Mobilecafe

SPORTCAFE

Джаджите ви няма да станат по-добри

Mobilecafe, по www.buzzfeed.com 09.07.2012, 16:32 (обновена 11.07.2012, 13:32)
айфон, джаджи

Снимка: © Getty Images

Утре ще са по-добри от днес

Имате нов ъпдейт. За приложенията, за компютъра ви, телефона, таблета и xbox-a, свързан с телевизора ви. Обновленията в софтуера са толкова рутинни, че когато си купуват смартфон или таблет, хората не просто се надяват, че той ще бъде по-добър утре, отколкото днес и ще прави нови прекрасни неща, а дори приемат това за даденост. Такава е магията на софтуера. 

Склонни сме да си купим нов телефон, на който да му липсва нещо, мислейки си, че "ще стане по-добре". Да, ама не 

Ако трябва да знаете едно нещо за технологията, то е това: купете си нещо, защото ви харесва такова, каквото е сега, а не защото си мислите, че ще стане по-добро или че един ден ще бъде това, което сте искали да бъде.

То е като да се ожениш за някой и да си мислиш, че ще успееш да го промениш и да го направиш по-добър човек. Може и да стане, но вероятно няма да се случи. С времето ще започнете да го мразите още повече, а накрая ще намразите и себе си.

Всички все още се чудят защо въобще съществува Nexus Q - струващият $300 "глобус" за поточно разпространение на медиа-съдържание на Google. В момента той не прави нищо особено, освен да стриймва филми и музика от услугата Google Play. И дотук.

Изключително изкушаващо е да си мислим, че след като това устройството разполага с пълноценен Android хардуер и масирана маркетингова кампания зад себе си, Google ще пуснат софтуерен ъпдейт в близко бъдеще, което по някакъв магичен и необясним начин ще направи така, че то да си струва 300-те долара.

По същия начин един такъв ъпдейт щеше да накара таблета BlackBerry Playbook да стигне пълния си потенциал, да направи телефона Sony Xperia Ion велик и да превърне  ASUS Eee Pad Transformer в основния конкурент на iPad...

Ала или не дочакахме тези ъпдейти, или те се забавиха твърде много, или просто не струваха

Това не са изолирани случаи. "Изчакайте ъпдейта" или "изчакайте приложението" и "скоро очаквайте още повече" са станали нещо толкова обикновено, че технологичните блогове като Gizmodo вече имат специално означение за това явление в ревютата си. Знаете ли колко от продуктите, които в първоначалните ревюта са били обявявани за "незавършени", са успели да еволюират до "задължително за купуване"? Николко.

Договорите с оператор, които включват закупуването на мобилно устройство, обикновено продължават две години и в крайна сметка ви струват хиляди. Вероятно не е неразумно да се надявате, че животът на даден телефон също е поне две години от датата на неговото лансиране, което означава, че поне през това време компанията ще дава всичко от себе си за софтуерна поддръжка и разработване.

Дори и в най-добрия възможен случай обаче (да приемем условно, че това е iPhone, където софтуерът на Apple се обновява всяка година като по часовник), ъпдейтите на отделните функции пак си остават неравномерно разпределени. Apple все още продават iPhone 4 и iPhone 3GS, но нито едно от тези устройства няма да бъде снабдено с функцията за гласова навигация, която идва заедно с ъпдейта към iOS 6. Не че има някаква очевидна причина за това от гледна точка на потребителя. Просто Apple отказват да го сторят. 

Приемете го: обновленията често идват твърде късно, ако въобще ги дочакате 

Търсенето на "Android Update" в Google News е най-бързият начин да откриете мотивацията да се хвърлите в една бездна, пълна с нови Android телефони, които работят с остарял софтуер. Технологичните медии успяха да създадат цяла мини-гаражна индустрия около спекулациите кои Android телефони ще се сдобият с последните ъпдейти и кога ще бъдат достъпни те. Краткият отговор на тези въпроси най-често е: няма да са достъпни за вашия телефон, или поне не в близкото бъдеще. Осем и половина месеца след лансирането на новия Andoid 4.0, само 10 на сто от всички Android базирани устройства работят с тази версия на популярната мобилна ОС.

Motorola, която е собственост на Google, ще обнови повечето си устройства до Android 4.0 най-рано в края на годината. Накои от моделите Samsung Galaxy S II - доскорошните флагмани с Android на компанията, не получиха своя ъпдейт допреди месец. Точно когато Samsung анонсираха наследника на този модел - Galaxy S III, точно преди Google да анонсират Android 4.1. Иска ли ви се да познаете след колко време ще видите Android 4.1 на вашия телефон?

