Надал триумфира в Ню Йорк

Надал спечели втора титла на US Open

Рафаел Надал победи №1 в световния тенис Новак Джокович и спечели втора титла на US Open. 27-годишният испанец взе победата в четири сета - 6:2, 3:6, 6:4 и 6:1, като това, че обърна мача в своя полза в третия сет беше решаващо за изхода на финала, продължил 3 часа и 21 минути.

По трибуните на „Артър Аш Стейдиъм" се събраха 23 000 зрители, които освен оспорвания финал, имаха възможност да изгледат и рекордно дълго разиграване - 54 удара, което победи с 20 удара досегашния рекорд на турнира.

Надал вече има 13 титли от турнири от Големия шлем и е само на една зад Пит Сампрас, а начело е Роджър Федерер с 17.

Миналата година Надал пропусна US Open заради контузия в коляното, която го извади от кортовете за седем месеца, но сега Рафаел е фаворит №1 за първото място в световната ранглиста.

„Страхотен успех - заяви след мача Надал. - Не съм очаквал, че ще стане точно така. Но това е животът и съм щастлив с това, което постигнах. Обичам тениса и конкуренцията. През цялата си кариерата мечтая за мачове като този финал.

„Знам, че тези моменти продължават съвсем кратко. След няколко години няма да имам шанс да се боря за тази титла. За това сега правя всичко, което мога, за да реализирам шансовете си."

Надал и Джокович изиграха 37-я мач помежду си - шести финал между двамата на турнир от Големия шлем и трети на US Open. Надал спечели през 2010, а Джокович - през 2011.

Надал, който беше поставен под №2 в схемата стигна до финала с впечатляващ резултат - 21 победи в 21 мача на твърди кортове тази година. А в Ню Йорк Рафа загуби само един гейм, в който изпълняваше началния удар.

Два пробива на Надал му осигуриха успех в първия сет, при това само за 42 минути, но в следващите почти час и половина Джокович започна да отиграва все по-успешно топката на форхенд и предимството на испанеца започна да изчезва. Точно в този момент Джокович проби три поредни пъти сервиса на Надал, взе втория сет и поведе с 2:0 гейма в третия.

След два часа и 17 минути игра двамата стигнаха до 3:3 в третия сет, малко по-късно успехът сякаш беше за Джокович - той спечели три брейкпойнта при 4:4. Надал обаче се бори до последно и обърна до 5:4, след което взе и сета. В четвъртия сет Джокович игра сякаш без надежда, Надал бързо поведе с 5:1 и си осигури титлата.

„Всички в моя екип знаят колко много значи този мач и тази победа за мен - заяви по-късно Надал. - Когато играя срещу Новак, винаги е специален момент и труден мач, с никой друг не стигаме толкова далеч в битката на корта, често и двамата сме на ръба на възможностите ни."

Джокович, който записа четвърта загуба в петте финала на US Open, в които е участвал заяви следното: „Рафа беше твърде добър, определено заслужаваше да спечели. Разочарован съм, но все пак се борих за победата."