Евертън направи манчестърското дерби финал на сезона | sportcafe.bg

Евертън направи манчестърското дерби финал на сезона

Джейми Джаксън , Guardian 24.04.2012, 00:06 (обновена 26.04.2012, 10:11)

1 от 5 снимки Назад Напред

Разширен репортаж от спектакъла на "Олд Трафорд"

ПЕТ НЕЩА, КОИТО НАУЧИХМЕ ОТ МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - ЕВЕРТЪН (4:4)

1. Спорът за шампионската титла отново е изцяло открит.

Ако сте привърженик на Манчестър Сити, вдигнете високо чаша за здравето на Стивън Пиенаар - късният изравнителен гол на южноафриканския национал върна „гражданите” в пълна степен в спора за първото място.

Хората на сър Алекс Фъргюсън знаеха, че ще имат шанс да увеличат натиска върху градските си съперници, ако преди тяхното гостуване на Уулвърхемптън вземат своята 74-победа за първенство срещу Евертън.

Вместо това обаче те останаха назад в резултата в 33-ата минута и, въпреки че Уейн Рууни изравни в края на първото полувреме, 20-ата титла вече не изглеждаше толкова сигурна за „червените дяволи” в навечерието на градското дерби.

При втория гол на Рууни в 69-ата мин., направил резултата 4:2, надеждите на Сити изглеждаха пречупени. В 83-ата обаче Йелавич също се разписа за втори път в мача, а в 85-ата Пиенаар направи 4:4.

2. Фъргюсън бе прав да пусне Нани вместо Ашли Йънг

Португалецът се разписа във втори пореден мач, а и раздаде сума ти пасове, включително и асистенция за първия гол на Рууни. Още повече, че дузпата, спечелена от Йънг в предишния мач с Астън Вила го сложи „на топа на устата” и въпреки че се опита да го защити от упреците за симулация, мениджърът го остави да почива и пусна Нани за първи път като титуляр от 4 март насам.

3. Рио Фърдинанд вече не е за националния отбор

33-годишният защитник бе безупречен до последните, фатални за Юнайтед минути. Объркване между него и партньора му Джони Евънс доведе до гола на Никица Йелавич за 4:3, а след това именно Фърдинанд остави Пиенаар да изравни. Грешките, които допуска ветеранът, поставят под сериозно съмнение мястото му в състава на Англия за Евро 2012.

4. Майкъл Карик имаше тих следобед

Въпреки прецизните си подавания, по-малко зрелищният централен полузащитник на Юнайтед обикновено остава в сянката на играещия пред него Пол Скоулс. За Фъргюсън Карик е „невъзпят герой”, умеещ да навлезе в най-добрата си форма в решителния етап на сезона и способен да обръща мачове - а също така и да подсигурява Скоулс, когато рижият любимец се развихри.

В 31-ата минута Майкъл хвърли великолепен 70-метров пас по диагонала отдясно наляво, с който изведе Нани срещу вратаря Хауърд. Скоро след това изпратена от него топка намери Антонио Валенсия на другия фланг и затрудни сериозно Силван Дистен.

С изключение на тези магически моменти обаче опорният халф на „червените дяволи” не бе на кой знае какво ниво и допусна грешки - нещо, което оказа своето влияние за това отборът да му загуби две точки.

5. Евертън може да завърши пред Ливърпул

Защо не? В лицето на Никица Йелавич „сините” имат страхотен стрелец, като неговите два гола в мача бяха съответни седми и осми във всички турнири, откакто се присъедини към отбора през януари.

В неделя момчетата на Дейвид Мойс доказаха, че са стабилен колектив въпреки голямото разочарование миналия уикенд. Тогава на „Уембли” късният гол с глава на Анди Керъл направи 2:1 и изпрати градския съперник на финала за Купата на ФА.

Осемте дена до гостуването на „Олд Трафорд” обаче се оказаха достатъчни за Евертън да преодолее горчивината и това пролича в представянето на „сините” там.

Равенството в Манчестър им осигури аванс от две точки пред Ливърпул и това дава отличен шанс за по-предно класиране в края на сезона, което да запуши устите на съседите, хвалещи се с победата си на полуфинала за Купата.

Oще: алекс фъргюсън  англия  висша лига  дейвид мойс  евертън  ливърпул  майкъл карик  манчестър сити  манчестър юнайтед  нани  никица йелавич  рио фърдинанд  рой ходжсън  стивън пиенаар  уейн рууни  уест бромич