И все пак вероятно това е по-добрият вариант в сравнение с това, което обявиха от Microsoft - че нито един от настоящите Windows Phone смартфони няма да бъде ъпдейтнат до Windows Phone 8, когато тази версия излезе през есента. Дори флагманът Nokia Lumia 900, който дебютира само преди 3 месеца, няма да извади този късмет. Точно така, Microsoft официално запращат в девета глуха чисто нов телефон отпреди броени седмици.

Дано харесвате настоящето, защото телефонът ви няма бъдеще

Е, поне все още работи, нали така? Дори още по-противната, неугледна тъмна страна на културата на ъпдейтите е "бета"-културата: компаниите, които пускат незавършени продукти, защото "могат да ги завършат", след като вече сте платили за тях. Защото очаквате ъпдейти и просто защото те могат да си го позволят, недовършените продукти постепенно се превърнаха в част от нормалния пейзаж.

Няма значение дали става въпрос за оптимизиране на софтуер, така че да работи максимално бързо, добавяне на базови функции като мултитъч, поправяне на бъгове, появили се след лансирането на продукта, заглаждането на някой хардуерен недостатък, рафинирането на съществено важни функции или - това вече е наистина поразително - обещанието за добавяне на нов хардуер след лансирането. Не е шокиращо, че повечето от тези "лансирани, за да бъдат поправени по-късно" продукти далеч не изглеждат толкова добре след обновлението им. Ако изобщо има такова.

Понякога ъпдейтите не само не правят нещата по-добри, а и ги влошават. Могат да направят телефона ви по-бавен, да съсипят рутера ви, да ви лишат от някои важни функции, или да ви прецакат конзолата. 
Ако съществува искрица надежда, че устройството, което си купувате днес, ще бъде по-добро утре, то тя се крие единствено в това джаджата вече да е достатъчно добра и една и съща компания да произвежда както софтуера, така и хардуера за нея.

Xbox 360 например е радикално различно устройство в сравнение с това, което беше преди 6 години - напълно функционална конзола за забавление, която наистина ще стане още по-добра след тази есен. Продукт на шест години - та това е почти нечувано. (Всъщност не, това наистина е нечувано.)

По-често като цяло обаче устройствата не стават по-добри. Истината е, че с времето те просто остаряват и се превръщат в отживелица.

Oще: джаджи  приложения  смартфон  софтуер  таблет  телевизор  телефон  технология  хардуер 


Още от Mobilecafe

Регистриран на: 02.02.2012, 12:42

62 faceass | 20.07.201212:42

Gastaroll : "Подобно поведение говори зле . . . "
Толкова си прав, че нямаш нужда от похвала Усмивка . . . Оff-ни машината и ги заеби . . .
   

оценка

+0 -0

Регистриран на: 29.12.2010, 13:30

61 Божидар Гюлмезов | 13.07.201220:19

Странно защо в нашенските форуми винаги се заформя някаква открита война на "мнения".
-------------------
Заради латентни педалчета като Свинчо, които разбрали-недоразбрали почват с арогантно-менторски тон да слагат измислици в устата на останалите.

И са под всяка тема. Тролейки всички в нея, винаги на обратното мнение, независимо колко очевадно за всички е че наричат черното-бяло.
   

оценка

+0 -0

Регистриран на: 07.02.2011, 02:08

60 Gastaroll | 13.07.201218:38

Странно защо в нашенските форуми винаги се заформя някаква открита война на "мнения". Така е по всички форуми без значение темата. Винаги стигаме до персонални обвинения, обиди, некомпетентност. Не дай боже да имаш нужда от съвет ще те накарат за съжаляваш, че си попитал. После върви разправяй за пословичната българска "толерантност". Къде е толерантността в този форум ?

Дай, понеже сме зад компютри да се храним хейтърски все едно, че не сме от една нация.

Подобно поведение говори зле за нас като народ. Въпрос Въпрос Въпрос
   

оценка

+1 -0

Регистриран на: 04.03.2011, 14:53

59 Bobby_gBG | 13.07.201208:01

Никога не съм разбирал хора като теб, които повтарят до безумие 'ама ти каза А, значи си имал предвид Б', независимо колко пъти повторя, че съм имал предвид А
--------------------------------------------
Всъщност това е твоя специалитет ( и на оня), ежедневно това правите във форума.



>Защо точно реши, че под 'обричам' нямам предвид това:
Еми ари бе свинчо, отговори какво си имал предвид, защо избра точно тази дума, какво всъщност искаше да кажеш.

