Биографите на Рашидов
Коментар от Facebook форума ни по повод скандала около думите на културния министър Вежди Рашидов: "Най-неприятното съсловие са гейовете, защото те са съчетание от най-лошите качества на жената и най-долните качества на мъжа", за които се оказа, че са изречени преди 12 години пред журналистката Валерия Велева за друга медия (в. "Труд"):
"Че го е казал - казал го е. Друг е въпросът дали можеш да използваш думи, казани в интервю преди 12 години, без да уточниш, че тези думи са казани в интервю преди 12 години и примерно да го попиташ още ли мисли така или е развил възгледите си. Не е коректно към читателите да ги публикуваш, без да уточниш кога са казани. Още повече, че са казани за друга медия, най-малкото това трябва да бъде споменато". (Lilia Popova).
Коментар на Георги Неделчев, редакционен директор на списание BIOGRAPH, от което излезе изказването на Рашидов, относно забележката на Webcafe.bg, че не е редно да се рециклират стари журналистически материали, без да е обозначено - от уважение към читателите:
"Кой каза, че не е редно, къде го пише това..."
На въпрос дали е бил наясно за "пришитата" част, г-н Неделчев каза: "Естествено, че съм бил наясно" и добави, че не е било обозначено, че "вметнатата част" е от интервю преди толкова време, защото така само щяло да се прикове вниманието излишно върху това. Което и стана.
Източник на Webcafe.bg пък каза, че Рашидов е прегледал интервюто, си преди то да бъде публикувано - и то му е било изпратено без въпросната пришита част.
За какво са ни хомофоби с такива медии?
В контекста на това, че сами сме си харесали правителство, чиито членове говорят по кило глупости на ден, едва ли най-големият проблем е мухлясалото изказване на Рашидов. Проблемът е в журналистическата етика.
По думите на Георги Неделчев, актуалното интервю с г-н Рашидов не е правено в качеството му на министър, а като човек и творец с интересна съдба, който има какво да каже. Той твърди, че материалът е изключително интересен, защото са публикувани части от досието на Рашидов. "Ако за едно общество е по-важно какво един известен скулптор е казал за жените и т.н., вместо да прочете шокиращи разкрития за опитите да бъде вербуван от ДС, на което е отказал, много жалко...", коментира разпалено Неделчев. "Ние като списание би трябвало да се извиним на г-н Рашидов, че не сме предугадили реакцията", допълни още той.
Дори Вежди Рашидов да се беше изказал против гейовете сега, а не преди 12 години, един отговорен редактор има право на цензура, ако сметне, че публикуването на определено изявление представлява обида за човек, група, общност. А и не дава кой знае каква допълнителна представа за автора на същото изказване от досегашната. Предвид днешното извинение на г-н Рашидов, което показва, че възгледите му за хомосексуалистите са еволюирали спрямо онези от 1999 г.
Иначе си знаем, че чувствата за съхранение на Вежди се притъпяват повече от външния вид на творци като Мишел Бонев (из цитат на Бойко Борисов), отколкото от картини на Анди Уорхол.
Изказването е принципно скандално за човек на изкуството, който би трябвало да възприема хомосексуалността най-малкото колегиално, бидейки запознат с творчеството на артисти с обратна ориентация. Но още по-глупаво в случая е, че толкова часове след скандала медията, от която идва, не е излязла с официална позиция по темата. Културен пример.
По света и у нас
Да си шегаджия под нивото на добрите нрави обаче е не само български прийом. Нито сексскандалите около бившият италиански министър Силвио Берлускони, нито редовните му хомофобски изцепки успяха да го свалят от власт (направи го финансовата криза в страната). Най-прясната е от март 2010, когато Берлускони безцеремонно каза пред медиите „По-добре да гледаш момичета, отколкото да си гей", след призивите на опозицията да подаде оставка заради скандала със 17-годишната танцьорка Руби. Неколцина демонстранти му го върнаха в същия стил, излизайки с плакати „По-добре гей, отколкото Берлускони" и „По-добре гей, отколкото прасе" в центъра на Рим.
От друга страна преди няколко години италианецът Роко Бутиглионе, твърд католик, не стана еврокомисар, въпреки номинацията си, тъй като смята хомосексуализмът за грях и публично беше изразил мнението си. Вместо него в първата комисия на Барозу влезе Франко Фратини.
Хомофобията би могла да ти изиграе лоша шега в рамките на международна/европейска общност с лицемерен имидж на изрична толерантност. Когато говорим за класически патриархални страни обаче, в които мачизмът и сексизмът са издигнати в култ, овикването на нечие изказване против гейовете е просто храна за медиите. Идва и си отива, омразата остава – разглеждана обикновено на парче, покрай следващото раздухване на подобни скандали.
Благодариха му за извинението
Младежката ЛГБТ (лесбийки, гей мъже, бисексуални и трансполови) организация "Действие" благодари за извинението на министъра на културата Вежди Рашидов за думите му, че гейовете са най-неприятното съсловие.
От "Движение" изразяват надежда, че и занапред гражданите на България ще стават "все по-горди и все по-малко ще търпят унижения от хората, които са избрали да управляват държавата им".
"Длъжни сме да отбележим обаче, че имаме основателни съмнения в искреността на извинението. Само няколко часа преди официалното прессъобщение на министерството, в интервю за "Дневник" Вежди Рашидов казва: "Не мога да ви кажа, може пък и да ги обичам вече, де да знам. Не са ме питали наскоро това. Като ме питат, ще помисля и ще отговоря", изтъкват от ЛГБТ организацията.
Реклама
|
|
|
Още от Да го web@...
-
А сега накъде
Думи, думи за неспечелената битка
-
ЗЗД
Когато на някой му хрумне да поиска закон за печата
-
Момчетата не плачат за корони
Уважаващ себе си мъж няма да участва в конкурс за красота
-
Въпросите, на които Цеко Минев не отговори
11 въпроса към Скиор номер едно в Републиката
- Гей парад, сър.
- И какво искат?
- Еднополова любов, сър.
- И кой им забранява, Баримор?
- Никой, сър.
- Тогава защо шумят?
- Педераси, сър. . .
По извратената педерастка логика щом не харесваш педерасти - не харесваш хората, единствените хора са педерастите - чудна логика.
Не харесвам този Рашидов, той е арогантен грубиян, възглупав и с приятели като Борисов - кофти човек.
Да си педераст е грях, но личен. Следователно не е толкова лошо, стига да си е за домашно ползване. Развяването на педерастията по улиците или медиите е гадно.
хомосексуалност, а не хомосексуализъм и хомосексуален, а не хомосексуалист
все пак никой не е взел висше по хомосексуализъм, че да стане хомосексуалист ;)
Прекаляват вече с тази политкоректност, как да си коректен с хора, които сами към гъзовете си не са коректни...












Коментари 7 Facebook коментари 0 Най-старите отгоре
» Вашият коментар