Великите български победи в Европа

ЦСКА - Ливърпул 1982 г., 2:0. Но и две елиминирания на Монако, тогава доминант във Франция, както и на шампиона на Испания Реал Сосиедад. Това е отборът на ЦСКА от сезон 1983-1984 г., завършил цикъл на 3-4 години невероятни успехи в Европа, включил и може би най-великия български мач: Победата над Ливърпул през 1982-ра.
ЦСКА - Ювентус, 1960 г., 4:1. Армейците помитат италианския гранд, след като са загубили с 1:2 в Торино. До почивката резултатът е само 1:0, но в 75-ата вече е 4:0 и в края Юве само връща почетен гол. Невероятната игра на триото Цанев - Колев - Якимов изумява италианците.
Локомотив (Сф) - Малмьо 8:3, 1964 г. В турнира на шампионите Локо просто премазва шведите, които минават за отбор над средната европейска класа. Никола Котков вкарва пет пъти, Спиро Дебърски добавя два гола. На реванша Малмьо бие с 2:0, но е далеч от класиране.
Славия - Суонси 4:0, 1967 г. Славия става първият полуфиналист в българския футбол, в турнира за КНК. Ден по-късно същото прави и ЦСКА в купата на шампионите. "Белите" играят епични мачове с Рейнджърс на полуфинала, но не стигат до мача за трофея.
Александър Шаламанов е в сърцето на онзи "бял" тим, спечелил не една европейска победа в края на 60-те години. Снимка: вестник "Славия"
ЦСКА - Аякс 2:0, 1973 г. Датата 7 ноември 1973 г. се счита за фактически край на ерата на великия Аякс, доминирал три години в Европа с три поредни купи на шампионите. Краят идва в София, когато ЦСКА печели с 2:0 с продъжения и след 0:1 в Амстердам елиминира холандците. Димитър Марашлиев и Стефан Михайлов вкарват головете.
Левски - Аякс 2:1 и дузпи, 1975 г. С два гола на Павел Панов Левски изравнява общия резултат и мачът отива на дузпи. Последната за гостите изпълнява Хелинг, който бие високо над вратата и Левски печели. Мачът е втора загуба за гранда от Амстердам в София само за 2 години, но от онзи отбор са останали само Сурбиер, Крол и Хулсхоф.
Дунав - Рома 1:0, 1975 г. Тодор Иванов вкарва историческия гол, с който римляните са повалени в Русе, но резултатът не е достатъчен за елиминиране на съперника в Купата на УЕФА. В Италия Дунав е загубил с 0:2 първия мач. Срещата обаче влиза в историята, като на трибуните според местните има над 40 000 зрители.
Левски - Барселона 5:4, 1976 г. В четвъртфинал за КНК "сините" губят с 0:4 на "Камп ноу" и няма големи надежди за обрат. Но по два гола на Павел Панов и Данчо Йорданов, както и едно попадение на Емил Спасов, донасят една от най-големите победи на роден отбор, независимо от общия резултат в двата мача.
Марек - Байерн 2:0, 1977 г. В първия мач в Мюнхен колосът с 9 световни шампиони в състава бие без проблем - 3:0. Гостуването в Станке Димитров, както тогава се казва Дупница, се счита за формалност. Но до 38-ата минута резултатът е 2:0 с голове на Иван Петров и Паргов... Байерн му удря голямо треперене и се спасява.
Берое - Ювентус 1:0, 1979 г. Берое прегазва Ювентус и го бие само с 1:0 в Стара Загора, но италианците определено се измъкват. На реванша при 1:0 за тях, гредата спасява Дино Дзоф. В продълженията Юве прави 3:0 и се класира напред.
Локомотив (Сф) - Монако 4:2, 1980 г. Начко Михайлов нанизва четири гола във вратата на гостите, което е достатъчно за елиминирането им. На реванша Локо удържа 1:2 и се класира. Година по-рано Начко е герой и срещу Динамо (Киев), елиминиран отново от "червено-черните". Тимът от Киев е един от най-силните в Европа по това време.
ЦСКА - Нотингам 1:0 и 1:0, 1980 г. ЦСКА бие европейския шампион и в двата мача, като особено впечатляваща е играта като гост. Там Ружди Керимов вкарва победно (в София го прави Йончев), а българите тотално надиграват тима на Брайън Клъф. И до днес това се счита за най-силния мач като игра на български тим навън в Европа.
ЦСКА - Ливърпул 2:0, 1982 г. А това е най-голямата победа, без съмнение. Стойчо Младенов вкара паднал победния гол в продълженията и и непобедимият Ливърпул преклони глава. След 0:1 в първия мач шампионът на Европа сдаде титлата в София, в снега и калта на "Васил Левски" в епичен четвъртфинал. Младенов и до днес носи прякора Екзекутор на Ливърпул заради двата си гола.
ЦСКА - Байерн 4:3, 1982 г. Следащият съперник е Байерн и ЦСКА повежда на полуфинала с 3:0 до 18-ата минута. Такъв кашмар баварците не са изживявали! Но Брайтнер и компания се вдигат, стигат до загуба само с 1 гол и печелят след реванша място на финала. Победата обаче остава паметна най-вече заради първите минути и еуфорията, която те носят по трибуните.
Левски - Щутгарт 1:0, 1983 г. С победен гол на Мишо Вълчев в последните секунди Левски елиминира германците в Купата на УЕФА. Мачът е исторически, защото гостите са страхотен отбор, който печели титлата в края на сезона. Година по-късно Левски елиминира отново Щутгарт, но този път с два равни мача - 1:1 и 2:2.
Ботев - Байерн 2:0, 1984 г. Пловдив е виждал много футболни епопеи, но тази е на върха. След 1:4 в Мюнхен гостите са уверени в успеха. Но "канарчетата" направо ги разпиляват, като до почивката резултатът по чудо е само 1:0 с гол на Атанас Пашев. Второто полувреме носи втори гол на Костадин Костадинов от дузпа, но сензацията остава недостижима за Ботев.
Левски - Рейнджърс 2:1, 1993 г.
Незабравимият удар от над 30 метра на Николай Тодоров-Кайзера в последните секунди прати шотландците зад борда след 2:3 в Глазгоу.
Рейнджърс тогава бе гранд на Европа, като не пропускаше да стигне напред във всяко издание на Купата на шампионите.
Левски бе хегемон у нас със Сираков, Тодоров, Боримиров и останалите. Снимка: BGNES
Левски - Рейнджърс 2:1, 1993 г. Незабравимият удар от над 30 метра на Николай Тодоров-Кайзера в последните секунди прати шотландците зад борда след 2:3 в Глазгоу. Рейнджърс тогава бе гранд на Европа, като не пропускаше да стигне напред във всяко издание на Купата на шампионите. Левски бе хегемон у нас със Сираков, Тодоров, Боримиров и останалите.
Ливърпул - ЦСКА 0:1, 2005 г. Току-що облял се в славата на незабравимия обрат и европейската титла от Истанбул, Ливърпул се падна срещу ЦСКА за влизане в групите на Шампионската лига. Първенецът на Европа спечели с 3:1 в София и остави Стивън Джерард и още няколко титуляри на скамейката за реванша. ЦСКА удари още в 14-ата минута с гол на Валентин Илиев, а после имаше няколко ситуации за 0:2... И все пак - успех над актуалния шампион на Европа на неговия стадион е исторически.
Левски - Марсилия 1:0, 2005 г.
С тази победа Левски си осигури футбол напролет, след като Христо Йовов вкара фамозен гол в дъжда на "Герена". Попадението даде прякор Бижутера на Йовов. За гостите Франк Рибери остана резерва, тъй като те вече си бяха осигурили участие в следващия етап. Но съставът им пак бе много силен, а победата над отбор, бил шампион на Европа, остава в графата "паметни". Снимка: Sofia Photo Agency
Левски - Марсилия 1:0, 2005 г. С тази победа Левски си осигури футбол напролет, след като Христо Йовов вкара фамозен гол в дъжда на "Герена". Попадението даде прякор Бижутера на Йовов. За гостите Франк Рибери остана резерва, тъй като те вече си бяха осигурили участие в следващия етап. Но съставът им пак бе много силен, а победата над отбор, бил шампион на Европа, остава в графата "паметни".
Лудогорец - Стяуа 1:0, 2014 г. Последният паметен успех на български тим над отбор от семейството на европейските шампиони. Румънците бяха фаворит в плейофа за влизане в групите на Шампионската лига, но гол в последната минута на Вандерсон прати мача на продължения и дузпи. Изгонването на вратаря Владислав Стоянов принуди Козмин Моци да пази дузпите, а той спаси 2 и прати Лудогорец в Обетованата земя.

