Джокович бие пред погледа на Моуриньо

Новак Джокович се наложи над Доминик Тийм с 6-7(10) 6-0 6-2 на старта на сингъл мачовете на финалния Мастърс в Лондон. Снимка: getty

Новак Джокович се наложи над Доминик Тийм с 6-7(10) 6-0 6-2 на старта на сингъл мачовете на финалния Мастърс в Лондон. Походът към петата поредна титла на световния №2 не започна точно по план, но постигната победа е най-важното нещо.

Срещата бе наблюдавана от куп звезди, сред които мениджърът на Манчестър Юнайтед Жозе Моуриньо и звездата на Барселона Жерар Пике.

Португалският специалист бе и една от атракциите в „O2 Arena“, а тенис звезди и фенове се редяха, за да се снимат с наставника на „червените дяволи“.

Ноле влезе в мача уверено и взе сервис гейма си без да дава точка на съперника, а още в следващата част даде заявка, че защитните му удари ще тормозят дебютанта – 1-1.

Тийм трябваше да показва най-доброто от себе си и не му беше никак лесно, когато подава, но умело сменяше ритъма на разиграванията и в някои случаи изненадваше световния №2. Спаси и брейкбол в четвъртия гейм за 2-2.

Постепенно австриецът навлезе в ритъм, а вариативните му сервиси му дадоха необходимото спокойствие в разиграванията.

При 5-6 той сервираше за оставане в сета, дълбоките му удари осигуриха първата точка. Сърбинът изостана 0-30 след непредизвикана грешка от форхенд, а после пробва да е по-агресивен, защото Доминик игра на втори сервис, но ретурът му намери мрежата – 0-40. Накрая Тийм затвори на 15 с ас и вкара частта в тайбрек.

В него великолепно изградени атаки бяха оръжието на дебютанта. Джокович даже бе готов да плонжира, за да отиграе, но допусна минибрейк, а хирургически насочен пасинг шот даде 3 сетбола на съперника – 3-6. Две поредни двойни грешки обаче означаваха 6-5 и сервис за Ноле, който се справи – 6-6. Форхендът предаде Новак за 10-11 и донесе седма точка за затваряне на сета на съперника, която бе материализирана - 7-6(10).

След почивката световният №2 материализира ранен брейк, а после затвърди за 2-0. В третия гейм Джокович се добра до брейкбол, след като при 30-30 Тийм излезе на мрежата, но пласира топката точно там, където се намира съперника, за което бе наказан с минаващ удар. В следващото разиграване топка в мрежата от страна на Доминик направи изоставането му още по-сериозно – 0-3.

Пасивът на австрийския тенисист ставаше все по-голям, а до края той така и не успя да се спаси от „геврека“ – 0-6.

В решаващия сет сърбинът дръпна 40-15 в първия гейм, а после взе подаването без колебание. Тийм също бе запазил най-доброто за накрая – движеше се добре, при първа възможност атакуваше мрежата и намали грешките.

Това обаче не бе достатъчно и Джокович проби за 2-1. Така шампионът държеше съдбата в собствените си ръце. Устремът на световния №2 и класата, която демонстрира до края, му помогнаха да доминира, а при 5-2 да сервира за мача и безпроблемно да се поздрави с победата.