Меси е кошмарът на Атлетико

Ивайло Стоименов 27.02.2012, 18:23 (обновена 29.02.2012, 08:06)

1 от 3 снимки Назад Напред

За кой ли път дребничкият магьосник Лионел Меси отново бе най-добрият и най-важен играч в състава на Барселона!

В късната неделна вечер аржентинският маестро излезе за четиринайсети път срещу Атлетико (Мадрид). 36 минути по-късно той получи една топка в подстъпите на наказателното поле на домакините, с фирмения си дрибъл събра няколко защитника и пусна на свободния Фабрегас, който пък изведе Дани Алвес и той откри резултата за Барса.

Десетина минути преди края на мача, при резултат 1:1, когато столичани вече се облизваха за равенство след три поредни загуби от каталунците, Лео им заби изключително красив (или обикновен според собствените му стандарти) гол от пряк свободен удар и фиксира крайното 1:2.

Дотук нищо необичайно за 24-годишния виртуоз. Освен това, че попадението бе под номер 18 за него във вратата на Атлетико. Иначе казано, няма друг отбор в Испания и по света, който да е страдал толкова от магията на Меси - в 14 мача мъничкият гений ги е наказвал цели 18 пъти!

А предвид възрастта му, "дюшекчиите" вероятно ще има още много да си патят от него...

Всичко започва преди шест зими - на 6 февруари 2006 все още 18-годишният талант играе своя 18-и мач в Примера дивисион и започва като титуляр за шампиона Барселона на "Камп Ноу". При резултат 0:1 (голмайстор Фернандо Торес) тийнейджърът е сменен на почивката от Сантяго Ескеро, а мачът доста изненадващо завършва 1:3 в сезон, в който каталунците дублират титлата си (също така стават и европейски шампиони), а Атлетико се представя посредствено и завършва на десето място.

В кръга на шегата, тази загуба явно ядосва бъдещият трикратен носител на "Златната топка", защото още в следващата си среща с този съперник година по-късно, му нанизва два гола и е най-добрият на терена, като Барса размазва с 6:0 мадридчани на собствения им "Висенте Калдерон".

Оттам нататък Лео почти не пропуска да се разпише във вратата на "червено-белите", като прави и цели три хеттрика. Първият е през януари 2009 г., когато обезсмисля реванша в първи осминафинал за Купата на Краля, а миналата година вкара на Атлетико по три попадения и в двата мача от Примера дивисион. Първо латиноамериканецът сам донесе успеха с 3:0 през февруари, а след това при разгрома с 5:0 през септември можеше да вкара и четири, ако бразилският защитник Миранда не бе избързал да вкара топката в собствената си мрежа.

Ето и статистиката от всички мачове на Меси срещу Атлетико (Мадрид):

5 февруари 2006, Барселона - Атлетико 1:3, за първенство - започва като титуляр и е заменен на почивката

20 май 2007, Атлетико - Барселона 0:6, първенство - цял мач, 2 гола

7 октомври 2007, Барселона - Атлетико 3:0, първенство - цял мач, 1 гол

1 март 2008, Атлетико - Барселона 4:2, първенство - влиза в 56-ата минута

4 октомври 2008, Барселона - Атлетико 6:1, първенство - заменен е в 70-ата минута, вкарва 1 гол

6 януари 2009, Атлетико - Барселона 1:3, първи осминафинал за Купата на краля - заменен е в 81-ата минута, отбелязва хеттрик

14 януари 2009, Барселона - Атлетико 2:1, осминафинал-реванш за Купата на краля - влиза в 72-ата минута

1 март 2009, Атлетико - Барселона 4:3, първенство - цял мач, 1 гол

19 септември 2009, Барселона - Атлетико 5:2, първенство - цял мач, два гола

14 февруари 2010, Атлетико - Барселона 2:1, първенство - цял мач

19 септември 2010, Атлетико - Барселона 1:2, първенство - сменен в 94-ата минута, 1 гол

5 февруари 2011, Барселона - Атлетико 3:0, първенство - цял мач, хеттрик

24 септември 2011, Барселона - Атлетико 5:0, първенство - цял мач, хеттрик

26 февруари 2012, Атлетико - Барселона 1:2, първенство - цял мач, 1 гол

Общо: 14 мача, 18 гола (10 у дома и 8 в гостуванията), 10 победи за Барселона, 4 за Атлетико

Oще: атлетико (мадрид)  барселона  голове  еспаньол  иско  испания  леванте  лионел меси  примера дивисион  севиля  хесус навас