България е била гробница и на актуални европейски шампиони във футбола, колкото и сега да ни се струва нереално да дойде Барселона на Меси и да загуби у нас.

Да, падали са.

И то колоси, които са писали цели глави от европейската футболна история.

София, Пловдив, Русе, Стара Загора, че дори и Дупница помнят епоси с победи, които никога няма да бъдат забравени.

Не всяка от тях е довела до елиминиране на великаните на футбола. Но всяка остава незабравима, защото да накараш Байерн или Ювентус да треперят, когато се казваш Марек или Берое - това е слава.

ЦСКА е на върха в класациите по велики европейски удари.

Три пъти армейците са елиминирали действащи шампиони на континента: Аякс през 1973-а, Нотингам през 1980-а и Ливърпул през 1982 г.

А още веднъж - през 2005-а, успяха да разтърсят новините с победа над шампиона на Европа, и то у дома му - над Ливърпул с 1:0, па макар и да не стигна за елиминиране.

Левски има своите велики мигове, особено през 70-те и 80-те.

Не че влизането в групите на Шампионската лига преди 9 години не бе голямо постижение, просто ни е трудно да наредим Киево до отбори като Аякс или Барселона.

Ще пропуснем някой звучен успех, безспорно. Извиняваме се и за качеството на снимките, но - ясно е, от архиви и прашясали шкафове са.

Не всяка е от конкретния велик мач, някои просто маркират сезона или фигурата, оставила следа за историята.

Ето ги повечето велики родни победи на европейската сцена.