Григор е машина - четвъртфинал!

Григор вече мисли за следващия си съперник Анди Мъри Снимка: Getty Images
Григор вече мисли за следващия си съперник Анди Мъри

Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на "Уимбълдън" след страхотна победа в три сета над аржентинеца Леонардо Майер. В отделните части 6:4, 7:6, 6:2.

Това бе вторият случай в кариерата на Димитров, в който достига до тази фаза на турнир от Големия Шлем, след Аустрелиън оупън през януари, когато бе спрян в епичен сблъсък от световния лидер Рафаел Надал.

В следващия си мач Гришо ще има трудна задача. Негов съперник е Анди Мъри - миналогодишният шампион от турнира и любимец на британската публика.

"Днес беше много трудно, защото беше хлъзгаво. Но няма как - трябва да се премине и през такива мачове. Ще имам време да си почина във вторник. На някои места на корта бе опасно, но движението ми беше добро. Топката не отскачаше добре в някои зони. Около час и 45 минути беше паузата, което е достатъчно време, за да изстине един спортист, но това не ме пречупи. Помислих си как да се справя по-добре като се върна на корта. Разбира се, че съм се справил добре, след като спечелих в 3 сета. Моята цел сега е четвъртфиналът и мисля само за него. Радвам се, че трудът, който положих, ми донесе плодове", заяви щастливият Григор веднага след мача.

Достигането до четвъртфиналите ще донесе чек от над 280 хил. паунда на българина и 360 точки за ранглистата. Така шансовете му за влизане в челната десетка са големи, но зависят и от други фактори.

В първия сет играта вървеше гейм за гейм до 4:4, когато Майер стигна до брейкбол. Григор обаче го спаси, а след това проби съперника и затвори частта.

Във втория сет българинът направи две непредизвикани грешки при 3:3, но не допусна изненада при собствен начален удар. При 4:3 в полза на Димитров той блесна с чудесен бекхенд слайс, след което изстреля и неспасяем ретур за 40:40 при подаването на Майер.

Няколко секунди по-късно хасковлията стигна и до точка за пробив, но сбърка от бекхенд и аржентинецът неутрализира опасността. Двамата тенисисти печелеха подаванията си без особени трудности, а в десетия гейм Григор впечатли с чудесен прехвърлящ удар, който се приземи точно на линията.

Въпреки майсторските си изпълнения обаче нашият представител така и не успяваше да стигне до нов шанс за пробив. При 6:5 за Димитров и 30:15 точки при сервис на 27-годишния Майер играта бе прекъсната заради дъжд в Лондон.

При подновяването аржентинецът задържа подаването си, а в последвалия тайбрек Григор на три пъти повеждаше с минипробив, включително и при 6:5, когато имаше сетбол, но и трите пъти противникът му го връщаше. При 7:6 Димитров стигна до нов сетбол и в този момент получи чудесен подарък от Леонардо Майер, който точно тогава направи двойна грешка и с това сетът свърши.

При 1:2 в третия сет Григор направи три двойни грешки, на два пъти се стигна до брейкбол, но в крайна сметка хасковлията издържа и с мощен ас спечели подаването си. Още в следващия гейм Димитов стигна до пробив, a до края на мача не даде нов гейм на противника си.

Така Гришо си осигури среща с победителя от 2013 г., а мачът с Мъри ще е в сряда на Централния корт, който е с покрив и играта на него не се влияе от метеорологичните условия.