Няма технология - има грешка, има технология - пак има грешка

Електронните технологии бяха одобрени от Международния борд на 5 юли 2012 г. Година по-късно едната от системите HawkEye влезе в шампионата на Англия. Уж за добро. Но засега успехът им е противоречив. Вижте в галерията.
Екипът на вратаря обърква компютъра

Бордо – Рен 1:1, 4 февруари 2017 г.

Във футбола това се явява ден на голяма компютърна излагация. В 44 минута часовникът на съдията Себастиен Десиаж започва да вибрира, че топката е влязла във вратата на Бордо. Само че реферът отлично вижда как вратарят Седрик Карасо играе с нея пред голлинията, макар и единият му крак да е стъпил във вратата. Арбитърът решава да се довери на собствените си очи, вместо на технологиите. И съвсем правилно! От техническото обслужване на GoalControl обясняват сконфузено, че системата им се бъгнала?! Причината се оказва в цвета на фанелката, гащетата и чорапите на вратаря – флуоресцентно жълти. Компютърът взел единия му чорап за топката и отчел гол...
Рене Декарт и новите технологии

Марсилия – Лион 0:0, 18 септември 2016 г.

Френският философ Рене Декарт е живял през 17-ти век, но намират начин да го намесят във футбола и новите технологии. Това се случва на 18 септември миналата година, когато на „Стад Велодром” играят Марсилия и Лион. В хода на мача е забелязано тотално разминаване между картината, която показват телевизионните камери и системата GoalControl. При един от ударите във вратата се вижда, че топката е преминала голлинията с огромна част от обема си. А в същото време GoalControl отчита, че кълбото е вътре най-много наполовина! Според техническите характеристики на GoalControl, системата може да сбърка само с един сантиметър. Но тук очевидно грешката е доста по-голяма. Така и не е дадено смислено обяснение къде е проблемът. Най-смешно прозвучава коментарът на бившият футболен съдия Жоел Киню, известен у нас с неотсъдената втора дузпа за България в полуфинала срещу Италия на световното през 1994 г. „Тази система вече се е доказала, и според философията на Рене Декарт ние ще трябва да й се доверим”, разяснява Киню пред смаяните слушатели.
Аз ли не виждам, или камерата?

Сампдория – Дженоа 2:1, 23 октомври 2016 г.

В дербито на Генуа минала есен гаф прави системата HawkEye, която използват в италианската Серия "А". В 39 минута удар с глава на аржентинеца Матиас Силвестре рикошира в гредата и се връща обратно на терена, най-малко на 30 см от голлинията. Няколко секунди по-късно съдията Паоло Талиавенто спира играта и отива да се консултира с четвъртия арбитър. Мачът продължава след минута неловко прекъсване... По-късно се разбира, че шест от седемте часовника на съдиите и дежурния наблюдател, свързани със системата, са отчели отбелязан гол. Единствено устройството на главния рефер не избръмчало! Но по радиостанцията Талиавенто веднага е информиран от помощниците си, че електрониката настоява да бъде признат гол за Сампдория. „Помислих си: Аз ли не видях добре, или камерата?”, споделя след това съдията. Системата е проверена още на полувремето. От футболната лига се измъкват с обяснението, че уж станало някакво „късо съединение”. Но подобни инциденти могат да доведат до зачитане на несъществуващ гол, особено ако топката е по-близо до линията или някъде върху нея. А нали точно за това беше въведена електрониката?
Грешка? Може, но е допустима...

Емполи – Киево 0:0, 23 октомври 2016 г.

И докато сигналът за гол на Сампдория срещу Дженоа правилно не е зачетен от рефера Талиавенто, в същия ден друг италиански арбитър се оказва много лошо излъган от системата HawkEye. Съдията Фабио Мареска ръководи двубоя от Серия А между Емполи и Киево. В 22 минута Гамберини от гостите отправя удар към вратата на Емполи, избит с ръка от стража Скорупски. На повторението по телевизията се вижда, че топката е вътре и трябва да бъде признат гол за Киево. Само че часовникът на Фабио Мареска така и не почва да вибрира. Решил да се довери на техниката, реферът продължава играта. Футболистите на Киево дълго оспорват решението му, но арбитърът се оправдава с компютъра. Какво се случва всъщност? Системата отчита, че топката е минала с почти пълния си обем голлинията, но 7% от него така и не са влезли вътре. Но въпросните нищожни проценти са заложени технически в HawkEye като „допустима грешка”. „Ще трябва да се доверим на системата, ако не искаме да останем с впечатлението, че Киево беше ощетен от електрониката”, коментира спортният всекидневник „Гадзета дело Спорт”.

Съдията може и да сгреши, но електрониката – никога. Това беше фундаменталният мотив, когато преди пет години световната футболна централа ФИФА реши да въведе технологията за отчитане на това дали има вкаран гол, или не.

Също като в тениса, където „ястребовото око” определя кога топката е вън или вътре в игрището. Само че се оказа, че понякога и машините са в грешка. И то съвсем не толкова рядко! Само за последните осем месеца футболната електроника сгафи цели четири пъти.

Как и защо новите технологии влязоха във футбола?

За повод послужи това, че един фалшив гол може да повлияе фатално върху резултата. Такива случаи има на световни и европейски първенства, начело с двата мача между Англия и Германия от 1966 и 2010 г. Преди половин век на „Уембли” съветският тъчрефер Бахрамов зачита гол на Джеф Хърст, без топката да е минала линията, а британците печелят с 4:2 и вдигат световната титла. А на мондиала в Южна Африка съдбата си го върна. В четвъртфинала не беше признат чист гол на Франк Лампард и германците победиха с 4:1.

Именно след този гол на Лампард се заговори за технологиите, с които да се отчита дали топката е влязла във вратата, или не.

Те бяха одобрени от Международния борд на 5 юли 2012 г. Година по-късно едната от системите HawkEye влезе в шампионата на Англия.

ФИФА заложи на друга техника – GoalControl. Тя беше дежурна на голлинията в световното клубно първенство (2012, 2013) и турнира за Купата на конфедерациите (2013). Там системата не влезе в работа, тъй като нито един гол не подлежеше на съмнение. Но на световното в Бразилия-2014 Карим Бензема стана първият футболист, чийто гол в мача Франция – Хондурас (3:0) бе признат по електронен път от GoalControl. Днес тези технологии вече действат в елитните дивизии на Англия, Италия, Франция и др.

Как работят въпросните системи?

При GoalControl например има общо 14 камери за скоростно снимане, насочени по седем към всяка от вратите и разположени в различни позиции. Свързани са с главния компютър. Ако устройството отчете, че топката е преминала с пълния си обем голлинията, веднага се подава сигнал към специалния часовник на съдията. Той започва да вибрира, и така реферът разбира, че има гол. По подобен начин действа системата HawkEye, която беше избрана от УЕФА за Евро 2016. Cairos GLT System пък разчита на електромагнитно поле.

Но по правилник реферът може и да не се съобрази с техниката, ако му се струва, че има грешка, и да везем собствено решение.

Способна ли е машината да сгафи в преценката си? В галерията ви представяме няколко подобни случая.