Проклятието "Шампионска лига"

Година, след като спечели Шампионската лига с Реал Анчелоти беше уволнен Снимка: Getty Images
Година, след като спечели Шампионската лига с Реал Анчелоти беше уволнен
Жозе Моуриньо, Интер, 2010 година
Специалния и Интер победиха на финала на Шампионската лига Байерн на Луис ван Гаал, а сезон 2009-2010 донесе требъл на клуба – тимът спечели титлата на Италия, както и купата на страната. Въпреки огромните успехи, Моуриньо предварително беше наясно със съдбата си и след финала на Шампионската лига заяви следното: „Много съм тъжен, тъй като съм почти сигурен, че това е последният ми мач с Интер”. Така и стана. Снимка: Getty Images
Хосеп Гуардиола, Барселона, 2011 година
Барселона не срещна особени проблеми срещу Манчестър Юнайтед на финала на Шампионската лига през 2011 година. Гуардиола стана най-успешният треньор в историята на каталунския гранд и година по-късно изненада всички, когато обяви, че напуска. След четири сезона, изпълнени с успехи, Пеп призна, че има нужда от почивка, тъй като е изтощен. Снимка: Getty images
Роберто ди Матео, Челси, 2012 година
Бившият халф на Челси беше помощник на Андре Вияш-Боаш, но след като португалецът беше уволнен девет месеца, след като пое клуба, Ди Матео го наследи, за да довърши сезона. С него Челси спечели Шампионската лига – напълно неочакван успех, който дойде след дузпи на финала срещу Байерн.
След триумфа Роман Абрамович предложи 2-годишен договор на Ди Матео, но само три месеца след началото на новия контракт италианецът беше уволнен и на мястото му дойде Рафаел Бенитес. Снимка: Getty Images
Бившият халф на Челси беше помощник на Андре Вияш-Боаш, но след като португалецът беше уволнен девет месеца, след като пое клуба, Ди Матео го наследи, за да довърши сезона. С него Челси спечели Шампионската лига – напълно неочакван успех, който дойде след дузпи на финала срещу Байерн. След триумфа Роман Абрамович предложи 2-годишен договор на Ди Матео, но само три месеца след началото на новия контракт италианецът беше уволнен и на мястото му дойде Рафаел Бенитес.
Юп Хайнкес, Байерн, 2013 година
Договорът на 70-годишния спец с Байерн беше до лятото на 2013 и още по Коледа той информира клуба, че след това смята да се пенсионира. В средата на сезона от Байерн съобщиха, че Хосеп Гуардиола идва на мястото на Хайнкес, а на изпроводяк Юп спечели титлата на Германия, купата на страната и Шампионската лига, вдигайки летвата за своя наследник максимално високо. Снимка: DDP
Карло Анчелоти, Реал, 2014 година
Италианецът може да се похвали с една от най-впечатляващите биографии в професионалния футбол, а в първия си сезон в Реал той спечели Купата на Краля, Супер купата на УЕФА, Световната клубна купа и Шампионската лига.
И за този сезон очакванията бяха твърде високи, но Реал не успя да вземе титлата в Испания и отпадна на полуфиналите в Шампионската лига като завърши сезона без нито един трофей. Снимка: Getty Images
Италианецът може да се похвали с една от най-впечатляващите биографии в професионалния футбол, а в първия си сезон в Реал той спечели Купата на Краля, Супер купата на УЕФА, Световната клубна купа и Шампионската лига. И за този сезон очакванията бяха твърде високи, но Реал не успя да вземе титлата в Испания и отпадна на полуфиналите в Шампионската лига като завърши сезона без нито един трофей.

Карло Анчелоти беше уволнен от Реал една година, след като спечели с Белия балет Шампионската лига и това стана поредния инцидент в бързо нарастващия списък на треньори, освободени от клуба си, след като са изкачили европейския връх.

Италианецът обаче остава в историята на клуба, тъй като с него Реал спечели десетата си европейска титла, но през този сезон целите не бяха изпълнени - столичани отстъпиха на Барселона в битката за титлата на Испания и Роналдо и компания не успяха да стигнат до финала на Шампионската лига.

С Карло Анчелоти треньорите, уволнени или напуснали след европейския им триумф стават петима. Да видим тези, които са преживели бурното спускане от върха към раздялата с клуба.