Подобни лайненца като тебе пишат ли пишат малоумия които означават едно точно определено нещо, в 90% от случаите хората ги интерпретират като точно това нещо, но лайненцата като теб, като им опре яйцето на дупенцето веднага ни обясняват че всъщност са имали предвид другите 10%, или просто като сега казват че не са имали това предвид което всички останали са разбрали, ама всъщност не казвате какво сте имали предвид...



Да нападаш по йезуитски начин решението ми и начина ми на действие, а така и да не обясниш какво точно не ми е било наред... И да се извиваш и извиваш като змия...


Педалско поведение. Типично като за теб.
   

оценка

+0 -0

Регистриран на: 14.09.2011, 21:56

58 deowin | 12.07.201220:33

Никога не съм разбирал хора като теб, които повтарят до безумие 'ама ти каза А, значи си имал предвид Б', независимо колко пъти повторя, че съм имал предвид А. Все едно е дори хипотетично вероятно те да знаят по-добре какво АЗ имам предвид от самия мен.

Защо точно реши, че под 'обричам' нямам предвид това:

>2. Предначертавам неизбежна участ

Струва ми се, защото в моите думи искаш да видиш оценка за твоята личност. Държиш да видиш отсъждане, на което после обидено да тропнеш с краче и да кажеш 'ама не си прав, аз съм убав човек!', и, казвайки го, да убедиш.. самия себе си. Защото ти е зле самочувствието, а когато аз не ти предлагам доброволно лесен начин да се самоубедиш, че си голем, ти с охота ще интепретираш думите ми така, щото да ти дадат именно тоя лесен начин.

>И съм си купил компютър за 1000 лева

Верно?
Голем си.
Айде сега ми кажи защо именно трябва да хвърляш числа, ако не за да се убедиш, че ето - имаш пари, и понеже това явно е много важно за теб, значи си голем? Ми добре, убеди се сам. Доволен ли си сега?
Компютъра му бил по-добър от еди-какво си. Можел да играе игри.. Смешник.
Кажи си сега колко велика ти е паметта, и как харда ти е в пъти по-голям от тоя на лаптоп.
Щото, нека не се лъжем, ти това не го казваш на мен.
Казваш го на себе си.
   

оценка

+0 -0

Регистриран на: 29.12.2010, 13:30

57 Божидар Гюлмезов | 12.07.201220:07

56 deowin | 12.07.201218:50
>какъв е проблема в това че "доброволно се обричаш "

Кога съм казал, че е проблем?
------------------------
Думата "обричане" не е проблем?


Нека видим тълкуването и:
---------------------------------
обричаш, несв. и обрека, св.; кого/какво; на кого/на какво.
1. Обещавам. Обрече жертвата на боговете.
2. Предначертавам неизбежна участ или гибел. С действията си обрече целия екипаж на страдания и гибел. – обричам се/обрека се.
1. Обещавам, вричам се.
2. Поставям се в неблагоприятни условия. Обричам се на страдания.

----------------------------


Тоест според теб аз се поставям в някакви много неблагоприятни условия. Обричам се на страдания.

Би ли ми обяснил какви са тези много неблагоприятни условия? Какво толкова лошо ще ми се случи?

Или вече си забравил българския език толкова много, и въпреки това продължаваш да се чудиш защо все си "неразбрал", и как така всички тебе са неразбрали, и само те псуват ли псуват (незаслужено).



В нежеланието си да дам почти тройна цена за нещо което ми носи само 20% повече производителност, избирайки вместо това карта която е по-стара с 1 година, аз всъщност съм направил нещо изключително умно.


И съм си купил компютър за 1000 лева, на който единствения му стар компонент към 2008 беше видео картата, която дори и днес ми върши работа, като например без засичане да ми издържи битка с 10 000 войника без засичане, на игра като Shogun - Total war Fall of the samurai която излезе през 2012 година.


Едно че говориш глупости че съм се обрекъл на чаркове от преди "3-4 години", при положение че само единия от тях беше на повече от 1 година от производството си, процесора беше чисто новичък, на 6 месеца от пускането си на пазара, почти най-доброто от средния сегмент Core 2 Duo E8400, като по-скъпия еквивалент E8500 даваше само 0,13 gHz в повече за 50 лева повече.


Така че свинчо нито съм се обричал, нито чарковете ми са били стари, защото компютъра ми беше животно, и все още е по-добър от повечето лаптопи дето са по 600-700 лева.


А сега като си купя нова видеокарта пак ще продължа да играя ВСИЧКИ игри които си поискам, тоест на компютър на който тръгва всичко само малоумник може да му каже "морално остарял", но това на теб не ти пречи.



Несретник си, и несретник ще си останеш.
   

