Генерал Лаказет

Постройката на тялото на Лаказет след гола му казваше само едно: "Какво ще кажете сега?"

Голът на Александре Лаказет и обратът на Лион срещу Рома от четвъртък вечер обиколиха световните медии.

„Хлапетата“ стигнаха до успех с 4:2, след като изоставаха с 1:2 на полувремето, и взеха комфортен аванс преди реванша от 1/8-финалите на Лига Европа след седмица.

„Генерал Лаказет“, крещеше френският коментатор по beIN Sport, докато Лучано Спалети още осъзнаваше какво се е случило, а Лаказет се държеше като законния крал на „Парк Олимпк Лион“, след като топовният му шут разтресе мрежата на Алисон за четвърти път.

Нападателят наистина вдигна Лион над облаците и даде сериозни шансове за класиране напред на „хлапетата“. И отговори на критиците си по най-добрия начин.

За трети пореден сезон талантът от школата на Лион вкарва над 20 гола в Лига 1. Страхотен показател за 25-годишен нападател.

Проблемите за Лаказет идват на международната сцена. И това е една от причините все още да не е заминал за някой по-голям европейски отбор.

Въпреки че отдавна е във фокуса на грандовете, Алекс все още няма официален мач за националния отбор, а статистиката му се изчерпва със само един гол в 10 приятелски срещи.

В евротурнирите не е много по-различно. Лаказет вкара само един гол в четири мача за Лион в групите на Шампионската лига. Пропусна и дузпа при загубата с 0:1 от Ювентус у дома.

А „хлапетата“ имаха сили да се борят за продължаване в турнира на богатите.

В Лига Европа засега обаче играта му върви добре. Вкара два в първия мач срещу АЗ. Бе сред най-активните играчи срещу Рома. Освен гола, точно той разигра на красиво двойно с Толисо за 2:2.

Разбира се, Лион разполага с още много талантливи футболисти. И Фекир, и Гезал, и Корне – на всеки от тях му е предричано бляскаво бъдеще не само в Олимпик, но и в националния отбор.

Но ако Лаказет наистина иска да бъде генералът на този отбор на Лион, пълен с толкова много талантливи и работливи футболисти, трябва да се превърне в човека за големите мачове.

Може да го направи като повтори представянето си от четвъртък вечер и в реванша с Рома само след седмица. И така да отговори и на критиките на националния селекционер Дидие Дешан, който миналия ноември определи играта му като „незадоволителна“.

Нападател от неговия калибър е способен на това.