Има Меси - има Аржентина... а помогна и съдията

Меси вкара в 90-ата минута и спести на Аржентина срама да не успее да бие вероятно най-непретенциозния тим на световното.
Над 30 000 аржентинци подкрепиха своите в Бело Оризонте.
Сред тях имаше и такива, пременени като сънародника им папа Франциск.

Лионел Меси явно е облякъл наметалото на спасител на Аржентина за Мондиала - нещо, което страната му чакаше отдавна.

Меси вкара в 5-ата секунда на добавеното време за изстраданото 1:0 срещу Иран в Бело Оризонте, което класира аржентинците на осминафинал.

До гола на магическия си номер 10, аржентинците страдаха в ужасната жега. А и срещу бетон, излят от селекционера на иранците Карлуш Кейрош. Иранците не минаваха центъра до почивката, владеенето на топката бе близо 80 процента за аржентинците, но ... 0:0.

Меси бе блед, също като останалите в атака. Най-опасните положения за фаворита дойдоха след центрирания и удари с глава на Есекиел Гарай.

През второто полувреме иранската звезда (единствената) Ашкан Дежага първо бе съборен за дузпа от Пабло Сабалета, но сръбският съдия Милорад Мажич реши да подмине ситуацията. После Дежага, доскоро съотборник с Димитър Бербатов във Фулъм, с глава бе близо до гола, но Серхио Ромеро спаси.

За да дойде добавеното време, което тъкмо започваше да тече и да докарва прединфарктни ситуации на 30 000 аржентинци по трибуните, когато Меси взе нещата в своите крака.

В стил, познат от Барселона, а и от мача с Босна и Херцеговина (2:1) на старта на Мондиала, номер 10 пусна фалцов удар с левачката точно до гредата. Гол! Делириум и облекчение за синьо-бялото море и Диего Марадона на трибуните.

Попадението е №40 за Лионел в националния, пред него остава само Габриел Батистута с 56.
Но по-важна от рекорда е мисията Меси да настигне Марадона в това, което му е докарало статут на божество в Аржентина - спечелването на световната купа.

Отборът не убеждава с игра, но е с 6 точки и се класира. Истинската война започва в елиминациите.