оценка

+0 -0

Регистриран на: 14.09.2011, 21:56

56 deowin | 12.07.201218:50

>какъв е проблема в това че "доброволно се обричаш никога да нямаш компютър, чийто чаркове да не са поне 3-4 години морално остаряли"

Кога съм казал, че е проблем? За теб очевидно не е, ерго и моето 'живей си живота, ок си'.
За мен е проблем, съответно не го правя.
Ти нещо май си зле със самочувствието, ако всяка моя дума интерпретираш (адски грешно) като отсъждане за собствената си кадърност, способност, умения и прочие.
Живей си животеца както ти е угодно.
Не ми казвай, че твоят начин е 'по-добър', щото за мен не е. За теб е. Ок, разбрах.

Разбери веднъж завинаги, че аз нямам абсолютно никаква мотивация да те съдя.
Съвсем сериозно.
Сега спри да виждаш в моите думи някаква си оценка, която уж давам за твоята личност. Зверски комплексарско е.
   

оценка

+0 -0

Регистриран на: 29.12.2010, 13:30

55 Божидар Гюлмезов | 12.07.201218:19

Не че съм против лъскавинята. Но атаката ти срещу Боби беше педерастки некоректна, определяща неговия съзнателен избор за нот гуд инаф, за теб комплексара! Защото не отговаря на коплексарските ти хипервиждания!
---------------------

Всъщност аз от 4 страници го чакам да отговори твърдо така че след това да не може да се изниже извън мнението си и да се отрече от думите си, ама свинчо знае че е в капан, така че ще увърта до безкрай, и ще си говори празните приказки вовеки веков, само и само да не лъсне абсолютно очевадно дори за слепците колко е зле.


Но няма да кажа защо, аз си чакам отговора, след това ще го затапя, като отговори. Но той няма да отговори. Просто е хомосексуално лайненце, няма как да даде директен конкретен и коректен отговор на дори толкова елементарен въпрос...
   

оценка

+0 -0

Регистриран на: 29.12.2010, 13:30

54 Божидар Гюлмезов | 12.07.201218:16

52 deowin | 12.07.201217:20
>как сме можели да живеет и работим с "Толкова морално остаряла техника"

Къде съм казал подобно нещо? Цитирай ме.
До колкото си спомням, това, което твърдях, е че сами съзнателно се обричате винаги да използвате техника, която е от преди 3-4 години.
-------------------
Значи какво лайненце, 5-6 пъти те питах този въпрос, и когато най-сетне "сгреших" да кажа нещо дето не е абсолютно идентично с това което си казал - най-сетне отговаряш че било различно...


Аз да няма всеки път да въртя 20 мнения назад да си спомня точните ти думи...


Отговори най-сетне комплексарче - какъв е проблема в това че "доброволно се обричаш никога да нямаш компютър, чийто чаркове да не са поне 3-4 години морално остаряли"


Какво ми е обричането? И каквъ ми е проблема че компютъра ми е на 4 години? Защо това е такъв "проблем" че чак да се "обричам", и каква е връзката с развалените банани?


Аз пък заявявам че говориш пълен булшит (на по български) и си тъпо комплексарче.



Айде сега пак 3 страници увъртане без отговаряне на директните цитати, и чак когато те цитирам по памет пак ще заявиш с цялата си наглост " ама аз това не съм го казал".


Жалка свинска работа...
   

оценка

+0 -0

Регистриран на: 23.07.2011, 20:43

53 Бобо | 12.07.201217:54

А бе сфинчо всяка твоя поява в кафето е ослепяващ пример на коплексарски снобизъм!
Педерастия ли е това, детски инфантилизъм или комплекс чрез който компенсираш определено ниското си самочувсртвие?
Определено принципите за достатъчността , които и най богатите хора изповядват не са ти познати.Това са принципите на личен свободен икономически избор Сфинчо. Но ти не си и чувал за такива принципи. Чети! Добре с компютрите може и да можеш. С колите? Колко поршета бранд ню си подкарвал? Колко манекенки си ползвал? Да не продължаваме списъка с яхти и вили. Така че успокой се , никой те не ебе, а и не требе.
Не че съм против лъскавинята. Но атаката ти срещу Боби беше педерастки некоректна, определяща неговия съзнателен избор за нот гуд инаф, за теб комплексара! Защото не отговаря на коплексарските ти хипервиждания!
И почваш да хленчиш, арогантно да се правиш на велик , показвайки лилипутския си ръст на зрялост!Нещо като атака на малко дете или глезена сополанка, които тропат с крачета!Или по точно като на стара истерична мома англичанка.Време от АЗ да преминеш на мислене НИЕ, Сфинчо?
Ясен ли съм или да!
Усещаш се , но винаги по късно, от необходимото. Като албански реотан!
полиция пуша
   

оценка

+0 -0