Шедьовър на Шакири, първа драма с дузпи и триумф за Полша

Голът на Джердан Шакири е фаворит за №1 Евро 2016.

Гол-шедьовър, зрелищни атаки и драма с дузпи - първият осминафинал на Евро 2016 се оказа наистина щедър към феновете. Полша и Швейцария завършиха 1:1 в редовното време, не успяха да определят победител и в продълженията.

В крайна сметка нескопосано изпълнение на Гранит Джака от 11-те метра прати поляците напред. На първия четвъртфинал в своята история те ще се изправят срещу Португалия или Хърватия.

Полша можеше да поведе само след няколко секунди игра, но Аркадиуш Милик не успя да се възползва от подаръка на защитата и вратаря Ян Зомер. Швейцария отговори с опасна атака и удар на Блерим Джемайли, опънал мрежата от външната страна.

Докато "кръстоносците" залагаха на постепенни нападения и много подавания, поляците избраха далеч по-директна тактика и през първото полувреме създаваха повече опасни положения. В 39-ата минута при поредната отлична контра Камил Гросицки проби отляво и намери Якуб Блашчиковски, който с хладнокръвен изстрел матира Зомер за 1:0.

След почиката швейцарците заиграха с двама нападатели след влизането на Брийл Емболо. Още в 47-ата минута топката бе изчистена пред голлинията на Полша при удар на Джемайли. Малко по-късно Джердан Шакири затрудни до крайност Лукаш Фабиански. А Блашчиковски бе съвсем близо до второто си попадение в мача.

В последните минути Швейцария се вдигна на тотален щурм. Фабиански едва изби топката след изпълнение на Рикардо Родригес от фаул, а Харис Сеферович щеше да счупи напречната греда с мощен шут.

В 82-ата неизбежното се случи - Шакири изравни с гола на турнира. Халфът се разписа с брилянтна задна ножица от границата на наказателното поле и прати двубоя в продължения.

Това бе и първото попадение, което поляците допуснаха от началото на шампионата. Селекционерът им Адам Навалка прибегна до смяна едва в 102-рата минута, когато футболистите му вече даваха явни признаци на умора.

Ерен Дердийок можеше да реши всичко в полза на Швейцария - в средата на второто продължение резервата бе намерен перфектно от Шакири, но ударът му с глава бе спасен с блестящ рефлекс от Фабиански.

При дузпите поляците бяха безгрешни, а Джака не уцели вратата още при второто изпълнение на своя тим.