Каратанчева на полуфинал в Акапулко

За първи път от пет години насам Сесил Каратанчева се класира на полуфинал от турнир на WTA

Втората ни ракета Сесил Каратанчева продължава великолепното си представяне на WTA турнира "Abierto Mexicano TELCEL" в Акапулко, където в двубой от четвъртфиналите достигна до пълен обрат 2-6 7-6(7) 6-4 срещу пуерториканката Моника Пуиг, като дори отрази три мачбола в заключителната фаза на втория сет.

По този начин българката достигна до своя първи полуфинал на ниво WTA от цели пет години насам, след като за последно достигна до тази фаза на състезанието в Патая Сити през 2010-а година, когато в спора за място на финала отстъпи с 2-6 0-6 на местната представителка Тамарин Танасугарн.

Благодарение на днешния си успех Каратанчева си гарантира $11,300 от наградния фонд и 124 точки за световната ранглиста, с които през следващата седмица ще отбележи сериозен прогрес от над 30 позиции до около №126. Успее ли да запише още една победа на мексиканска земя, Сесил не само ще се класира за своя първи WTA финал, но ще направи и сериозна крачка към завръщане в Топ 100, изкачвайки се до около №110.

В опит да направи именно това втората ни ракета ще се изправи срещу петата поставена Тимеа Бачински, която достигна до тази фаза след успех с 6-3 6-3 над Йохана Ларшон, а това ще бъде първа среща между двете. Двубоят е първи в програмата на Централния корт, ще започне в полунощ българско време и ще може да се наблюдава на живо в интернет.

Срещата между Каратанчева и Пуиг започна с маратонски гейм, в който българката отрази възможност за пробив и успя да задържи подаването си, а малко по-късно вече водеше с 2-1. В този момент обаче младата пуерториканка наниза серия от пет поредни гейма, с които сложи край на спора в откриващата част след само половин час игра.

Във втория сет Сесил моментално отвърна на удара, след като спечели на два пъти подаването на противничката си и си осигури сериозно предимство от 4-0 гейма. Преднината на българката обаче бе стопена много бързо, след като Пуиг отрази сетбол, грабна шест от следващите седем гейма и при 6-5 сервираше за място на полуфиналите. Пуерториканката поведе с 40-15 и имаше два поредни мачпойнта, които Каратанчева отрази и след общо четири поредни точки вкара сета в решителен тайбрек, където при 6-7 точки неутрализира още един мачпойнт преди да измъкне частта с 9-7.

Драмата продължи с пълна сила и в третия сет, където Каратанчева проби след маратонски гейм и си гарантира преднина от 2-0, но два гейма по-късно равенството отново бе факт. Поредица от три поредни гейма даде ново предимство на Сесил, която моментално допусна рибрейк, но все пак при 5-4 не сгреши сервирайки за крайната победа след 2 часа и 26 минути игра.