Безумно отменен гол от дузпа, който вбеси всички в Нюкасъл

Английските съдии отново се проявиха с неадекватността си. Този път обаче не говорим за мач от Висшата лига, а за такъв от Чемпиъншип.

Изключително любопитен епизод се разви през първото полувреме при победата на Нюкасъл с 1:0 над Бъртън Албиън в сряда вечер.

Реферът Кийт Страуд отсъди дузпа в полза на домакините от Нюкасъл. Зад топката застана Мат Ричи и безпроблемно реализира. Изведнъж обаче прозвуча съдийски сигнал, но не такъв с който реферът да покаже центъра на терена, нито да отсъди пребиване на дузпата.

Вместо това Страуд вдигна лявата си ръка във въздуха и отсъди непряк свободен удар за Бъртън. Разбираемо, всички футболисти на „свраките”, заедно с Рафа Бенитес на тъчлинията, бяха бесни, а от трибуните се сипеха всякакви обиди по адрес на официалните лица.

Така и не се разбра точно какво отсъжда съдията, но резултатът бе отменен гол за Нюкасъл. За щастие, „свраките” стигнаха до победата с гол през втората част, отново на Мат Ричи, и грешката на рефера не повлияя на крайния изход от двубоя.

Основната теория за отсъждането на рефера е заради навлизане на Дуайт Гейл в наказателното поле, преди Ричи да изпълни дузпата. Според правилника обаче непряк свободен удар се отсъжда само ако дузпата е пропусната. Ако е вкарана, то тя трябва да бъде пребита.