Номинациите за "Аскеер 2015" са... | webcafe.bg
newscafe

Номинациите за "Аскеер 2015" са...

Webcafe.bg 19.05.2015, 16:41 (обновена 19.05.2015, 16:49)
аскеер, награда, статуетка

Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство ще получи Стефан Данаилов

На 24 май в Театър „Българска армия" за 25-и път Фондация „Академия Аскеер" ще връчи своите награди за постижения в театралното изкуство през изтеклия сезон.

За да се стигне до номинациите в общо 12 категории, журито е обърнало внимание на общо 105 представления, 69 от тях са в София, 36 спектакъла са представени от извънстолични театри и 29 са независимите проекти.

Номинации за „Аскеер 2015":

Водеща мъжка роля:

- Герасим Георгиев-Геро за ролята на Пони в „Семеен албум" от Малин Кръстев, постановка Малин Кръстев, Младежки театър „Николай Бинев";
- Стефан Мавродиев за ролята на Анри в „Чинечита" от Тиери Дебру, постановка Емил Бонев, Театър 199 „Валентин Стойчев";
- Христо Петков за ролята на Мъж в „Разбиване" от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев" и Драматично-куклен театър „Иван Димов" - Хасково

Водеща женска роля:

- Анастасия Лютова за ролята на Жената в „Разбиване" от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев" и Драматично-куклен театър „Иван Димов" - Хасково
- Илка Зафирова за ролята на Госпожа Клайн в „Госпожа Клайн" от Никълъс Райт, постановка Стилиян Петров, Театър 199 „Валентин Стойчев"
- Снежина Петрова за ролята на Непознатата в „Каквато ти ме искаш" от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов"

Изгряваща звезда:

- Дамян Тенев за ролята на Джон в „Разбиване" от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев" и Драматично-куклен театър „Иван Димов" - Хасково
- Дария Симеонова за ролята на Хор в „Антигона" от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, копродукция на Драматичен театър „София" и Фондация „Аполония"
- Радина Думанян за ролята на Матилда в „Чиста къща" от Сара Рул, постановка Иван Урумов, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов" - Пловдив

Поддържаща мъжка роля:

- Вежен Велчовски за ролята на Гиги в „Момо" по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев"
- Стефан Мавродиев за ролята на Гърти в „Кривите огледала" от Дейвид Линдзи-Абер, постановка Ивайло Христов, Младежки театър „Николай Бинев"
- Стоян Младенов за ролята на Малволио в „Дванайсета нощ" от Уилям Шекспир, постановка Тея Сугарева, Малък градски театър „Зад канала"

Поддържаща женска роля:

- Василена Атанасова за ролята на Паула в „Госпожа Клайн" от Никълъс Райт, постановка Стилиян Петров, Театър 199 „Валентин Стойчев"
- Донка Аврамова-Бочева за ролята на Мартирио, Жана Рашева за ролята на Понсия, Лиляна Шомова за ролята на Магдалена, Николина Янчева за ролята на Адела, Филипа Балдева за ролята на Ангустиас и Яна Кузова за ролята на Амелиа в „Къщата на гнева" по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Театър „Възраждане"
- Мария Каварджикова за ролята на Лелята в „Солунските съзаклятници" от Георги Данаилов, постановка Стоян Радев, Народен театър „Иван Вазов"

Сценография:

- Мариета Голомехова за „Момо" по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев"
- Петьо Начев за „Чиста къща" от Сара Рул, постановка Иван Урумов, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов" - Пловдив
- Чавдар Гюзелев - художник, и Иван Москов - видеозаснемане и монтаж за сценографската среда, на „Каквато ти ме искаш" от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов"

Костюмография:

- Диана Добрева за „Къщата на гнева" по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Театър „Възраждане"
- Мариета Голомехова за „Момо" по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев"
- Свила Величкова за „Каквато ти ме искаш" от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов"

Театрална музика:

- Антони Дончев за „Каквато ти ме искаш" от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов"
- Петър Дундаков за „Евридика в подземния свят" от Сара Рул, постановка Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов" - Пловдив
- Христо Намлиев за „Антигона" от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, копродукция на Драматичен театър „София" и Фондация „Аполония", и за „Момо" по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев"

Режисура:

- Диана Добрева за „Къщата на гнева" по Федерико Гарсия Лорка, Театър „Възраждане"
- Иван Добчев за „Антигона" от Жан Ануи, копродукция на Драматичен театър „София" и Фондация „Аполония"
- Стефан Москов за „Каквато ти ме искаш" от Луиджи Пирандело, Народен театър „Иван Вазов"

Най-добро представление:

- „Антигона" от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, копродукция на Драматичен театър „София" и Фондация „Аполония"
- „Каквато ти ме искаш" от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов"
- „Къщата на гнева" по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Театър „Възраждане"

Съвременна българска драматургия:

- Елена Алексиева за монодрамата „Мадам Мишима", копродукция на Сдружение „Артсензориум" и Драматичен театър „София", постановка Калин Ангелов
- Малин Кръстев за „Семеен албум", Младежки театър „Николай Бинев", постановка Малин Кръстев
- Яна Борисова за „За теб", продуцентска къща „СМУТ", постановка Петър Кауков

Голямата награда на Академия "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство ще получи Стефан Данаилов.

 

Oще: антигона  аскеер  каквато ти ме искаш  къщата на гнева  награди  номинации  стефан данаилов  театър 


Още от Общество

Webcafe.bg предупреждава, че администраторите на сайта трият коментари, които съдържат нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница.

Най-коментирани