нереално много топки в центъра и въобще е огромна мистерия защо не е поне в разширения отбор на националния на Германия.

Въпросът е, че дори и без да са в блестяща форма, играчите на Юрген Клоп имат класата да бият всеки в Бундеслигата. Но ключовото оръжие е друго - отборният дух.

Тук сме писали често, че Клоп, освен невероятен треньор, е нещо като хоби-психолог. Начинът, по който откровено лудият наставник мотивира играчите си и ги носи със своя непринуден, приятелски, дори бащински стил, е уникален за европейския футбол (при все, че в Димитър Димитров-Херо има нещо от Клоп; или обратното).

Но именно отборният дух беше решаващ за победата на Борусия (Д) в Бремен и завземането на второто място.

Къде е пътят на "жълто-черните" през сезона? Мачът в сряда с Олимпиакос в Пирея е ключов. Борусия все още няма победа в Шампионската лига, а гърците са аутсайдера на групата. От този мач ще зависи какво ще е мястото на германския шампион в Лигата, което ще има пряко отражение на самочувствието на отбора.

Иначе, Дортмунд е основният фаворит за второто първо място в Бундеслигата. В смисъл, първото почти твърдо е в Мюнхен, всички останали ще се борят за второто. Но само погледнете класирането. Ясно е, че поне борбата за второто място ще е свинска...

Oще: байер  байерн  бернд лено  борусия (дортмунд)  борусия (мьонхенгладбах)  бундеслига  германия  иван перишич  илкай гюндоган  кристиан лел  невен суботич  нури шахин  свен бендер  франк арнесен  хамбургер  херта  юрген клоп