Всекиму според заслуженото

Силвано Пранди ще очаква оценката на БФВ за представянето на националния отбор Снимка: БГНЕС
Силвано Пранди ще очаква оценката на БФВ за представянето на националния отбор

През януари 2005 г. когато назначи Мартин Стоев начело на мъжкия национален отбор, Управителния съвет срещна сериозно неодобрение. Бившият национал, познат с доста тежкия си характер, идваше начело на отбора с нищожен опит.

Тогава мотивът на ръководството бе, че тимът има нужда от обединител. „Избрахме Мартин Стоев, защото според нас той е личността, която ще обедини отбора и ще го изведе до медали и отличия, нещо което ни липсваше през последните години. Трябва ни авторитет и лидер. Всичко останало нашият отбор си го има", обобщи настроението в ръководството тогава Любо Ганев.

За три години начело на тима Мартин Стоев класира отбора на два пъти за финали на световна лига - 2006 и 2007. И двата пъти тимът ни записа престижни победи над Бразилия, но остана без медал.

В останалите две издания на турнира под негово ръководство - през 2005 г. и 2008 г. отборът ни завърщи съответно пети и седми.

Със Стоев отборът взе два медала - на световното първенство в Япония през 2006 г. и на Световната купа 2007. И завърщи пети на олимпийските игри в Пекин, въпреки всички проблеми, които разбиха тима отвътре.Най-слабото класиране определено като провал бе осмото място на европейското първенство в Русия. Крайният резултат обаче бе четвъртото място в световната ранглиста.

След Пекин обаче от федерацията решиха, че Стоев е изиграл ролята си на „авторитет и мотиватор" и договорът му не бе подновен.

След близо месец шикалкаване, събиране на автобиографии за дори необявен конкурс, последва ново предизвестено назначение - това на Силвано Пранди.

„Искам резултати веднага", обяви италианецът при подписването на контракта си.

За две години под негово ръководство тимът пропусна два пъти поред финалите на световната лига и се нареди съответно 12-ти и 7-ми.

Спечелихме убедително квалификациите за световно първенство, взехме бронз на европейското и останахме седми на световното първенство. Как точно ще се отрази на класирането в ранглистата предстои да разберем. Почти сигурно обаче тимът ни няма да запази настоящото си седмо място в ранглистата.

Докато мъжете сменяха треньори в женския тим спокойно работеше Драган Нешич. След две години в упорита работа, през миналата трудът на сърбина с български паспорт започна да дава резултати.

България се справяше с лекота със съперниците си в евроквалификациите, взе и първия си медал - бронз от европейската лига.

Тимът ни обаче се провали в квалификациите за световното първенство, макар задачата да не изглеждаше толкова непосилна. На европейското пък останахме на косъм от директна квота.

От БФВ приеха спокойно резултатите.

През тази година от БФВ в лицето на президента Данчо Лазаров поставиха като цел на женския отбор призово класиране в европейската лига. Драган Нещич изпълни задачата - отборът му стигна финал, който е първи за женския ни волейбол от над 20 години.

Това обаче се видя малко на ръководството и те решиха да не продължават контракта на Нешич. При това далеч преди да е приключила последната изява на националките за сезона - квалификациите за Гран при през следващата година.

Сега федерацията е уклончива за съдбата на Силвано Пранди. През май Данчо Лазаров обобщи целите пред тима така: „Ще искаме да участваме на финалите на Световната лига. Лигата и световното първенство са еднакво важни за нас. Ще гоним възможно най-добро представяне и в двата турнира".

Дали двете седми места са такива? Загубен финал, или недостигането до такъв е по-добра причина да се разделиш с треньор? Все въпроси, на които ръководството на федерацията трябва да отговори. И то бързо.

И Силвано Пранди вероятно има какво да каже. Както и Драган Нещич. Единият очевидно не желае, тъй като почти сигурно няма да се завърне у нас след участието на Мондиал 2010. На другия не му дадоха голяма възможност. Явно всекиму според заслуженото.