126 дни след 0:5, Арсенал е преобразен и не заслужаваше да загуби

126 дни след 0:5, Арсенал е преобразен и не заслужаваше да загуби Снимка: Getty Images

На 12 март 2020 г. Микел Артета даде положителен тест за коронавирус.

Каква беше реакцията? "Отложете мача на Арсенал и затворете цялата тренировъчна база. Всъщност, прекратете целия футбол в Англия".

На 29 декември 2021 г. Артета отново се оказа заразен с вируса. Но до какво доведе това този път? Мениджърът на Арсенал просто беше пратен да работи от къщи.

Случаят е показателен за огромните промени в периода от време, в който човечеството научи повече за болестта и за влиянието ѝ върху хората, а обществото показа способността си да се справя по един или друг начин с подобни трудности.

В същия период станахме свидетели на огромни промени и в Арсенал - който в първия ден на 2022 г. показа, че е извървял дълъг път.

"Топчиите" се намираха в серия от 8 мача без загуба, когато влязоха в първия локдаун след избухването на пандемията. Но все още бяха твърде непостоянни и сякаш се разпадаха на съставните си части, когато двубоят не тръгнеше по техния вкус.

Доказателството е, че добрата серия беше последвана от пълен крах със само една победа в 15 срещи. Типично за нуждаещия се от преизграждане Арсенал с мъчещия се да въведе някакъв ред Артета.

Играта беше в много моменти болезнена за гледане - и когато Арсенал притежаваше топката и не знаеше какво да прави с нея, и когато я загубеше и не знаеше как да си я върне.

Неизбежните за тима сривове в дефанзивен план се наблюдаваха от доста сезони. Отборът беше придобил слава на лесно чуплив, психически неустойчив и поддаващ се на напрежението. Един лош момент преобръщаше цели мачове, нарушаваше организацията, предизвикваше хаос.

Липсваше силата на характерите, която да донесе нужното постоянство.

Напоследък привържениците наблюдават един различен Арсенал на Артета, който е много по-близо до техните очаквания.

Първият ден на новата година донесе загуба с 1:2 от Манчестър Сити в емоционален мач на топ ниво, доказал прогреса при лондончани.

В първите 55 минути на "Емирейтс" в събота, човек можеше да се обърка кой от двата отбора е лидер в класирането. Арсенал беше вдъхновяващ и голът на Букайо Сака беше най-малкото, което домакините заслужаваха предвид показаното.

Младият и енергичен състав на Артета имаше вярната рецепта как да спре Сити и заслужаваше нещо повече от мача - призна го и Пеп Гуардиола след инфарктния победен гол на неговите футболисти в края.

За Арсенал всичко се обърка в едни фатални 4 минути през второто полувреме, когато първо Гранит Джака направи дузпа, Габриел си изкара ненужен жълт картон и Сити изравни, после Мартинели пропусна златен шанс, а накрая Габриел си изкара втори жълт и напусна терена.

Едва в 93-тата минута обратът на "гражданите" стана пълен с късметлийски гол на Родри. Няколко спорни решения на арбитрите пък се превърнаха във водеща тема след последния съдийски сигнал.

Непоследователността в употребата на ВАР и продължаващите неуредици в английското съдийство обаче не бива да отнемат изцяло вниманието от самия мач.

Всички важни решения бяха взети в полза на гостите, но по-важното е, че този път това не накара Арсенал да се срине, както би го направил някой и друг месец по-рано.

Вместо да се предаде, тимът на Артета се прегрупира, устоя на първоначалния шок, изнерви и затрудни шампиона с 10 души, даже намери сили за свой собствен финален щурм.

Накрая всичко изглеждаше напразно заради тъжния завършек, но в случая крайният резултат не ни казва толкова за Арсенал, колкото самия развой.

"Артилеристите" изработиха нов план, когато всичко се обърка и им се наложи да изоставят първоначалната концепция.

Изглеждаше, че те не губят вяра в себе си, в стила си, в постройката и в наставника. И публиката нямаше как да не го оцени.

От твърде отдавна тя беше свикнала да вижда познатия мекушав Арсенал, който не е в състояние да отвърне на удара, когато ситуацията се обърне срещу него.

Промяната е огромна, а да не забравяме и кой беше съперникът - същият Сити, който преди 126 дни размаза Арсенал с 5:0.

"Артилеристите" остават четвърти в класирането, макар че конкурентите им под тях имат по няколко мача по-малко и могат да ги изместят от топ 4.

Но нито позицията в таблицата, нито спечелените досега точки ще развълнуват мениджъра толкова, колкото реакцията на играчите след неволите през втората част.

Наскоро Артета отбеляза втората си годишнина в клуба и започва да се отплаща за полученото доверие. А преживяното досега не беше малко - на няколко пъти медиите го спрягаха за уволнение, миналият сезон протече злополучно, а стартът на настоящия беше направо кошмарен.

Постепенно испанецът се отърва от излишните футболисти, летният трансферен прозорец му донесе важни попълнения и през последните седмици Арсенал играе най-добрия си футбол от години насам.

Завършване в топ 4 за пръв път от 2016 г. вече не изглежда невъзможна цел. Вярно е, че индивидуални грешки като тези на Гранит Джака и Габриел продължават да дърпат "артилеристите" надолу, но това вече е един различен отбор - какъвто феновете толкова отдавна искаха да видят.

А заслугата е на Артета, който прекарва втората си ковид изолация, наблюдавайки от дистанция резултатите от работата си и реакцията на трибуните.