Защо четвъртото място вече не е достатъчно добро за Арсенал | sportcafe.bg

Защо четвъртото място вече не е достатъчно добро за Арсенал

Дънкан Уайт , Telegraph
13.03.2012, 15:32 (обновена 14.03.2012, 14:22)

1 от 3 снимки Назад Напред

Арсенал показа характер и срещу Нюкасъл, печелейки мача в петата минута на добавеното време

Победа в лондонското дерби на 26 февруари щеше да даде предимство от 13 точки на третия Тотнъм пред градския съперник Арсенал. Само че две седмици по-късно "артилеристите" вече са на точка от "шпорите".

Първо те ги биха с 5:2 след грандиозен обрат от 0:2, а в следващите два кръга Тотнъм загуби от Манчестър Юнайтед и Евертън. Когато снощи в 95-ата минута на изтегления мач с Нюкасъл Томас Вермален заби победен гол за отбора на Венгер, от аванса на Спърс не остана почти нищо.

С инерцията от пет поредни успеха, закономерно пораснаха и амбициите на Арсенал.

На фона на трагичния им старт на сезона, спечелването на четвъртата квота за Шампионската лига изглеждаше като отлично постижение, но новата цел е вече ясна - трето място.

Като оставим настрана емоционалния аспект на това да са преди Тотнъм в класирането, "топчиите" имат и много по-рационални причини да се бият здраво за бронзовите медали.

Навремето четвъртото място на практика означаваше участие в груповата фаза на най-престижния и богат клубен турнир, тъй като само Евертън през 2004 г. не успя да преодолее квалификационните кръгове.

На фона на слабото представяне на английските клубове този сезон и на засилването на европейската конкуренция обаче това пресяване е нещо, което всеки би искал да избегне.

"Вече въобще не е лесно в Европа, гледайте мачовете на Манчестър Юнайтед и Сити тази седмица", коментира Арсен Венгер, "Усеща се как става все по-трудно да влезеш в групите от четвъртото място. А преди беше чиста формалност, уф!".

Оказва се, че най-важният сблъсък на отбора му този сезон, поне от финансова гледна точка, бе плейофът за Шампионската лига срещу Удинезе. "Това бяха два изключително трудни мача. Удинезе е топ клуб от Серия "А", те се бориха за титлата през целия сезон", коментира мениджърът на Арсенал двете победи с 1:0 и 2:1, класирали "артилеристите" за същинската част на надпреварата.

С промяната на регламента, наложена от Мишел Платини след встъпването му в длъжност като президент на УЕФА, кандидатите за груповата фаза, които нямат право на директно класиране, се разделят на две групи - шампионски и не-шампионски поток. В първия са първенците на по-малките първенства на континента, а във втория - завършилите на второ, трето или четвърто място в своята лига, в зависимост от националния коефициент.

Тази не-шампионска група обаче е значително по-силна. През миналия сезон Арсенал срещна там Удинезе, а можеше да се падне още срещу Байерн, Бенфика или Олимпик (Лион).

Всичко това вещае опасност наесен. Атлетик (Билбао), който играе с Манчестър Юнайтед в четвъртък, може да завърши четвърти в Примера дивисион и да е кошмарен съперник през следващия сезон. В момента това четвърто място в Испания се заема от Малага, чийто катарски собственици биха развързали още повече кесията си на трансферния пазар, ако има шанс за отбора да играе в групите на Шампионската лига, и да добавят още класни попълнения към състава, в който вече играят звезди като Рууд ван Нистелрой и Санти Касорла.

Италия загуби четвъртата си квота в полза на Германия, така че третият в Серия "А" ще играе плейоф - това най-вероятно ще е някой измежду Наполи, Лацио и Удинезе.

Шалке и Байер пък се боричкат за четвърти в Бундеслигата.

Като добавим към това имена като Бенфика, Аякс и ПСВ възможните съперници звучат страшничко.

Освен това имиджът на непобедими, освен от най-силните, който си бяха изградили английските клубове през последните десетина години, вече се пропука.

"Съдейки по настоящия сезон, ние вече нямаме най-силното първенство. Останалите наваксаха", признава Арсен Венгер.

Така че да настигне Тотнъм за него вече е задължително. Мисията вече почти е изпълнена, а с възстановяването на Арън Рамзи, Микел Артета и Андре Сантос французинът вече разчита на почти пълния си състав. Разбира се, чака се и Джак Уилшър в този финален напън, за който ще са необходими усилията на всички в отбора.

Oще: англия  арсенал  арсен венгер  блекбърн  висша лига  групова фаза  дейвид хойлет  квалификационен кръг  манчестър сити  плейоф  суонзи  тотнъм  трето място  удинезе  четвърто място  шампионска лига