Бразилия помете Аржентина в голямото дерби

Бразилците имаха много поводи за радост в Бело Оризонте.

Бразилия победи гостуващия Аржентина с 3:0 в голямото южноамериканско футболно дерби от квалификациите за Мондиал 2018.

"Селесао" игра за първи път на "Минейрао" в Бело Оризонте след тежката загуба с 1:7 от Германия на полуфиналите на Световното първенство през 2014 година, но възпитаниците на Тите накараха феновете си бързо да забравят спомените от най-тежкото домакинско поражение на тима в историята.

Бразилия поведе в 25-ата минута, когато след атака от ляво Неймар подаде към Фелипе Коутиньо, който приближи дъгата пред наказателното поле и със страхотен удар прати топката в горния ляв ъгъл на Серхио Ромеро.

В последните секунди на първата част Габриел Жезус изведе Неймар в чиста позиция в ляво в пеналта и нападателят на Барселона хладнокръвно преодоля за втори път Ромеро с удар по тревата. Паулиньо направи резултата класически в 58-ата минута.

Той получи пас от Ренато Аугусто от дясно и с точен удар от десетина метра направи 3:0. В състава на Аржентина след три мача отсъствие се завърна звездата Лионел Меси, но той беше далеч от най-добрите си игри.

С успеха Бразилия се утвърди на върха на класирането след 111-ия кръг на световните квалификации в зона Южна Америка с 24 точки. Аржентина пък записа четвърти пореден мач без успех и остана шести с 16 точки.

Уругвай запаси второто си място с 23 точки след домакинско 2:1 срещу Еквадор. Себастиан Коатес и Диего Ролан се разписаха след асистенции на Карлос Санчес до почивката, а между двете им попадения за гостите вкара Фелипе Кайседо. Колумбия стигна до 0:0 срещу носителя на Копа Америка Чили като домакин.

Радамел Фалкао се завърна в състава на домакините след дълго отсъствие. Той влезе като резерва след почивката, но не успя да помогне на отбора си да стигне до победата.

Вратарят на гостите Клаудио Браво направи две впечатляващи спасявания, но в началото на втората част получи травма на хълбока и беше заменен принудително от Джони Ерера в 64-ата минута. Перу изненада Парагвай с 4:1 като гост и запази шансове за класиране на Мондиал 2018.

Кристиан Куевас се отличи с гол и асистенция след почивката, а Кристиан Рамос, Едисон Флорес и автогол на Едгар Бенитес донесоха обрата, с който Перу събра 14 точки.

Домакините поведоха още в десетата минута с точен удар на Кристиан Риверос, но в последствие допуснаха второ поредно поражение на собствен терен и останаха седми с 15 точки. Джоузеф Мартинес стана първият венецуелец с хеттрик за националния отбор в световна квалификация, след като се разписа три пъти при успеха с 5:0 над гостуващия Боливия.

Победата беше първа за Венецуела в кампанията и тимът се отлепи от дъното с 5 точки за сметка на съперника, който вече е последен с 4 точки.