Толкова ли е голяма разликата между тях? 5 извода след Реал - Барса за Суперкупата

Толкова по-силен ли е Реал Мадрид от Барселона, колкото изглеждаше снощи? Вижте пет основни извода от Ел Класико за Суперкупата на Испания Снимка: Getty Images
1. Барса не се чувства комфортно с идеите на Валверде... но един от новите даде надежди

Не става въпрос само за това, че Барселона загуби, а и как изглеждаше на терена, особено в първата част от мача. Свикнали сме дори при най-разочароващите им поражения да виждаме каталунците като един отбор с ясен стил, с идея за футбола, с план как да играе красиво и смъртоносно в атака. Но срещу Реал играчите просто не приличаха на отбор, който е наясно какво да прави на терена и естествено, погледите са насочени към новия треньор Ернесто Валверде. Той започна мача със схема 3-5-2 и нещата меко казано не се получиха, защото никой от играчите му не се чувстваше комфортно при това подреждане. Така стартът за Валверде на мечтания пост начело на Барселона се оказа с две поредни загуби от вечния съперник.

Само че в нощ, в която толкова неща се объркаха за Барселона, новото попълнение Нелсон Семедо беше светлият лъч. Португалецът влезе в 50-ата минута и появата му съвпадна с промяната в схемата и играта на Барселона, с много по-острите и енергични действия на отбора в противниковата половина. Семедо заигра като десен халф-бек, постоянно подкрепяше атаките и се връщаше навреме да покрива зоната си. Може би каталунците намериха достоен наследник на Дани Алвеш.
Снимка: getty

2. Треньорските постижения на Зидан са направо свръхестествени

Този Реал на Зидан трупа трофеи и побеждава останалите колоси съвсем небрежно и някак по инерция. Треньорът вече взе седем трофея с отбора, с което изравни постижението на Висенте дел Боске начело на Кралския клуб. Сега Зизу е единствено зад Луис Моловни (8) и Мигел Муньос (14) по спечелени отличия на скамейката на Реал – а да не забравяме, че французинът още не е изкарал даже две пълни години начело на отбора! Следващият шанс за трофей пред Мадрид е още през декември на Световното клубно първенство.
3. Асенсио вече се доказва като играч за големите мачове

На 21 години Марко Асенсио има 5 спечелени трофея с Реал Мадрид и четири гола във финални мачове – по един в Шампионската лига и за Суперкупата на Европа, както и два за Суперкупата на Испания. Снощи той отново наказа Барселона, както и в първия мач, а даже е трудно да се прецени кое от двете му попадения беше по-впечатляващо. „Голът ми на ‘Камп Ноу’ беше по-труден за изпълнение”, обясни Асенсио след мача. Но начинът, по който Тер Щеген дори не помръдна при този снаряд в реванша – това може би ще се помни по-дълго.
4. Да не отписваме Барса

Барселона изглежда като отбор, в който един етап е приключил, но следващият така и не започва. Само че ще е глупаво да отпишем Барса още отсега заради представянето в двата официални мача срещу „Белия балет”. Тимът е с нов треньор, който тепърва ще напипва своя подход, играчите все още не са във форма, съставът очевидно е разбалансиран и в него са трупани проблеми с години.

Всъщност съставът за този сезон още въобще не се е събрал. До края на месеца се очаква Барса да направи поне един голям трансфер на атакуващ футболист, новото попълнение Паулиньо също ще се включи и би трябвало нещата да потръгнат. Промени при каталунците са наложителни, но те ще отнемат време.
Снимка: Getty Images

5. Голямата разлика е в разширените състави

Ако има аспект, в който наистина зее огромна пропаст между двата отбора, това е при разширените им състави. Снощи Зинедин Зидан си беше позволил да даде почивка на основни свои играчи, и то при отсъствието на наказания Роналдо. Каземиро влезе след почивката, Иско и Гарет Бейл останаха неизползвани резерви. Зизу не си и помисля да спира с ротациите дори при два мача срещу вечния съперник, а Реал продължава да изглежда недосегаем на терена в отсъствието на основни фигури. Съвсем друга е ситуацията при Барса, където лидерите са незаменими и изглеждат изхабени, а напускането на Неймар отвори голяма дупка.

Това Ел Класико беше безмилостно.

Реал Мадрид мина през Барселона на „Сантяго Бернабеу" и с почти рутинна победа с 2:0 спечели Суперкупата на Испания.

Два гола през първото полувреме на Марко Асенсио и Карим Бензема бяха достатъчни на Реал (предвид и победата им с 3:1 в първия мач), а Барселона не приличаше на нищо през първото полувреме.

Наистина каталунците изиграха по-силна втора част и с малко повече късмет можеха да вкарат поне един-два гола, но те нямаше да променят кой знае какво при общ резултат 5:1.

Просто „кралете" си решиха мача много рано и можеха да си позволят да пестят сили за предстоящия сезон - да, става дума за пестене на сили в Ел Класико срещу вечния съперник в директен мач за трофей. Толкова голям е този Реал.

В мача разликата между двата отбора изглеждаше огромна, но такава ли е наистина и можем ли да си позволим да отпишем Барселона за този сезон още отсега?

Вижте в галерията пет неща, които научихме след тазгодишната Суперкупа на Испания.