В окото на бурята

Роб Пейтън , Football-Italia.com 28.02.2012, 14:55 (обновена 29.02.2012, 13:07)

1 от 3 снимки Назад Напред

Вижте зачетените голове в мача - половината от редовно отбелязаните

Неделното дерби Милан - Ювентус бе предварително определено като решаващ мач за титлата в Италия, но крайният резултат 1:1 остави темата максимално открита.

Вместо това дебатите около срещата след нейния край се изместиха около съдийските решения за отменяне на по един гол на двата отбора.

"Гадзета дело спорт" определи резултата като "отровно равенство", а "Кориере дело спорт" се съгласи с мнението на треньора на Милан Максимилиано Алегри, че дербито е било фалшифицирано.

Накратко, играта в най-големия мач през сезона остана в сянката на съдийството, а неправилно отмененото за засада попадение на Алесандро Матри и непоследователността на рефера Паоло Талиавенто при сходни фаулове на Артуро Видал и Симоне Пепе дори не бяха толкова скандални случаи в сравнение с непризнатия гол на Милан през първото полувреме.

След като Антонио Ночерино бе открил резултата с бомбен изстрел от трийсетина метра, Съли Мунтари порази с глава за втори път вратата на гостите.

Талиавенто първо посочи към центъра, но видя, че страничният съдия Роберто Романьоли не бе вдигнал флага си и се довери на неговата преценка. Повторенията обаче показаха, че топката минава голлинията с почти метър, преди Буфон да я улови, и, което е още по-озадачаващо, Романьоли гледа точно натам.

Не се знаеше накъде ще тръгне мачът, ако попадението бе зачетено. След това обаче "росонерите" рядко стигаха до вратата до съперника и единствено Робиньо упорстваше да притеснява защитата на Юве.

В отсъствието на Златан Ибрахимович и Кевин Принс-Боатенг техните заместници Пато и Урби Емануелсон не съумяха да са толкова ефективни в създаването и реализирането на положения, а грешките на защитниците на "Старата госпожа" реално доведоха до повече смут в собственото им наказателно поле, отколкото усилията на нападението на шампионите.

На почивката Конте взе адекватни мерки и именно влезлите като смени Мирко Вучинич и Симоне Пепе, а после и в още по-голяма степен Алесандро Матри, обърнаха развоя на събитията. Така освеженият състав на "бяло-черните" в комбинация с умората у съперника доведе до овладяването на ключови зони от терена.

20 минути преди края в игра се появи и Матри, който успя да отбележи цели два гола (само един признат) с две от общо осемте си докосвания на топката - впечатляваща ефективност!

А дали неправилно отмененото попадение трябваше да направи резултата 1:1, 2:1 или 2:2, за това едва ли в двата лагера някога биха постигнали съгласие. Консенсусът обаче е безспорен по едно твърдение - дългоочакваното дерби не изигра особена роля в борбата за "скудетото".

В изминалия кръг Парма и Лече също бяха недоволни от съдиите заради отсъдени дузпи срещу тях за неволна игра с ръка, докато Киево се размина с такова решение в свой ущърб, което пък възмуги новия треньор на Чезена Мауро Берета.

От Рома също проплакаха за изгонването на Пабло Освалдо за сбиването му с Лука Чигарини, докато играчът на Аталанта бе само декориран в жълто. В Палермо пък се ядосаха за червения картон на Федерико Балдзарети още във втората минута на мача им със Сиена, както и за отсъдената дузпа, от която домакините изравниха резултата.

Но все пак трябва да отбележим, че уикендът, освен спорни съдийски решения, ни предложи и зрелищен футбол - достатъчно е да видим гола на Джовани Маркезе от Катания срещу Новара...

Oще: алесандро матри  аталанта  дерби  джанлуиджи буфон  джовани маркезе  италия  катания  милан  отменен гол  паоло талиавенто  роберто романьоли  серия а  съдии  съли мунтари  херман денис  ювентус