Няма утеха за червените сърца

Sky Sports 24.09.2012, 10:31 (обновена 26.09.2012, 15:55)

1 от 3 снимки Назад Напред

И това дерби Ливърпул - Манчестър Юнайтед мина под знака на съдийските грешки

Ливърпул игра на ниво през първото полувреме срещу Манчестър Юнайтед в първия сблъсък между двата отбора след наскоро излезлия доклад за трагедията от "Хилзбъро" през 1989 г.

"Червените" обаче не можаха да превърнат превъзходството си в голове и след като останаха с десет човека, си платиха цената за това, като гостите обърнаха резултата до 1:2.

СЕЛЕКЦИИТЕ

Брендън Роджърс се върна към най-силния си състав, подменяйки изцяло младата единайсеторка, играла срещу Йънг Бойс в Лига Европа. Духът в отбора бе висок, но това не достигна за първата победа на мърсисайдци през новия сезон. Стивън Джерард и Луис Суарес бяха най-големите имена, завърнали се в титулярния състав, като и двамата се представиха впечатляващо, а тийнейджърът Рахим Стърлинг също не се уплаши от високия залог на дербито и бе сред най-добрите на терена.

В отсъствието на контузения Неманя Видич сър Алекс Фъргюсън даде капитанската лента на Манчестър Юнайтед на Райън Гигс, който бе една от трите промени в сравнение с тима, излязъл срещу Галатасарай в Шампионската лига. Ветеранът обаче бе често надбягван от противниците през първото полувреме и изпитваше трудности да създава атаките на "червените дяволи". Рио Фърдинанд застана в защитата на мястото на Видич и се грижеше за Суарес. На вратата Андерс Линдегард си върна доверието на Фърги с няколко добри намеси.

ТАКТИКАТА

Любимото 4-3-3 на Роджърс работеше през първата част, докато Стърлинг подпомагаше добре, както Суарес, така и бека Мартин Кели, който имаше трудности да се включва в атака. Фабио Борини не бе особено ефективен, но отляво Глен Джонсън представляваше заплаха за противника. В средата на терена Стивън Джерард и Джо Алън добре дърпаха конците и задържаха топката. Тяхната игра започна да страда след почивката, когато трябваше да наваксват и за изгонването на Джонджо Шелви.

Въпреки офанзивния си вид, формацията на сър Алекс не създаде почти никакви опасности през първото полувреме. Антонио Валенсия и Нани бяха напълно незабележими, оставяйки Робин ван Перси да страда от липса на захранващи го подавания, а Шинджи Кагава често изглеждаше изолиран между нападението и средната линия. Патрис Евра не успяваше да прави познатите пробиви, тъй като бе постоянно натискан от Стърлинг, докато по другия фланг Рафаел също бе доста зает с Борини и след това със заменилия го Сусо, но успя да се отчете чудесно с изравнителния гол.

СМЕНИТЕ

Влизането на Сусо на мястото на Борини бе разбираемо, след като италианският национал не можа да покаже кой знае какво през първите 45 минути, пораждайки отново въпроса защо мениджърът Роджърс се мъчи да постави квадратен капак на кръгла дупка, вместо да го използва на обичайната му позиция в центъра на атаката. Испанският тийнейджър донесе свежест на атаката, макар че това не бе достатъчно за победа. Сусо успя да запази хладнокръвие в големия мач, въпреки че го хвърлиха в дълбокото.

Учудване породи решението на наставника на Ливърпул да пусне Хендерсън на мястото на Стърлинг, който носеше острота в нападение. Причината за това обаче бе неспособността на младока да е ефективен в полузащита, където трябваше да се връща заради изгонването на Шелви. Неговият заместник донесе нова енергия в халфовата линия, но и това не помогна на "червените" да вземат мача.

Поредната беда за Роджърс дойде в 80-ата минута с контузията на титулярния бранител Даниел Агер, който обаче бе пълноценно заменен от ветерана Джейми Карагър.

Не е изненадващо, че на почивката Фъргюсън включи Пол Скоулс, тъй като Юнайтед се нуждаеха да установят контрол върху играта. Старото куче замени Нани, който би искал да забрави, че е участвал в този мач, и донесе спокойствието, така липсващо преди почивката. Представянето на Скоулс обаче също не бе безгрешно, тъй като ветеранът направи няколко излишно груби влизания, които можеха да са с тежки последствия.

След това шотландският мениджър категорично показа, че не го устройва нищо друго освен победа, пускайки Хавиер Ернандес на мястото на Кагава, но този път Чичарито не успя да се превъплъти в ролята на щастливата резерва. Последната смяна на автора на първия гол Рафаел с Дани Уелбек бе единствено за спечелване на малко време при изгоден резултат.

СЪДИЯТА

Мачът бе тежко изпитание за рефера Марк Холси и той вече съвсем не е обичан в Ливърпул след неговия край. Дербито често е бил повод за ожесточени спорове относно отсъжданията и последното му издание не направи изключение. Холси привлече внимание върху себе си в 39-ата минута, когато Шелви и Евънс едновременно се хвърлиха за една топка и съдията реши да изгони халфа на Ливърпул за острото му влизане, без дори да покаже жълт картон на другия замесен.

През второто полувреме публиката на домакините отново възнегодува заради несправедливост, когато реферът посочи бялата точка, след като Антонио Валенсия падна в наказателното поле след съприкосновение с Глен Джонсън. След мача Брендън Роджърс заяви, че според него е имало повече основание за дузпа на другия край на терена за нарушение на Евънс срещу Суарес, но артистичното падане на уругваеца вероятно е разубедило съдията.

ПОГЛЕД В БЪДЕЩЕТО

С Ливърпул в зоната на изпадащите и все още без победа този сезон, привържениците му имат малко причини да са щастливи. Все пак първото полувреме им даде повод за оптимизъм. Любимците им доминираха и можеха да спечелят срещата, ако бяха реализирали някои от положенията си. Факт е, че на този състав все още му липсва умение да бележи, но с времето и това ще дойде.

Фъргюсън си призна откровено, че не му е харесала играта на неговите възпитаници, но и че това, което най-много има значение, е резултатът. Може да не бяха постигнати по най-красивия начин, но трите точки са си три точки, изпратили "червените дяволи" на второ място във временното класиране. Сър Алекс обаче вероятно много би искал това невзрачно представяне да бъде избегнато в предстоящия в събота тежък сблъсък с Тотнъм.

Oще: англия  антонио валенсия  висша лига  дерби  джонджо шелви  дузпа  ливърпул  манчестър юнайтед  марк холси  рики ламбърт  саутхемптън  симулация  съдия  червен картон

Регистриран на: 15.12.2010, 11:11