Крис Воукс , Goal.com 10.01.2011, 18:08 (обновена 12.01.2011, 16:27)
Луиджи дел Нери

Снимка: © Getty Images / Guliver

Треньорът Луиджи дел Нери (на снимката) и спортният директор Джузепе Мароти показаха в Ювентус, че не са за голям клуб

Най-титулованият италиански клуб бе разбит във втора поредна среща от Серия „А" в рамките на три денонощия. Снощи Ювентус падна като гост на Наполи с 0:3, след като миналия четвъртък загуби от Парма у дома с 1:4.

От ноември 1988 г. (над 22 години оттогава) „бианконерите" не бяха допускали повече от шест гола в два мача поред. В тези четири тежки дни те сякаш убиха шансовете си за „скудето" тази година.

Известно е колко са важни самочувствието и набраната победна инерция във футбола. При лоши резултатите треньори и играчи винаги подхващат темата за тяхната липса и за това колко е необходимо да се сдобият с тях в бъдеще. В Ювентус обаче май направиха всичко по силите си, за да ги загубят.

През септември след домакинската загуба с 1:3 от Палермо „Старата госпожа" успя да победи Каляри с 4:2 с чудесен хеттрик на новото попълнение Милош Красич. Тогава последва добра серия от победи като гости срещу Милан, Дженоа и Катания и след това у дома срещу Лацио, както и много ценни равенства срещу Интер и Рома. Изглеждаше, че Юве си е научил урока от миналото първенство и през януари изглеждаше, че за пръв път са сериозен претендент за титлата от аферата „Калчополи" насам.

Вместо това обаче надеждите на техните привърженици бяха убити само за няколко дни през 2011 г. Поредицата от неблагополучия започна с контузията в коляното на най-резултатния нападател на отбора Фабио Куалиарела и малоумният шут на Фелипе Мело в лицето на футболист на Парма през първите 15 минути на мача между двата отбора.

Реакцията на тези две случки от страна на треньора Луиджи дел Нери беше учудващо неадекватна, тъй като решението да остави заменилия Куалиарела Амаури сам на върха на атаката в продължение на 75 минути бе направо самоубийствено. Нападателят е отбелязал едва 3 гола през този сезон и всичките в квалификационните кръгове на Лига Европа, още преди началото на първенството! Неговата липса на самочувствие бе очевидна във всеки един аспект и не беше изненадващо, че той не успя да влезе в час до края на мача. Въпреки че Алесандро дел Пиеро вече не е този супериграч, който беше преди, той несъмнено бе в пъти по-добър вариант, а треньорът смени именно него след изгонването на Мело. Дори 4-3-2 беше по-добра опция, отколкото избраната 4-4-1, защото щеше да държи играта в половината на Парма.

Денонощие по-късно гръмна новината, че ръководството е привлякло Лука Тони като заместник на контузения Куалиарела, който е аут до края на сезона. Да, Лука Тони. Този, от когото Байерн се чудеше как да се отърве, когото Рома не пожела да задържи и който тази есен в Дженоа доказа, че е изчерпан с трите си гола в 16 мача. Така Юве намери своя втори Амаури.

Липсата на амбиция от страна на спортния директор Джузепе Марота, който дойде в комплект с Дел Нери от Сампдория, е потресаваща. Та това е Ювентус, човече! С целия респект към Сампдория, той трябваше да остави там малките амбиции. До четвъртък „Старата госпожа" имаше шанс за своята 28-а/30-а (задраскайте ненужното) титла. Ден по-късно, тя отново стана за смях, както в последните няколко сезона.

Това е клуба, който в следващите 5-10 години трябва да се върне в най-високите слоеве на европейската футболна атмосфера - там, където му е мястото.

С новия стадион „Деле Алпи", който скоро ще отвори врати за публиката, „бианконерите" ще сочат пътя на останалите италиански клубове в модернизацията на футболния бизнес.

Тъй като на Апенините все още масово не се учат от опита на изпреварилите ги Англия и Испания, със сигурност биха го направили, ако видят един от тях да се въргаля в купища пари, които просто са там, за да ги вземеш.

Като добавим към това и изобилието от млади таланти, с които разполага в школата си Ювентус, изглежда, че клубът има блестящо бъдеще пред себе си.

Но краткосрочното мислене, демонстрирано от Марота в петък и Дел Нери снощи, е потресаващо. И Наполи ги накара да си платят за това.

На кого би му хрумнало да постави Амаури и Тони заедно в атака. Да, голът на Тони при 1:0 трябваше да бъде зачетен, но с изключение на тази ситуация, нападението на отбора изглеждаше напълно импотентно.

Като добавим и че Дел Нери се оказа неспособен да спре спада във формата на защитниците си Бонучи и Мота, възниква въпросът какво, по дяволите, прави той с отбора си на тренировките.

В началото на сезона писах, че Дел Нери не ми изглежда като човека, когото бих могъл да си представя с шампионската купа в ръце в края на сезона. И тези драматични 72 часа доказаха, че съм прав.

Ювентус няма да спечели нищо през този сезон и могат да обвиняват за това само себе си. Сега те ще се опитат да си върнат част от победната форма, за да влязат в зона „Шампионска лига", защото ако не се класират за втора година поред за най-важния клубен турнир, това вече ще е истинско бедствие...

Oще: амаури  джузепе марота  единсон кавани  италия  лацио  лече  луиджи дел нери  лука тони  наполи  парма  серия а  ювентус