България спечели „Мъжката купа” на световното за бездомни хора

Дузпите решиха изхода на финала. Снимка: nacionalite.org
Дузпите решиха изхода на финала.

България взе „Мъжката купа” на световното първенство по футбол за бездомни хора, след като във финалния мач за трофея победи състава на Полша след равенство 6:6 в редовното време и изпълнение на дузпи. Успехът отреди на българския тим седемнадесето място в крайното класиране на турнира, което със сигурност ще го остави във втора урна при жребия за Мондиала в Осло догодина.

„Очевидно българският манталитет е такъв и се справяме по-добре в последната фаза, която е на директни елиминации. В първата групова фаза допуснахме загуби срещу отбори, които не ни превъзхождаха и това ни изпрати във втората групова фаза срещу финалистите на световното първенство Мексико и Бразилия. И въпреки тежкия жребий, в голяма част от мача си с мексиканците, нашите момчета играеха като равни на съперника”, коментира селекционерът на българския тим Младен Христов.

Финалният двубой за „Мъжката купа” между отборите на България и Полша започна равностойно. Българският тим успя да отбележи първи, но впоследствие съперникът вкара три безответни гола и поведе с 3:1. До края на първото полувреме обаче националите изравниха резултата 3:3.

В началото на втората част двата отбора си размениха по едно попадение, но впоследствие поляците отново направиха аванс от два гола. В последните две минути на срещата България изравни резултата 6:6 и дори 5 секунди преди последния съдийски сигнал Христо Симеонов удари гредата.

Последва изпълнение на дузпи, като първите изпълнения и на двата отбора бяха успешни, а вторите – неуспешни. При третите голмайсторът на българския отбор Христо Симеонов успя да реализира, а играчът на съперника се подхлъзна и не успя да изпрати топката по посока на българската врата.

Това е трета купа за България в последните четири години. Преди три години в Полша националите взеха купата на града домакин Познан, а миналата година завършиха девети в Амстердам и взеха Купата на Армията на спасението.