Григор се бори лъвски, но Надал се добра до сблъсъка на титани с Федерер

Победителят отива на финал срещу Роджър Федерер Снимка: Getty Images
Победителят отива на финал срещу Роджър Федерер

Григор Димитров загуби полуфиналния сблъсък срещу Рафаел Надал на Australian Open 2017.

Първата ни ракета се представи блестящо и на два пъти изравняваше резултата, но в крайна сметка загуби в петсетова драма, продължила почти пет часа.

В крайна сметка обаче победител от двубоя излезе Надал след 6-3, 5-7, 7-6(5), 6-7(4), 6-4 и на финала ще се бори с Роджър Федерер.

Григор пропусна да пробие още в първия гейм, след като водеше с 15-40 и имаше две точки за пробив. При 2-1 гейма обаче Рафа не пропусна и на свой реди проби за 3-1. След това Надал остана концентриран повече върху своите сервис геймове, които взе на нула и поведе с 5-2. Григор взе сервиса си за 5-3, но испанецът отново не сбърка при подаването си и след 35 минути игра взе първия сет след 6-3 в своя полза.

Първите три гейма във втория сет отидоха на сметката на подаващия, но в четвъртия Григор успя да пробие, и то на нула, и поведе с 3-1. След това българинът затвърди пробива и поведе с 4-1. Сервисът на Димитров обаче спря да работи и след като Рафа взе подаването си, Григор направи две двойни грешки в сервис гейма си и позволи на испанеца да върне пробива за 4-3.

За щастие, двойните грешки застигнаха и Надал и след третата му такава Григор отново поведе с пробив аванс. Но отново испанецът върна пробива и се върна в сета – 5-4. В следващия маратонски гейм, продължил 10-ина минути, Димитров пропусна четири точки за пробив, с който да изравни сетовете, и Надал изравни за 5-5. Григор обаче запази самообладание, успя да вземе подаването си, поведе с 6-5 и постави Надал под напрежение. След което последва нов пробив в полза на българина и изравняване на сетовете след 7-5.

Третият сет започна великолепно за Григор – с гейм на нула, но по идентичен начин отговори и Рафа. Двамата спечелиха и следващите си подавания, след което испанецът проби и поведе с 3-2. След още един маратонски сервис гейм на Надал, испанецът също бе пробит и сетът продължи с по един пробив за двамата. Григор бързо спечели следващия гейм и отново поведе.

При 6-5 в полза на Димитров двубоят бе прекъснат за кратко заради проблем със зрител по трибуните, но играта бързо бе подновена и Надал трябваше да сервира за оставането си в сета. Прекъсването не повлия на играта на Рафа, който спечели подаването си на нула и се стигна до тайбрек. След няколко разменени минипробива Надал стигна до сетбол при сервис на Григор и спечели третия сет след 7-5 в тайбрека.

В четвъртия сет и двамата бяха концентрирани основно върху сервис геймовете си и след 12 поредни гейма на сметката на сервиращия логично се стигна до тайбрек. В последния си сервис гейм Димитров бе изправен до стената, но взе подаването си на 15 и сетът влезе в решаващ тайбрек. Първият минибрейк дойде на сметката на Григор и първата ни ракета поведе с 3-2. След това Димитров спечели и двете си подавания и поведе с 5-2. След още един мини пробив Григор стигна до аванс с 6-3 и имаше два сервиса да затвори сета за 2-2. Рафа върна единия минибрейк, но при следващия Григор не му остави шанс и след перфектен сервис резултатът в сетовете беше изравнен.

Всичко от четвъртия сет изглеждаше, че ще се повтори и в петия, но тогава Григор получи две точки за пробив в гейм №8. Сервисът на Рафа обаче му дойде на помощ, испанецът спечели следващите четири точки и изравни геймовете – по 4. И вместо българинът да поведе с 5-3, сам допусна пробив в следващия си сервис гейм и Надал имаше предимство от 5-4 и подаване за мача. В последния гейм Григор изоставаше 30-0, но успя да изравни. Надал стигна до мачбол, но Димитров отново изравни и се стигна до равенство. Българинът отрази и втория мачбол, но при третия капитулира и Рафа падна победоносно на колене.