Милан и Интер превзеха Серия А | sportcafe.bg

Изригването на отборите от Милано

Светлин Стратев 05.11.2012, 12:57 (обновена 06.11.2012, 14:41)

1 от 3 снимки Назад Напред

Интер удари Ювентус с 3:1 и прекъсна серията от 49 поредни мача без загуба на "бианконерите" в калчото

Интер и Милан превзеха Серия А, а Ювентус загуби за пръв път от година и половина насам! Така най-добре може да се охарактеризира единадесетият кръг в калчото.

Ювентус - Интер бе повече от скандално и експлозивно дерби. Домакините поведоха още в 1-та минута, след като Куадо Асамоа пое топката в еднометрова засада и подаде на непокрития Артуро Видал пред опразнената врата. В следващите 10 минути Интер бе в нокдаун, но Клаудио Марчизио пропусна две стопроцентови положения и резултатът се запази непроменен.

В края на първата част реферът Паоло Талиавенто пожали десния бек на Юве Стефан Лихтщайнер - швейцарецът направи втори пореден много груб фал, след като вече току що бе получил жълт картон, но съдията така и не му показа червен. Асистентът на Антонио Конте, Анджело Алесио, който временно замества наказания специалист на треньорската скамейка, реагира веднага и извади Лихтщайнер още преди почивката. Колегата му от отсрещната страна, Андреа Страмачони, само иронично клатеше глава...

В 59-та минута съдията върна жеста за неотсъдената по-рано засада. Изглежда само Талиавенто видя нарушение в наказателното поле срещу Диего Милито, след заучено изпълнение на Интер от пряк свободен удар, и посочи бялата точка. Опитният аржентинец не пропусна златния шанс и изравни. Седемнадесет минути по-късно пред него се откри втора страхотна възможност, само че от игра, и резултатът вече беше 1:2.

Студена пот вече избиваше футболистите на Юве. Умопомрачителната им серия от 49 мача без загуба беше на път да приключи, а самата мисъл за това наля нечовешки бетон в краката им. „Бианконерите" опитаха безплоден натиск, но, увлекли се в атаки, допуснаха трето попадение. В заключителните минути на срещата Интер направи ювелирна контраатака. Юто Нагатомо овладя една топка в собствената си половина, напредна и пусна прецизен пас на връхлитащия в огромната празна зона Родриго Паласио. Стрелецът с плитчицата си чукна кълбото напред и след това хладнокръвно го плъзна под плонжа на Буфон.

„Ювентус Арена" бе като гробница. „Старата госпожа" загуби в Серия А за пръв път от година и половина. За последно те паднаха с 0:1 от Парма на „Енио Тардини", на 15.05.2011 г. С победата над Юве пък Страмачони подобри рекорда на Джовани Трапатони за най-много поредни победи във всички турнири с италиански отбор от сезон 88/89. Цифрата вече е 9, а тенденцията е да продължава да нараства.

Третият колос от северна Италия - Милан, също проведе наказателна акция. „Росонерите" като че ли най-сетне се отпушиха и попиляха Киево у дома с 5:1. Пореден много силен мач изнесе младото дарование Стефан Ел Шаарави, чиято голова сметка вече набъбна на 8 попадения. Утре Милан ще има още един добър шанс да понапомпа сринатото си напоследък самочувствие. В мач от ШЛ „росонерите" приемат испанския Малага, който не е в най-доброто си състояние.

Наполи и Лацио пък направиха поредни грешни стъпки в борбата за Скудетото. Кавани и компания допуснаха наивно да бъдат изравнени в 92-та минута от Торино, след груба грешка на Салваторе Ароника. Лациалите пък изглеждаха като отбор от кол и въже при гостуването на Катания и до 30-та минута вече изоставаха с 0:3. В 69-та минута крилото Пабло Бариентос отбеляза четвърто попадение и направи мизерията за римляните пълна. „Небесносините" определено ще влязат с много разклатен морал в градското дерби с Рома, което е идната неделя.

На другия полюс са „вълците", които смазаха Палермо с 4:1 на „Олимпико" и сега се готвят да направят същото и с Лацио. Единственият неприятен момент за Рома снощи бе крайно глупавата постъпка на Матия Дестро. Младият нападател влезе като резерва в 73-та минута, веднага получи жълт картон за грубо нарушение, шест минути по-късно отбеляза гол и импулсивно свали фланелката си, което доведе и до неговото справедливо изгонване.

Продължава и силното представяне на Фиорентина. Поредната жертва бе отборът на Каляри, леко преодолян с 4:1. Това беше четвърта победа за Фио в последните пет мача, а мисия „класиране в Шампионската лига" вече изглежда напълно реална. Ключовият момент за „виолетовите" ще бъде да задържат голямата си звезда Стеван Йоветич през зимата, защото за талантливия черногорец точи зъби цяла Европа.

Oще: анджело алесио  андреа страмачони  антонио конте  диего милито  интер  италия  калчо  катания  лацио  милан  наполи  салваторе ароника  серия а  стефан лихтщайнер  фиорентина  ювентус

Регистриран на: 16.12.2011, 18:36

1 Pavlin Mitrikov | 06.11.201209:45

Няколко забележки към автора: играча се казва Клаудио Маркизио, а не Марчизио. За дърпане на фланелката в наказателното поле и задържане на противниковия нападател се дава дузпа. Такива са правилата. Също така да се постарае да скрие пристрастията си и да бъде по-обективен. Ето линк за спорните моменти от мача: