Розберг спечели последния старт за сезона

Нико Розберг спечели в Абу Даби третата си поредна победа в края на сезона

Нико Розберг с Mercedes спечели последния кръг от сезон 2015 във Формула 1 - Гран при на Абу Даби, след като беше начело от старта до финала. Втори остана съотборникът му Люис Хамилтън, а трети - Кими Райконен с Ferrari.

Това е трета поредна победа за Нико в края на сезона, преди това той победи в Мексико и Бразилия, а вчера Розберг взе шестата си поредна квалификация в последните шест състезателни уикенда.

Хамилтън имаше шанс за победа, но отново спори с екипа си по радиото в търсене на стратегия, която да му позволи да прескочи повелия от старта Нико. Хамилтън удължи с няколко обиколки предпоследната си серия турове докато беше начело и се върна втори на пистата, на около 12 секунди зад Розберг.

Оттам до финала Хамилтън атакува сериозно, топеше по 1 секунда на обиколка спрямо темпото на Нико, но така и не успя да го догони, за да се пробва му отнеме първата позиция. Три обиколки преди финала, когато разликата между тях по-малко от 7 секунди, Хамилтън получи инструкция да не се опитва да догони водача.

Розберг направи перфектен старт, а втората позиция на Люис беше застрашена от Райконен и Серхио Перес с Force India, които тръгнаха от втора редица. При първите спирания в бокса екипът на Нико реагира по-добре и за Люис отново остана възможността да търси по-различна стратегия. Той се опита да убеди екипа си, че може да изкара състезанието само с едно спиране в бокса, но от тима му отговориха, че това няма да е възможно. Тогава се стигна до удължаването на третата серия обиколки, което обаче също не му помогна.

Много силно състезание направи другият пилот на Ferrari Себастиан Фетел, който стартира 15-и, но още в началото на състезанието влезе в Топ 10, а след това си проби път до четвъртото място. Топ 6 допълниха Перес и Дениъл Рикардо с Red Bull.