Лудогорец надви Базел и запази надеждата

Лудогорец успя да надвие трудно Базел у дома
Базел остана с 10 човека в 18 минута след изгонването на Дие
Българският шампион доминира след почивката, но трудно стигаше до завършващ удар
30 000 зрители изгледаха от трибуните на "Васил Левски" първата победа на български отбор във Шампионската лига
С тази победа българският отбор се изравни с Базел и Ливърпул в класирането

Лудогорец спечели първата победа за български отбор в Шампионската лига, след като победи като домакин с 1:0 Базел в София. Победното попадение беше дело на Йордан Минев, който отбеляза с точен удар от около 20 метра в триминутното продължение, дадено от съдията.

30 000 зрители на националния стадион „Васил Левски" изгледаха победата на Лудогорец, която съхрани шансовете на българския шампион да излезе от групата.

През първото полувреме домакините опитаха постепенен натиск от първите минути, но играчите на Базел реагираха хладнокръвно и още в 6 минута Серей Дие отправи удар над вратата на Стоянов.

В следващите десет минути последваха три атаки на Лудогорец, като при последната Марселиньо стреля с глава, но вратарят на Базел Вацлик изби.

Само минута по-късно, в 18-ата съдията Дениз Айтекин изгони Дие за остро влизане на Козмин Моци.

Оттук до края на първото полувреме играчите на Лудогорец продължиха с натиска, като в 33 минута Марсениньо изигра егоистично опасно положение в наказателното поле на Базел, а в последните 10-на минути на тази част домакините с лекота стигаха пред вратата на Базел, но не успяваха да завършат атаките си.

В последните 120 секунди преди почивката Лудогорец направи две опасни атаки, които обаче също не донесоха гол. Първо Моци спря атака на Базел в наказателното поле и постави началото на контра, която беше стопирана от Гонсалес с цената на жълт картон при нарушение срещу Абло. Минута по-късно след изпълнение на наказателен удар топката се озова в Михаил Александров, който стреля към вратата на Базел, но след няколко избивания и рикошети топката излезе в ъглов удар.

В първите пет минути на втората част гостите от Базел се опитах да си върнат инициативата, но отново бяха натикани в тяхното наказателно поле и последва нов натиск на Лудогорец.

В 52 минута Вацлик изби в ъглов удар на Абало, три минути по-късно отново Вацлик боксира опасно центриране, а след още три минути Ешпиньо стреля силно отдалеч, но вратарят на Базел отново изби, при добавката Вацлик успя да хване топката.

В последния половин час на мача Лудогорец продължи да натиска, като нападателите на домакините разчитаха на центрирания и плътни удари от разстояние. В 79 минута Марселиньо стреля от около 20 метра, но не успя да изненада Вацлик. Три минути по-късно Хамза пропиля най-чистото положение за Лудогорец, след като беше изведен от Кайсара, но след като овладя топката в наказателното поле не успя да улучи вратата.

В 84 минута след наказателен удар топката пак попадна в Хамза, който беше при далечната греда, но вратарят спаси удара му.

В последните пет минути по един пропуск направиха Марселиньо и Мисиджан.

В първата минута от продължението, дадено от съдията падна и победният гол  за Лудогорец - с удар отдалеч Йордан Минев се справи с Вацлик, който не мръдна от голлинията и донесе първите три точки на български отбор в Шампионската лига.