Германците нападат: Какво се случи с феновете на Арсенал - Кьолн

Около 20 000 фенове на Кьолн се изсипаха в Лондон в четвъртък. Поне 1/4 от тях успяха да влязат на "Емирейтс" Снимка: Getty Images
Гостуващите фенове създадоха страхотна атмосфера и не само в сектора за гости
Полицията в Лондон не бе подготвена за подобни сцени, но за щастие до сериозни инциденти не се стигна

Първият мач на Арсенал в Лига Европа в ерата „Арсен Венгер” бе белязан от масови безредици. Около 20 000 фенове на Кьолн се изсипаха в Лондон в четвъртък, цял ден шестваха по улиците на Лондон, след което с поведението си принудиха забавяне на първия съдийски сигнал с един час.

Немските фенове бяха екзалтирани от завръщането си на европейската сцена след 25 години чакане и въпреки че им бяха отпуснати само 2900 билета за мача, гостуващи привърженици пробиха полицейския кордон и запълниха цял сектор – около 4500 места. Хора с фен артикули на Кьолн бяха забелязани и сред домакинските сектори.

Факли, песни и непрестанна подкрепа създадоха страхотна атмосфера на „Емирейтс”, който по принцип е известен като един от по-тихите стадиони в Англия, особено за мачовете в Европа. От Арсенал обаче ще трябва да отговарят как допуснаха толкова много допълнителни фенове в сектора за гостуване и как привърженици от Германия са се сдобили с билети за останалите сектори.

Тежко екипирани полицейски части с кучета са рядка гледка по английските стадиони, за разлика от много европейски. Но този път бяха нужни, тъй като наистина имаше опасност от безредици и на стадиона, още повече след като се видяха радващи се фенове на гола на Джон Кордоба в деветата минута не само в сектора за гости.

Мениджърът на Арсенал Арсен Венгер каза, че е изненадан, че двубоят изобщо се е играл: „След като видях инцидентите около стадиона, си помислих, че никога не биха рискували този мач да се играе. Не знам как феновете на Кьолн се внедриха сред нашите фенове, но го направиха много умело. През това време ние стояхме в съблекалнята и чувахме всякакви спекулации. Не знаехме дали ще играем тази вечер, утре, следващата седмица...”

Треньорът на Кьолн Петер Стогер отказа да коментира поведението на феновете: „Нямам коментар за феновете. Аз съм треньор, работата ми е отбора, футбола, не феновете.”

Все пак „артилеристите” успяха да стигнат до победата с 3:1, макар дошла и след обрат, а до по-големи проблеми с феновете не се стигна.