Научил ли е урока си Юве?

Барселона е фаворит в двубоя, но Юве има шанс да вземе ранен аванс у дома

С Лестър и Монако като потенциални съперници, сърцата на феновете на Ювентус се свиха, когато Иън Ръш изтегли Барселона от урната и нареди може би най-интересния четвъртфинал в тазгодишното издание на Шампионската лига – повторение от финала в надпреварата през 2015 г.

Тогава, на Олимпийския стадион в Берлин, Барса взе ранен аванс чрез Иван Ракитич. Макс Алегри явно бе провел добър разговор с футболистите си на почивката и малко по-късно Алваро Мората изравни. Радостта на „бианконерите” обаче не продължи дълго. 13 минути след това Луис Суарес отново даде преднина на каталунците, преди Неймар да забие финалното попадение, секунди преди последния съдийски сигнал.

Сега е моментът Макс Алегри и Ювентус да покажат, че са си научили урока.

„Старата госпожа” знае срещу какво се изправя, докато само петима от стартовата 11-орка отпреди две години са все още в състава на Юве. Въпреки загубата на футболисти като Пол Погба, Андреа Пирло, Патрис Евра, Артуро Видал, Алваро Мората и Карлос Тевес, в Ювентус сега разполагат с Гонсало Игуаин, Пауло Дибала и Миралем Пянич.

Още повече – двубоят идва само дни след загубата на каталунците с 0:2 от Малага, при която Неймар бе изгонен. Реваншът пък ще е четири дни преди Ел класико. Докато Барса и Луис Енрике ще мислят за двубои на два фронта, Ювентус може да се съсредоточи изцяло върху сблъсъка в Шампионската лига, тъй като преднината му от шест точки пред Рома е на практика непреодолима и ще му осигури шеста поредна титла в Серия А.

Само талантлив състав и тежка програма обаче не са достатъчни да повалиш Барса. Каталунците показаха, че никога не се отказват и успяха да обърнат сблъсъка с Пари Сен Жермен, въпреки загубата си с 0:4 в Париж.

Юве, със сигурност, ще се надява на домакинска победа във вторник. А и едва ли някой би се изненадал. „Ювентус Стейдиъм” е истинска крепост, в която „старата госпожа” няма загуба в 48 поредни мача във всички състезания – от старта на сезон 2015/16, когато загуби с 0:1 от Удинезе.

Трудното ще дойде осем дни по-късно, когато триото МСН отново се разиграе пред над 96-хилядите зрители на „Камп Ноу”.

Трите сблъсъка с Наполи за Купата и първенството бяха генерална репетиция за Макс Алегри и неговите момчета. „Старата госпожа” записа победа, равенство и загуба в тях, но продължи за Купата, а равенството 1:1 на „Сан Пауло” на практика отказа неаполитанците за титлата.

Изходът от двата мача не само ще покаже дали „бианконерите” са си научили урока, но и ще ни помогне да разберем дали не ставаме свидели на раждането на една нова класика в Шампионската лига между отборите на Ювентус и Барселона.