1:3 срещу Италия

България загуби от Италия, но още има шанс да продължи напред

България загуби с 1:3 срещу Италия втория си мач в групата на финалите на Световната лига по волейбол в Мар дел Плата, Аржентина. Българите имаха нужда от победа или два гейма при загуба, за да си гарантират оставането в турнира, но въпреки това, все още имат шансове да продължат.

Двата тима си размениха по един гейм с 25:18, като италианците поведоха с 1:0, а българите бързо изравниха резултата.

Във втория гейм тимът на Камило Плачи започна силно и концентрирано, а след точна игра в нападение на Соколов резултатът набъбна до 17:12. След това обаче започна обратът в полза на италианците, въпреки че играта вървеше точка за точка до 20:15 - 23:21 за Италия и след това и победа в гейма с 25:22.

Началото на четвъртия гейм бе изключително оспорвано - 3:1 точки за България, после равенства за 5:5, 7:7 и 12:12 - моментът, в който Италия започна да реагира все по-остро и точно на атаките на българите.

Въпреки това след ас на Соколов България поведе 15:12, а при 16:13 дойде време за второто техническо прекъсване в гейма. До 20:20 Италия изравни играта, а след това двата тима стигнаха до драматичната развръзка в мача - 22:21 за Италия, после резултатът стана 23:22 за България , после се стигна до 24:23 и италианците успяха да спасят един мачбол, вземат гейма с 26:24, а с това и крайната победа.

След двата си мача в група D българите имат 3 точки от една победа и една загуба и трябва да изчакат утрешният мач между Италия и Аржентина. Българите ще продължат напред ако Италия победи домакините. При победа на Аржентина обаче вариантите са повече. Ако Аржентина спечели с 3:0 гейма - България се класира, при 3:1 за Аржентина трите отбора се изравняват по показатели и ще се гледа точковият им коефициент, това всъщност е и последната възможност за момчетата на Плачи да продължат напред.

Във втори пореден мач Цветан Соколов беше най-резултатният играч на България - 27 точки и 45% ефективност в атака, а Иван Зайцев завърши с 19 точки и 49% успешни атаки.