Треньорът на Лацио Едоардо Рея си отдъхна след победата в дербито | sportcafe.bg

Спи спокойно, Еди Рея!

Паоло Бандини , Guardian
05.03.2012, 15:27 (обновена 07.03.2012, 14:01)

1 от 3 снимки Назад Напред

Треньорът на Лацио Едоардо Рея трудно може да бъде винен за желанието си да напусне отбора 11 дни преди дербито с Рома.

На 22 февруари той връчи своята оставка на собственика на клуба Клаудио Лотито, но получи отказ.

Рея призна, че с наближаване на градския сблъсък той е щастлив, ако може да спи поне няколко часа на нощ. И това звучи закономерно, когато си губил толкова много от даден противник.

До вчера Еди имаше само 1 победа в 14 мача срещу Рома, в които бе загубил 11 пъти. Откакто го назначиха в Лацио през 2010, имаше 4 загуби в 5 срещи. Последният път обаче Мирослав Клозе му помогна да прогони демоните си с късния си гол, донесъл успеха с 2:1, но и това явно не бе променило мисловната нагласа на треньора.

Не личната драма на Рея с Рома обаче правеше двубоя в неделя да изглежда плашещо за "орлите". В отсъствието на осем от тях заради контузии и наказания, "вълците" бяха домакини на "Олимпико", което означаваше, че червеният цвят ще преобладава по трибуните, а Лацио не бе печелил в ролята на гост от далечната 1998 година.

Също така "бяло-сините" имаха повече какво да губят в дербито от позицията си на четвърти в класирането, борещ се за място в Шампионската лига. Победа над Рома обаче щеше да ги отдалечи на цели десет точки пред омразния съперник...

В първия римски сблъсък през сезона тимът на Рея получи предимство с червения картон на защитника Симон Кяер в 50-ата минута. Вчера се случи същото след само осем минутки игра, когато вратарят на "вълците" Мартен Стекеленбург бе изгонен за нарушение срещу Клозе в наказателното поле.

По "буквата на закона" това бе правилно решение, тъй като стражът предотврати сигурен гол на нападателя, но въпреки това то бе силно дискутирано след срещата. Самият Едоардо Рея също призна, че според него жълт картон би бил напълно достатъчно наказание за Стекеленбург.

Ернанес реализира отсъдената дузпа - както направи и в миналия мач, но това не бе началото на лесна победа за отбора му. Шест минути по-късно Рома изравни, като съдиите взеха трудно решение да зачетат гол на Фабио Борини, след като топката премина голлинията по въздух, преди да бъде изчистена от Джузепе Биава.

Така, до края на първото полувреме Рома дори владееше топката повече от съперника, независимо че бе с човек по-малко, но в състава не достигаше креативност в отсъствието на навършилия 20 години в същия ден Ерик Ламела, който бе изваден, за да влезе резервният вратар Богдан Лобонт, и "вълците" не създаваха голови положения.

Вместо това, в 62-ата Стефано Маури отново донесе предимство за "орлите", а до края Франческо Тоти и Ернанес пропуснаха по един шанс да се разпишат за своя отбор.

След последния съдийски сигнал играчите на Лацио изтичаха и поздравиха своята агитка в "Курва норд". След това се прибраха в тунела, но незабавно се върнаха, вече носейки на ръце треньора си.

"Сега се надявам, че ще имам поне няколко месеца спокойствие", коментира самият Рея, чиято оставка бе свързана и с опитите на клубното ръководство за влияние върху него. И това дори не бе първият случай този сезон, когато той бе близо до напускане - през септември наставникът бе близо до подобно решение заради освиркванията от трибуните.

Раздялата вече се виждаше и президентът Лотито дори бе говорил с Джанфранко Дзола да поеме поста, но разговорът, който имаха на четири очи с Рея, убеди треньора да остане. Според слуховете уговорката между двамата била той да води тима до края на сезона, а след това да дойде Дзола. Само че това трудно ще се случи, ако Рея изведе Лацио до участие в Шампионската лига.

Неприятен епизод се разигра по време на дербито с участие на фенове на Лацио, които обиждаха защитника на Рома Жуан на расова основа. Стигна се дори дотам, че реферът Мауро Бергонци предупреди капитана на "орлите" Стефано Маури, че може да прекъсне мача, ако това не спре. Тогава халфът отиде при агитката и ги призова да престанат.

Инцидентът е още по-разочароващ, като се има предвид, че двата клуба представиха съвместна антирасистка кампания през седмицата, а играчите излязоха със специални фланелки, посветени на проблема, преди първия съдийски сигнал.

Самият Жуан понесе с достойнство обидите, реагирайки само с пръст пред устните си, призовавайки феновете да млъкнат.

Треньорът на Рома Луис Енрике бе бесен на съдията след мача... "Не знам с какво заслужавам тези лайна. Искам да изкарам поне едно дерби с 11 човека", каза испанецът.

В интерес на истината, Лацио също завърши с десет играчи, но изгонването на Лионел Скалони в 88-ата минута бе твърде късно, за да промени нещо в хода на мача.

С тази десета загуба през сезона Рома изглежда отчайващо далеч от челната тройка, която ще излъчи участниците в Шампионската лига, но Енрике заяви, че до края неговият тим ще се бори за всяка точка.

"Не бих останал на поста си, ако към мен загубя доверието на ръководството или на привържениците", каза за пореден път треньорът на Рома. Засега клубът стои твърдо зад него, но с тази втора загуба в римското дерби, вече не е сигурно, че това се отнася и за феновете...

Oще: дерби  едоардо рея  жуан  интер  катания  киево  лацио  луис енрике  мартен стекеленбург  расизъм  рим  рома  червен картон  ювентус