28.12.2011, 15:31 (обновена 30.12.2011, 11:20)

Димитър Бербатов, Манчестър Юнайтед

С лекота Бербатов наниза хеттрик и показа, че никога не е излишно да го имаш на терена

С лекотата на запален рибар, който потропва леко с крак, за да си достави удоволствието от издърпването на рибата, която вече със сигурност е захапала стръвта. Не от нервност или възбуда. Просто да засили кефа.

Ето така Бербатов наниза три парчета в мрежата на Уигън и доказа, че никога не е излишно да го имаш на терена. За мнозина недоброжелатели Димитър си остава играч за такъв тип отбори - вкарвал на Уигън-ите и Фулъм-ите, ама никакъв го нямало срещу големите момчета в дербитата.

По този въпрос може да се поспори, но наистина в последните два сезона Бербатов остава най-често резерва в решителните дуели от Шампионската лига, а и, с редки изключения,  в дербитата за титлата в първенството. А когато играе (справка - при 1:2 у дома от Челси през пролетта на 2010 г.), не успява да блесне.

Дори и теорията да е вярна, пак на Бербатов не би следвало да му пука.

Та именно в мачовете с Уигън, Блекбърн, Фулъм и Норич, Юнайтед традиционно взима своя аванс в надпреварата за титлата.

Защото всеки мач носи три точки, независимо дали е срещу Челси или Уигън.

Отписаният и забравен Бербатов изригна с 4 гола за един мач и няколко минути. Показа, че на него винаги може да се разчита.

Нека си седи на пейката и да нехае, идва моментът да е на терена - гол.

Така за три сезона и половина българинът натрупа 53 попадения за Юнайтед. Общо в английския футбол има вече точно 99. Да се обзаложим ли, че още през 2011-а ще ги направи 100?

Бербатов се завърна като голово чудовище при едва второто си участие като титуляр през сезона във Висшата лига. Второ от 18 мача! Твърде малко за звездния му статут. Но за минутите, изиграни на терена, коефициентът му на полезно действие си е съвсем приемлив.

Искате цифрите ли?

Ето ги: Бербатов е започнал като титуляр само два мача, като в единия е сменен в 70-ата минута (1:1 със Стоук навън).

Другият го изигра целия и резултатът е хеттрик - 5:0 над Уигън.

Останалите му пет появявания в мачове от Висшата лига акумулират точно 89 минути на терена. Така общият престой на Бербатов на игрището в шампионатни мачове е 249 минути. За 18 кръга! Но нападателят от България вкара 4 гола за тези минути, което си е отличен показател.

За сравнение Уейн Рууни има 13 гола във Висшата лига, но е започнал като титуляр 15 мача, а в още два е влязъл като резерва. Луиш Нани (16 титулярни мача и 2 като резерва) и Хавиер Ернандес (10+5) са другите двама в състава, които имат повече голове от Бербатов - по 6.

А конкурентът му Дани Уелбек е вкарал също 4 пъти, колкото и нашия - само дето е бил на терена в цели 13 мача (10 титуляр и 3 резерва).

Значи Бербатов не е чак толкова лош, а? И понякога се завръща...

Юнайтед се е улисал в луда битка със Сити и може да не забележи Тотнъм, който се движи като експрес на трето място. Водени от неуловимия Гарет Бейл, „шпорите" май ще са скритият фаворит за титлата. Напролет те приемат Юнайтед, но гостуват на Сити, Челси, Ливърпул и Арсенал. Звучи като тежка програма.

Сити загуби две точки по доста нелеп начин, а и с намесата на един неособено компетентен страничен рефер, отменил редовен гол на Марио Балотели. Човекът трябваше да пусне положението не само защото нямаше засада.

Ден по-рано италианският чудак отиде и раздаде пари в местния пъб и в църквата в махалата. Изглежда пич този Балотели и все повече генерира симпатия, а не омраза. Наистина сякаш е замесен винаги във всичко  - и на терена, и извън него. Та отговорът на въпроса, който той сам задава, става все по-актуален:

Защо винаги аз?

Oще: англия  блекбърн  висша лига  гарет бейл  димитър бербатов  ливърпул  манчестър сити  манчестър юнайтед  марио балотели  марк бън  тотнъм  уейн хенеси  уулвърхемптън  хеттрик