Пет от пет за Италия в Лига Европа

Публиката в Ротердам отново си показа рогата.

Силното представяне на Италия в Лига Европа продължава. И петте участника на Серия А в турнира се класираха на осминафиналите. След като Интер и Фиорентина го направиха по-рано днес, сега Рома, Наполи и Торино също прескочиха първата фаза на елиминациите.

За първи път в историята на турнира (Купа на панаирните градове, Купа на УЕФА и Лига Европа), ще има пет италиански отбора на осминафиналите.

Най-драматичен бе сблъсъка на Рома с Фейенорд. Мачът в Ротердам се чакаше със сериозни притеснения за сигурността, заради побоищата в Рим преди седмица. И този мач не мина гладко. Той бе прекъснат за 20-ина минути в началото на второто полувреме. Това стана заради хвърлен предмет по съдията и размирици с публиката на трибуните.

Рома поведе преди почивката. Точен бе Адем Ляич в 45-ата минута. Фейенорд остана с 10 души, заради червен картон на Те Верде. Въпреки това и прекъсването в срещата, холандците изравниха в 57-ата минута чрез Ману. Това направи резултата от двете срещи равен - 2:2.

Но само 3 минути по-късно Жервиньо се разписа след центриране от фланга. Така нападателя си отмъсти на публиката в Ротердам за хвърления по него надуваем банан в началото на срещата. Жервиньо вкара и в двата мача с Фейенорд и има пет гола този сезон в евротурнирите.

Най-голямата победа за Италия тази вечер извоюва Торино. „Биковете" надвиха 3:2 Атлетик Билбао на „Сан Мамес" и продължават с общ резултат 5:4. Това е първия италиански тим, който побеждава в Билбао в историята на евротурнирите.

Фабио Куалиарела откри от дузпа в 16-ата минута. Атлетик обаче изравни в 44-ата чрез Ирайола. В добавеното време на първото полувреме Торо отново излезе напред. Точен беше Макси Лопес. Атлетик изравни за втори път с гол на Де Маркос, след хубав пас на Муниаин. Дармиан обаче реши всичко с гол в 68-ата минута за крайното 3:2.

Торино стана първия италиански тим отстранил испански съперник в сблъсък на разменено гостуване откакто Интер изхвърли Барселона на полуфинал на Шампионската лига през 2010 г. Торо за седми пореден път стига до осминафинал в евротурнирите.

Наполи нямаше проблеми да се класира напред, защото имаше аванс от 4:0 след първата среща с Трабзонспор. Италианците победиха само с 1:0 у дома след гол на Де Гузман.

Евертън остана единствения английски тим в надпреварата. Карамелите разбиха 3:1 Йънг Бойс и отиват напред с общ резултат 7:2. Ромелу Лукаку вкара два гола тази вечер и общо пет във вратата на швейцарците за двете срещи. Един добави Кевин Миралас.