Грег Стобарт , Goal.com 12.09.2011, 09:24 (обновена 14.09.2011, 08:17)

1 от 3 снимки Назад Напред

Уейн Рууни

Ако продължава в същия дух, Уейн Рууни може да се превърне в най-добрия нападател на Англия за всички времена

Ако Манчестър Сити вдигна високо летвата с представянето си в първите четири мача от новия сезон във Висшата лига, то Манчестър Юнайтед сложи ракета отдолу и я изстреля в орбита!

За да докажат, че разгромът на Арсенал с 8:2 не е еднократен инцидент, "червените дяволи" организираха подобно показно и на Болтън, побеждавайки ги с 5:0 на собствения им "Рийбок Стейдиъм" в нов спектакъл под знака на мощта, енергията и най-вече на футболното майсторство.

Представянето на Юнайтед през новия сезон почти противоречи на логиката заради множеството нововъведения в състава. Човек се пита кога се обиграха привлечените Ашли Йънг, Давид де Хеа и Фил Джоунс и върнатите след преотстъпване младоци Том Клевърли и Дани Уелбек.

Такъв млад отбор би трябвало да е в ранна фаза на своята еволюция, играчите да свикват един с друг и постепенно да намират общ ритъм. Вместо това те спечелиха първите си пет срещи от новия сезон (включително мача за "Къмюнити Шийлд"), отбелязвайки общо 21 гола - повече от 4 средно на мач!

През миналото първенство Юнайтед се нуждаеше от 15 срещи, за да постигне голова разлика от +15, колкото има сега!

Феноменалното представяне на "червените дяволи" е вдъхновено от великолепния Уейн Рууни, който стана четвъртият играч в историята на Висшата лига, отбелязъл хеттрик в два поредни мача.

Отново до него е любимият му партньор в атаката Хавиер Ернандес, който записа първи мач като титуляр, след като излекува напълно контузията си, и се отчете с две попадения във вратата на Болтън.

Първото попадение на свръхзвуковия мексиканец в 4-ата минута направи националния защитник Гари Кейхил да изглежда муден и тромав и също така показа, че головият инстинкт на нападателя не е залинял заради месеците почивка.

Празнувайки гола си, Ернандес отново направи с ръка буквата "С" като "Chicharito". Неговото разбирателство с Рууни бе един от ключовите фактори за титлата през миналия сезон, а новият се очертава като още по-голям триумф на умението на сър Алекс Фъргюсън да гради печеливш отбор.

С новите попълнения Юнайтед има изключително дълбок състав, който играе с бързина и удоволствие, която те кара да се чудиш как е способен шотландецът за толкова кратко време да премоделира скучния си отбор от финала в Шампионската лига през май.

Изглежда, че той е инкорпорирал някои елементи от играта на Барселона във футбола на "червените дяволи" като например двойното подаване в крайната третина на терена.

Друг познат ни от каталунците аспект са кръвожадните бекове, които кръстосват по цялата дължина на фланговете и добавят по още един човек във фаза атака.

Срещу Болтън Фил Джоунс бе използван като десен защитник и се справи отлично, също както Крис Смолинг в предишните мачове. 19-годишният новоизпечен национал създаде втория гол - дело на Рууни в 20-ата минута, с брилянтно центриране, с каквото дори Дейвид Бекъм и Кристиано Роналдо биха се гордели. Пет минути по-късно Джоунс проби през трима защитници на домакините и отправи шут към Юси Яскелайнен, който успя само да избие топката, преди Рууни да отбележи третото попадение. Погледът върху играта, скоростта и мощта на Фил са поредното потвърждение за блестящото око на селекционер, което притежава Фърги, а и гаранция за бъдеще в националния отбор.

Традицията на Манчестър Юнайтед е да започва бавно и прагматично кампанията си във Висшата лига, да трупа точки, но реално да навлиза във върхова форма около Коледа. Какво обаче се промени?

Може би категоричната загуба от Барселона - втора за три години, стана причина за промяна във философията на сър Алекс.

По-вероятното обяснение за това обаче е, че Фъргюсън винаги е създавал отбори, адаптиращи се към обстоятелствата. С вдъхновения и мощен Манчестър Сити, инстинктът на Юнайтед е да реагира и да възстанови хегемонията си.

"Гражданите" разбиха Уигън с 3:0, а "дяволите" отвърнаха с 5:0 срещу Болтън. Преди две седмици Сити се разправи с 5:0 с Тотнъм, а Юнайтед съсипа Арсенал с 8:2. Тази тема ще се развива още през сезона и ще е много вълнуващо дали двата отбора ще успеят да поддържат това ниво през цялата кампания.

Тест за отбора на Фъргюсън ще бъде мачът с Челси идната неделя, когато ще разберем дали летящата форма ще се задържи и срещу съперник от сходна класа...

Oще: алекс фъргюсън  англия  висша лига  ливърпул  манчестър сити  манчестър юнайтед  стоук сити  уейн рууни  фил джоунс  хавиер ернандес