Най-великите мачове на Стиви Джи

Колко ли още паметни мачове ще изиграе Стиви Джи?

Стивън Джерард носи екипа на Ливърпул вече 16 години.

За времето от 1998-а, когато дебютира за първия отбор, досега, капитанът на "червените" получи световно признание и без съмнение е един от най-добрите халфове на нашето време.

В богатата си кариера Стиви Джи спечели почти всичко - Шампионската лига, Купата на УЕФА, Суперкупата на Европа, ФА къп (2), Купата на Лигата (3)...

Английският национал има на сметката си епични битки, незабравими победи и немалко разочарования. Къде без тях?

Съботното 5:1 над Арсенал на "Анфийлд" обаче бе определено от самия него като един от най-великите мачове в цялата му кариара.

Няколко дни по-късно Джерард отбеляза от дузпа за крайното 3:2 като гости на Фулъм и "червените" продължават да мечтаят за титлата.

Междувременно, английският "Телеграф" извади още 5 срещи, които спокойно могат да се конкурират с разгрома над Арсенал като най-великите, в които е участвал капитанът.

Ливърпул - Рома 2:0, март 2002

Ливърпул е в една предварителна група на Шампионската лига заедно с отборите на Барселона, Галатасарай и Рома. "Червените" обаче пробиха напред след 2:0 над римските "вълци", в чиито редици личаха имената на Габриел Батистута, Франческо Тоти, Марко Делвекио и Винченцо Монтела. 21-годишният Джерард изигра страхотен мач и тотално обезличи халфовете на италианците. Нападателите на Рома изглеждаха като статисти на "Анфийлд", отново до голяма степен благодарение на него.

Милан - Ливърпул 3:3 (2:3 при дузпите), май 2005

Такъв мач не може да се забрави. Да се каже, че Милан тотално надигра Ливърпул през първото полувреме, ще бъде прекалено малко. 3:0 за италианците на почивката изглеждаше непреодолим пасив. Но какво стана след това? Ните феновете, нито отборът се предадоха и чудото се случи. Джерард върна един гол с глава, а след това се разписаха Шмицер и Шаби Алонсо. При дузпите вратарят Дудек бе блестящ и Ливърпул взе петата си купа на Европа.

Ливърпул - Реал Мадрид 4:0, май 2009

Зависи кого попитате - или Реал бе трагичен онази паметна вечер, или Ливърпул бе просто уникален. Фернандо Торес бе човекът за "червените". Той откри в 15-та минута, а Джерард удвои от дузпа за игра с ръка на Хайнце. Отново Стиви Джи бе точен за 3:0 през второто полувреме, а Досена оформи разгрома.

Манчестър Юн. - Ливърпул 1:4, май 2009

Само 4 дни след успеха над Реал, Ливърпул триумфира на терена на вечния враг Манчестър Юн. Всичко тръгна по план за "червените дяволи", които поведоха след ранна дузпа на Кристиано Роналдо. Торес изравни, а после Джерард отново от дузпа направи 1:2. Фабио Аурелио и отново Досена, както и срещу Реал, доубиха Юнайтед.

Тотнъм - Ливърпул 0:5, декември 2013

Ливърпул унищожи Арсенал с 5:1 преди няколко дни, но другият голям клуб от северен Лондон - Тотнъм, също не бе пожален само два месеца преди това. Когато Луис Суарес започна голеадата, това бе неговото 16-то попадение от началото на сезона и той имаше на сметката си повече голове, отколкото целият състав на "шпорите" от началото на сезона. "Мърсисайдци" бяха брилянтни и оставиха послание на Тотнъм, че няма да се дадат лесно в битката за топ 4. След крушението, мениджърът на лондончани Андре Вияш-Боаш бе уволнен.