Безмилостен Хамилтън в Китай

Хамилтън не остави шанс на съперниците си в квалификацията в Китай

Люис Хамилтън спечели третата си квалификация в четири състезателни уикенда този сезон, като не остави никакъв шанс на съперниците си за първото място в Шанхай. Световният шампион за 2008 имаше аванс от над 1 секунда на мократа писта, като едва в самия край на квалификацията за Гран при на Китай Дениъл Рикардо успя да се доближи до него, но пак остана на над шест десети от секундата.

Преди началото на уикенда Хамилтън заяви, че иска да вземе превес в представянето си срещу съотборника си в Mercedes Нико Розберг и квалификацията в Шанхай му даде идеалната възможност за това. Хамилтън беше изключително бърз, както с гумите за мокро, когато валеше, така и с гумите интермедия, когато дъждът спря, а асфалтът започна бавно да изсъхва.

Опитите на Розберг да се доближи до Люис доведоха до две грешки в решителната трета част на квалификацията. В едната си бърза обиколка Нико изпусна спирането за предпоследния обратен завой, а в другата се завъртя на излизането от последния завой. Разликата между двамата бееше 1,2 секунди, а грешките на Нико позволиха на двамата пилоти на Red Bull да заемат второ и трето място на старта.

Рикардо отново беше по-бърз от Фетел - както в последната свободна тренировка, така и в квалификацията. В първите две части на сесията Фетел беше пред Дениъл, но в решителните обиколки за разпределение на местата на старта Рикардо с лекота изпревари световния шампион, при това с впечатляващите 505 хилядни от секундата.

Фернандо Алонсо с Ferrari успя да си пробие път в челото на колоната, но петото му място можеше да е четвърта позиция на старта - испанецът излезе от последния завой в последната си бърза обиколка секунди, след като Розберг се беше завъртял. Там имаше жълти флагове и Алонсо върна газта, а до този момент междинните му резултати бяха по-добри от тези на Нико, при това с половин секунда. Другият пилот на Скудерията Кими Райконен остана 11-и, като във втората част финландецът остана на 1,1 секунди от Алонсо заради проблеми с превключването на предавките.

За първи път от началото на сезона Lotus успя да вкара пилот в Топ 10 в квалификацията - това е Ромен Грожан, който зае 10-ото място, изпреварен от двамата пилоти на Williams Валтери Ботас и Фелипе Маса, Нико Хюлкенберг с Force India и Жан-Ерик Верн с Toro Rosso в борбата за позиции от шеста до десета.

Хюлкенберг пък беше пилотът, който успя да извади от голямата битка Райконен и Дженсън Бътън с McLaren - в последните минути на втората част на квалификацията Нико окупира десетото място, а бившите световни шампиони останаха 11-и и 12-и.